2. Мусиқий таълим кафедраси
Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёевнинг 2019 йил 19мартдаги Видеоселектр мажлисининг 12-сонли баёни 9-бандида белгиланган топшириқлари бўйича, Олий ва Ўрта махсус таълим вазирлигининг 2019 йил 2 майдаги 404-сонли буйруғига асосан Гулистон давлат университети Санъатшунослик факультети ташкил топган бўлиб, унда иккита кафедра: “Мусиқий таълим”, “Тасвирий санъат ва мухандислик графикаси” кафедралари фаолият юритади.
САНЪАТШУНОСЛИК ФАКУЛЬТЕТИ ФАОЛИЯТИ
“Мусиқий таълим” кафедраси таркибида Мусиқа таълими, Вокал санъати, Чолғучилик санъати ва Маданият ва санъат муассасаларини ташкил этиш ва бошқариш таълим йўналишлари мавжуд бўлиб, унда мусиқа йўналиши бўйича бошланғич таълим олган ёшлар, турли мусиқий кўрик танловларда иштирокэтган ва унда ғолибликни қўлга киритган ёшлар тахсил олади.
Кафедра таянч олий ўқув юртлари, Ўзбкистон давлат консерваторияси, Тошкент давлат маданият ва санъат институти ва Тошкент давлат педагогика университети билан ўзаро ҳамкорликни йўлга қўйган.
Факультет талабалари мусиқа санъати бўйича кўплаб Республика миқёсидаги танловларда ғолибликни киритиб келмоқдалар. Шунингдек кафедрада Ўзбекистонда хизмат кўрсатган артист Абдуллаева Озода Мўминжоновна ва кўплаб кўп йиллик тажрибага эга бўлган устозлар ва санъат олийгоҳларини тамомлаган малакали мутахассислар талабаларга мусиқа ва санъат сирларини ўргатишмоқда. 2019-2020 ўқув йилида кафедрада “Театр санъати”, “Мақомчилар”, “Дуторчилар”, “Доирачилар” тўгараклари фаолият олиб бормоқда. Бу тўгаракларнинг иқтидорли иштирокчилари университетда, вилоят миқёсида ва пахта теримида ёрдам бераётган ҳарбий олий ўқув юртлари курсантларига ўзларининг қизиқарли консерт дастурларини намойиш қилишмоқда.
“Тасвирий санъат ва мухандислик графикаси” кафедраси таркибида Тасвирий санъат ва мухандислик графикаси , Рангтасвир, Амалий санъат таълим йўналишлари мавжуд бўлиб, унда турли тасвирий сохасидаги кўргазмалар ва кўрик танловларда иштирок этган ва унда ғолибликни қўлга киритган ёшлар тахсил олади. Жумладан хар йили апрел ойида ананавий бўлиб ўтадиган Тасвирий санъат фестивалида талабаларимиз фаол иштирок этиб, 2 курс талабаси Абдуллаев Абдулазиз Олтин медал сохиби бўлди.
Кафедрада 2 нафар Ўзбекистон Бадиий академияси ижодкорлар уюшмаси аъзолари ва кўплаб ўз касбининг етук кадрлари фаолият кўрсатади.

1. Кафедра Изобразительного искусства и инженерной графики
В соответствии с поручением Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева № 9 сессии видеоконференции от 19 марта 2019 года, в соответствии с приказом Министерства высшего и среднего специального образования № 404 от 2 мая 2019 года, был создан факультет Искусствоведения при Гулистанском государственном университете. Есть кафедры «Музыкальное образование», «Изобразительное искусство и инженерная графика».
ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ ФАКУЛЬТЕТА
Кафедра "музыкальное образование" включает в себя образовательные направления музыкального образования, вокального искусства, инструментального искусства, организации и управления учреждениями культуры и искусства, где обучаются молодые люди, получившие начальное музыкальное образование, участвующие в различных музыкальных конкурсах и победившие в них.
Кафедра сотрудничает с ведущими вузами, Государственной консерваторией Узбекистана, Ташкентским государственным институтом культуры и искусств и Ташкентским государственным педагогическим университетом.
Студенты факультета стали победителями во многих республиканских конкурсах по музыкальному искусству. Также на кафедре преподают секреты музыки и искусства заслуженная артистка Узбекистана Абдуллаева Озода Муминжоновна и многие мастера с многолетним опытом и квалифицированные специалисты, окончившие художественные вузы. В 2019-2020 учебном году на кафедре действуют кружки “Театральное искусство”, “Макомчилар”, “Дуторчи”, “Доирачи ”. Талантливые участники этих кружков показывают свои интересные концертные программы курсантам военных высших учебных заведений.
Кафедра «Изобразительное искусство и инженерная графика» включает образовательные направления по изобразительному искусству и инженерной графике, живописи, прикладному искусству, где молодые люди участвовали в различных выставках и конкурсах в области изобразительного искусства и выигрывали его. В частности, наши студенты принимают активное участие в Фестивале изобразительного искусства, который проходит в апреле каждого года. Студент 2 курса Абдуллаев Абдулазиз стал обладателем золотой медали.
На кафедре работают два члена Союза художников Академии художеств Узбекистана и много выдающихся специалистов в своей профессии.