Guliston davlat universiteti professor-o’qituvchilar va talabalarning xorijiy safarlari
Bugungi kunda Guliston davlat universiteti xalqaro aloqalar bo’limi IWMI, ICARDA va JIRCAS tashkilotlari bilan o’z hamkorligini o’rnatgan.
Jumladan, universitet ERASMUSMUNDUS“TIMUR: (Obuchenie lits cherez mobilnost k Evropeyskomu Soyuz ot Respubliki Uzbekistan)” va ERASMUSQ “RENES: (Razrabotka magisterskoy programmo’ po vozobnovlyaemo’m istochnikam energii i ustoychivoy okrujayuhey sredo’)” loyixalari dasturi doirasidagi Evropa Ittifoqi mamlakatlari OTMlari  bilan hamkorlik ishlarini amalga oshirib kelmoqda.
Tabiiy fanlar fakulteti, “Tuproqshunoslik” kafedrasi o’qituvchisi Raxmonov Ikrom 14.11.2016-14.01.2017bo’lgan muddatga Chexiya Respublikasi Praga shahridagi Tabiiy fanlar universitetida (Czech University of Life Sciences (CULS)) Evropa Ittifoqining Erazmus Mundus dasturi TIMUR loyihasi doirasida malaka va tajriba oshirib keldi.
Tabiiy fanlar fakulteti, “Biologiya” kafedrasining katta ilmiy xodim-izlanuvchilar instituti 3-bosqich izlanuvchisi Ablakulova Nodira Abduvoxobovna Evropa Ittifoqining Erazmus Mundus dasturi TIMUR loyixasi mablag’lari hisobidan 2016-yil 1ddekabrdan 2017-yil 1-iyungacha bo’lgan muddatga Slovakiyaning Nitra shahridagi Slovakiya qishloq xo’jaligi universitetida, 6 oylik malaka oshirish va ilmiy tadqiqot ishlarini tugatib keldi.
Iqtisodiyot kafedrasi professori Ahmadjon Mamatov Lomonosov nomidagi Moskva davlat universitetida 2017-yil 30-31 mart kunlari “Povorot mirovoy istorii. Novaya strategiya Rossii ” mavzusida bo’lib o’tgan xalqaro iqtisodchilar forumida ishtirok etib keldi.
Tabiiy fanlar fakulteti dekani Habibjon Qo’shiev Ozarbayjon Respublikasi Fanlar Akademiyasining Botanika institutida “Dorivor o’simliklarni etishtirish va qayta ishlash” mavzusida 2017-yil 5-15 aprel kunlari seminar treningda ishtirok etib keldi.
Joriy yil 3-may kuni Germaniya Federativ Respublikasining O’zbekiston Respublikasidagi favqulodda va muxtor elchisi Naynxart Xyofer-Vissing O’zbekiston - Germaniya munosabatlarining 25 yilligining hamkorligi mavzusida Guliston davlat universitetiga tashrif buyurdi. Rektorat kichik majlislar zalida universitet Rektori, prorektorlar, dekanlar, professor-o’qituvchilar va talabalar bilan uchrashuv bo’lib o’tdi. Elchi janoblari uchrashuvda universitet tashkiliy va ta’lim tizimi, ish faoliyati bilan tanishdi, chet el, xususan, Germaniyaning etakchi OTMlari bilan hamkorlik imkoniyatlari muhokama qilindi.
2016-yildan boshlab (15.10.2016-14.10.2019) Guliston davlat universiteti ErasmusQ (Tempus) dasturining 574055-EPP-1-2016-1-IT-EPPKA2-CBHE-JP “RENES: Qayta tiklanuvchi energiya manbalari va barqaror atrof-muhit sohasida magistrlik dasturini ishlab chiqish” loyihasida hamkor OTM sifatida o’z ilmiy faoliyatini davom ettirmoqda.
Xususan, Xalqaro aloqalar bo’limi boshlig’i Azamat Shaimkulov va Fizika kafedrasi dotsenti Shavki Niyazovlar “RENES: Qayta tiklanuvchi energiya manbalari va barqaror atrof-muhit sohasida magistrlik dasturini ishlab chiqish” mavzusidagi 2017 -yil 29.05.2017 – 02.06.2017 kunlari navbatdagi loyiha doirasida tashkil etilgan plenar yig’ilishda ishtirok etib kelishdi.
