AL va KHK bilan hamkorlik.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017- yil 14- martdagi “O’rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalari faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to’g’risida”gi PQ-2829-son Qarori, 2017- yil 20- apreldagi “Oliy ta’lim tizimini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to’g’risida”gi PQ-2909-sonli Qarori hamda 2017 -yil 26-sentabrdagi “Oliy ta’lim muassasalariga kirish uchun nomzodlarni maqsadli tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish  to’g’risida”gi  PQ-3290-sonli  Qarorida belgilangan vazifalar asosida, oliy va o’rta maxsus, kasb-hunar ta’lim tizimlari orasida uzviylikni ta’minlash, o’quv-metodik, ma’naviy-ma’rifiy, ilmiy-tadqiqot, ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash va akademik litsey bitiruvchi kurs o’quvchilarini OTMlarga o’qishga kirish ko’rsatgichlarini yaxshilash kabi sohalarda universitet kafedralarining akademik litsey va kasb-hunar kollejlari  kafedralari bilan hamkorligini ta’minlash bo’yicha ishlar amalga oshirilmoqda. Bu vazifalar o’quv-metodik, ilmiy-tadqiqot va axborot texnologiyalarini ta’lim jarayoniga tatbiq etish, AL va KHKlar pedagoglarining malakasini oshirish, ma’naviy-ma’rifiy sohalarda o’zaro hamkorlik, AL va KHKlar o’quvchilari orasida  kasbga yo’naltirish ishlarini olib borish hamda akademik- litseylarda bitiruvchi kurs o’quvchilarini OTMlarga o’qishga kirishlari uchun tayyorgarlik ishlarida o’quv-metodik yordamni tashkil etishga oid ishlarni qamrab olgan.
Bu tizimdan ko’zlangan asosiy maqsad – avvalo, o’rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalari faoliyatini takomillashtirish, uzluksiz ta’limning o’rta maxsus, kasb-hunar ta’limi, oliy ta’lim, oliy o’quv yurtidan keyingi ta’lim hamda kadrlar malakasini oshirish va ularni qayta tayyorlashdan iborat. Bunda hamkorlikda o’quv adabiyoti, uslubiy qo’llanmalar, pedagogik texnologiyalar yaratish hamda o’rta maxsus, kasb-hunar ta’lim muassasalarida ta’lim sifatini oshirishga oliy ta’lim muassasalar professor-o’qituvchilarining salohiyatini jalb etish kabi vazifalar belgilagan.
Guliston davlat universiteti Sirdaryo viloyatidagi yagona OTM bo’lganligi sababli ixtisoslik sohalariga qarab viloyatdagi faoliyat yuritayotgan jami 52 ta AL va KHK lar bilan hamkorlik qilib kelmoqda.
Joriy 2017-2018- o’quv yilida jami 22 nafar o’qituvchi o’rindoshlik asosida faoliyat yuritmoqda. Shulardan 9 nafari fan nomzodi, dotsentlardir.
2017-2018- o’quv yili uchun universitetning 260 nafar professor-o’qituvchilari, jumladan, 53 nafar fan nomzodi va katta o’qituvchilar, 207 nafar o’qituvchilar AL va KHKlarga o’quv, ilmiy-metodik yordam berish uchun biriktirildi. Kafedralar filiallari o’z faoliyatini  davom ettirmoqda.
Hamkorlikdan ko’zlangan asosiy maqsad - Guliston davlat universiteti akademik litseyi va kasb-hunar kollejlari bilan hamkorlik ishlarini olib borish, ularga  o’quv-metodik asosda amaliy yordam ko’rsatish, ma’naviy-ma’rifiy va ilmiy izlanish ishlarini rivojlantirishga ko’maklashish, moddiy texnik bazasini rivojlantirishga yordam berishdan iborat.

Cooperation with AL and VK
Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan from March 14, 2017 "On Measures for Further Improvement of Secondary Special, Professional Education Institutions", PQ-2829 "On Measures for Further Development of Higher Education System" of April 20, 2017, 2909 and the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan from September 26, 2017 "On further improvement of the system of targeted training of candidates for entrance to higher educational institutions" on the basis of the tasks specified in the Resolution No. PQ-3290, higher and secondary special, to ensure the co-operation between the departments of the academic lyceums and professional colleges in the fields of education, teaching-methodological, spiritual-enlightenment, research, scientific and pedagogical cadres and improvement of access to academic lyceum graduate students to higher education institutions increases. These tasks include the introduction of educational and methodological, scientific and research and information technologies in the educational process, professional development of ALP and PCC pedagogues, cooperation in spiritual and educational spheres, professional orientation among AL & RC students, and entrance of graduate students to academic lyceums and the organization of educational and methodological assistance in the preparatory work.
The main purpose of this system is primarily to improve the activities of secondary special and vocational education institutions, secondary vocational education, continuing education, higher education, postgraduate education and retraining, and retraining. At the same time, it set tasks such as teaching literature, methodological manuals, pedagogical technologies, and the attraction of faculty members of higher education institutions to improve the quality of education in secondary special and vocational education institutions.
Since Gulistan State University is the only university in Syrdarya region, it cooperates with 52 CLSs and CSOs operating in the province depending on their specialty.
In the current 2017-2018 academic year, a total of 22 teachers are working on a double occupation. 9 of them are Candidates of Science, Associate Professors.
For the 2017-2018 academic year 260 university professors, including 53 candidates of science and senior lecturers, and 207 teachers have been trained in educational and scientific-methodological support to the AL and KHC. Departments of the Departments continue their work.
The main purpose of the cooperation is to cooperate with the academic lyceum and professional colleges of Gulistan State University, to provide them with educational and methodological support, to assist in the development of spiritual and educational and research work, and to assist in the development of material and technical basis.