2. Мусиқий таълим кафедраси
Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёевнинг 2019 йил 19мартдаги Видеоселектр мажлисининг 12-сонли баёни 9-бандида белгиланган топшириқлари бўйича, Олий ва Ўрта махсус таълим вазирлигининг 2019 йил 2 майдаги 404-сонли буйруғига асосан Гулистон давлат университети Санъатшунослик факультети ташкил топган бўлиб, унда иккита кафедра: “Мусиқий таълим”, “Тасвирий санъат ва мухандислик графикаси” кафедралари фаолият юритади.
САНЪАТШУНОСЛИК ФАКУЛЬТЕТИ ФАОЛИЯТИ
“Мусиқий таълим” кафедраси таркибида Мусиқа таълими, Вокал санъати, Чолғучилик санъати ва Маданият ва санъат муассасаларини ташкил этиш ва бошқариш таълим йўналишлари мавжуд бўлиб, унда мусиқа йўналиши бўйича бошланғич таълим олган ёшлар, турли мусиқий кўрик танловларда иштирокэтган ва унда ғолибликни қўлга киритган ёшлар тахсил олади.
Кафедра таянч олий ўқув юртлари, Ўзбкистон давлат консерваторияси, Тошкент давлат маданият ва санъат институти ва Тошкент давлат педагогика университети билан ўзаро ҳамкорликни йўлга қўйган.
Факультет талабалари мусиқа санъати бўйича кўплаб Республика миқёсидаги танловларда ғолибликни киритиб келмоқдалар. Шунингдек кафедрада Ўзбекистонда хизмат кўрсатган артист Абдуллаева Озода Мўминжоновна ва кўплаб кўп йиллик тажрибага эга бўлган устозлар ва санъат олийгоҳларини тамомлаган малакали мутахассислар талабаларга мусиқа ва санъат сирларини ўргатишмоқда. 2019-2020 ўқув йилида кафедрада “Театр санъати”, “Мақомчилар”, “Дуторчилар”, “Доирачилар” тўгараклари фаолият олиб бормоқда. Бу тўгаракларнинг иқтидорли иштирокчилари университетда, вилоят миқёсида ва пахта теримида ёрдам бераётган ҳарбий олий ўқув юртлари курсантларига ўзларининг қизиқарли консерт дастурларини намойиш қилишмоқда.
“Тасвирий санъат ва мухандислик графикаси” кафедраси таркибида Тасвирий санъат ва мухандислик графикаси , Рангтасвир, Амалий санъат таълим йўналишлари мавжуд бўлиб, унда турли тасвирий сохасидаги кўргазмалар ва кўрик танловларда иштирок этган ва унда ғолибликни қўлга киритган ёшлар тахсил олади. Жумладан хар йили апрел ойида ананавий бўлиб ўтадиган Тасвирий санъат фестивалида талабаларимиз фаол иштирок этиб, 2 курс талабаси Абдуллаев Абдулазиз Олтин медал сохиби бўлди.
Кафедрада 2 нафар Ўзбекистон Бадиий академияси ижодкорлар уюшмаси аъзолари ва кўплаб ўз касбининг етук кадрлари фаолият кўрсатади.

CONTENT OF THE FACULTY:
In accordance with the order of the President of the Republic of Uzbekistan Sh. M. Mirziyoyev in the 9th videoconference session from March 19, 2019, in accordance with the order of the Ministry of Higher and Secondary Special Education No. 404 of May 2, 2019, there were established departments such as "Musical Education", "Fine Arts and Engineering Graphics" at Gulistan State University.
The department collaborates with leading universities, such as State Conservatory of Uzbekistan, Tashkent State Institute of Culture and Arts and Tashkent State Pedagogical University.
CREATIVE LIFE OF THE FACULTY
Students of the faculty have won many national music competitions. Also, the honored artist of Uzbekistan Abdullaeva Ozoda Muminjanovna and many experienced teachers and graduates of art schools who teach students the basics of music and art are working at the department. In the 2019-2020 academic year, the department has extracurricular clubs such as “Theatrical art”, “Makomchilar”, “Dutorchilar”, and “Doirachilar”. Talented club members present their interesting concert programs to cadets of military universities.
The department "Fine Arts and Engineering Graphics" includes educational areas in the fine arts and engineering graphics, painting, applied art, where young people participated in various exhibitions and competitions in the field of fine arts and also won them. In particular, our students took an active part in the annual Festival of Fine Arts, which takes place in April every year.
The department has two members of the Union of Artists of the Academy of Arts of Uzbekistan and many prominent specialists in their profession.