“Milliy g’oya, ma’naviyat asoslari va huquqiy ta’lim” kafedra katta o’qituvchisi Djanibekova Nodira Abdusalomovna 2017-yil 10-12 sentyabr  kunlari Qozog’iston Respublikasining Alma-Ata shahrida Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologik markazida (MOMEM) o’tkazilgan “Rol molodo’x liderov v ustoychivom razvitii Tsentralnoy Azii” mavzusidagi navbatdagi 8-sessiyasida maruza bilan ishtirok etib keldi.
“Rus tili va adabiyoti” kafedrasi, professori Raximov Baxtiyor Xudoyberdievich 2017 yil 25-28 sentyabr kunlari Rossiya Federatsiyasining Yaroslavl davlat pedagogika universitetida o’tkazilgan “Obrazovanie cherez vsyu jizn: neprero’vnoe obrazovanie v interesax ustoychivogo razvitiya” mavzusidagi XV – xalqaro ilmiy-amaliy konferentsiyada ma’ruzachi sifatida ishtirok etib keldi.
Tabiiy fanlar fakulteti magistranti Yodgor Normatov joriy yil 27 sentyabr kuni Xitoy Xalq Respublikasining Pekin qishloq xo’jalik universitetiga 10 oy davomida stajirovka va ilmiy tadqiqot ishini tugatish maqsadida jo’nab ketdi.
Filologiya fakulteti Ingliz tili va adabiyoti ta’limi yo’nalishi      3-kurs talabasi Bobur Sherqo’ziev 14.10.2017 - 22.10.2017 kunlari Rossiya Federatsiyasi Sochi shahridagi Olimpiya parkining bosh mediatsentrida  bo’lib o’tgan XIX Butunjahon yoshlar va talabalar festivalida ishtirok etib keldi.
Joriy yil 1 noyabr kuni Bangladesh Xalq Respublikasining O’zbekiston Respublikasidagi favqulodda va muxtor elchisi Mosud Mannan Guliston davlat universitetiga tashrif buyurdi. Mosud Mannan Bangladeshda qishloq xo’jaligi sohasida erishilgan yutuqlar va tajribalar shuningdek ikki tomonlama hamkorlik imkoniyatlari muhokama qilindi.
Xalqaro aloqalar bo’limi boshlig’i Azamat Shaimkulov va Fizika kafedrasi dotsenti Shavki Niyazovlar “RENES: Qayta tiklanuvchi energiya manbalari va barqaror atrof-muhit sohasida magistrlik dasturini ishlab chiqish” mavzusidagi 2017 yil 28.11.2017 – 02.12.2017 kunlari loyiha doirasida tashkil etilgan 3-plenar yig’ilishda ishtirok etib kelishdi.
Joriy yil 14 dekabr kuni Suv infrastrukturasi bo’yicha AQShlik mutaxassis Djonax Sheyn va Toshkentdagi AQSh elchixonasi xodimi Biryukova Ekaterinalar Guliston davlat universitetiga tashrif buyurdilar. Djonax Sheyn Amerika Qo’shma Shtatlarida suvdan oqilona foydalanish va suvni qayta tozalash tizimining yo’lga qo’yilganligini Kaliforniya shtati misolida taqdimot qilib berdi.

Зарубежные поездки преподавателей и преподавателей в Гулистанский государственный университет
Сегодня Гулистан государственного университета Кафедра международных отношений, ИКАРД, ИВЕ и его сотрудничества с множеством ЯМИЦСНО.
В частности, университет Эразмус Мундус «Тимур: (лицензии Obuchenie через mobilnost K Evropeyskomu союза Республики Узбекистан),» ERASMUS + «Renee: (разработка magisterskoy программы PO vozobnovlyaemym istochnikam Энергетика и устойчивое okrujayushchey надежность)» проектов, работающих со странами Европейского Союза в рамках высшего образования вне.
Факультет естественных наук, термин «почва» учитель Рахмонов заслуженного 14.11.2016-14.01.2017bo'lgan Чехия в Праге (Чешский Университет естественных наук в Университете естественных наук (ЧС)) Программа Erasmus Mundus Европейского Союза в рамках ТИМУР навыков и опыта проекта.
Факультет естественных наук старший научный сотрудник отдела биологии «» 3-ступенчатый научный сотрудник Института высшего Ablakulova Надира Abduvoxobovna программа Erasmus Mundus Европейского союза за счет проекта ТИМУР 1 декабря 2016 года по 1 июня 2017 года, на срок от 6 месяцев в университете сельского хозяйства в городе Нитра, Словакия, Словакия завершили обучение и научные исследования.
Экономика профессор Ахмад Маматов МГУ 30-31 марта 2017 года, «Поворот Мировой истории. Новая стратегия России «приняла участие в форуме международных экономистов.
Декан факультета естественных наук Habibjon Ботанического института Академии наук Азербайджанской Республики «выращивания и переработки лекарственных растений», апрель 2017 года, 5-15, принять участие в учебном семинаре.
3 мая этого года, Чрезвычайный и Полномочный Посол Федеративной Республики Германия в Республике Naynxart Hoefer-Wissing 25-летию узбекско-германских отношений, сотрудничества в ГулГУ на тему посол. Администрация в малом зале ректора университета, ректоры, деканы, профессора, преподаватели и студенты провели встречу. В ходе встречи посол ознакомился с работой организации и системы университетского образования, иностранных и, в частности, они обсудили возможности сотрудничества с ведущими университетами Германии.
(15.10.2016-14.10.2019), ГулГУ так 2016. программы Erasmus + (Tempus) 574055 EPP-1-2016-1-IT-EPPKA2 CBHE JP «Renee: возобновляемые источники энергии и устойчивой окружающей среды Магистерская программа в области развития «продолжает работать в качестве партнера в проекте для университетских исследований.
В частности, руководитель отдела международных отношений, профессор физики и Азамат Шаимкул Шавки Ниязова «Рени: возобновляемые источники энергии и устойчивое развитие магистерской программы в области окружающей среды» 2017 29.05.2017 - 02.06.2017 Следующее пленарное заседание, организованное в рамках проекта принять участие.
«Идея создания национальных основ духовности и юридического образования,» старший преподаватель Джанибекова Надира Абдусаламовна Республики Казахстан 10-12 сентября 2017 года в городе Алма-Ата Регионального экологического центра Центральной Азии (Momed) «Лидеры Роли молодого устойчивого развития Центральной Азии» 8 части сессия лекции.
Профессор кафедры русского языка и литературы «» Бахтиер Рахимов Худайбердиев 25-28 сентября 2017 года Россия, Ярославский государственный педагогический университет Образование через всю жизнь: непрерывное образование в интересах устойчивого развития XV Международной научно-практической конференции по теме“ как динамик прибыли.
Аспирант факультета естественных наук Ёдгор Норматовым Народной Республики Китая 27 сентября этого года, Пекин аграрный университет 10 месяцев осталось для обучения и исследований, чтобы закончить работу.
Филология, факультет английского языка и литературы Образование,  студент 3-го курса Бобур Шеркозиев 14.10.2017 - 22.10.2017, состоявшейся в российском городе Сочи Олимпийского парка mediatsentrida на XIX Всемирном фестивале молодежи и студентов.
С 1 ноября этого года, Народная Республика Бангладеш Масуда маннана, Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в ГулГУ посол. Бангладеш Масуд Маннан достижения и опыт в области сельского хозяйства, а также двустороннего сотрудничества были обсуждены на встрече.
Азамат Шаимкулов руководитель отдела международных отношений и профессор физики Шавки Ниязова «Renee: возобновляемые источники энергии и устойчивое развитие магистерской программы в области окружающей среды» 2017 28.11.2017 - Проект 02.12.2017 был создано в рамках 3-м пленарного заседания прибыли.
14 декабря этого года, специалист водной инфраструктуры США Djonax Шейн и сотрудник посольства США в Ташкенте