Ilm-fanning innovatsion rivojlanishi tizimida
Guliston davlat universiteti professori, biologiya fanlari doktori H.Qo‘shiyevning tashabbusi bilan tashkil etilgan "Eksperimental biologiya" laboratoriyasiga bu yil 20 yil bo‘ldi. Ushbu muddat davomida uning faoliyati davomida oddiy kichik bir xonada olib borilgan tadqiqotdan bugungi kunda respublika va xalqaro miqyosda tan olingan laboratoriya va ilmiy maktab shakllandi. Laboratoriyaning ilmiy xodimlari xalqaro tashkilotlar, fondlar, hamkor tashkilotlar (respublika va xorijiy) diqqatini jalb qilgan holda laboratoriyaning 5 ta tadqiqot yo‘nalishini yo‘lga qo‘ydi. Professor H.Qo‘shiyev rahbarligida laboratoriyada olib borilgan tadqiqotlar asosida 10 dan ortiq ilmiy darajali (fan nomzodi, PhD, DSc) shogirdlari turli joylarda va lavozimlarda faoliyat olib bormoqdalar.
Eksperimental biologiya laboratoriyasi tomonidan universitetda ta’lim sifati va yuqori malakali kadrlar tayyorlashning 2 ta ustuvor yo‘nalishini quyidagicha tizimda bog‘lashni taklif qilishadi:
1) “Ilm orqali bilim”, ya’ni OTM (kafedra, fakultet) bazasida ilmiy laboratoriya-markaz bo‘lishi va OTMda faoliyat olib borayotgan professor-o‘qituvchi birinchi o‘rinda tadqiqotchi bo‘lishi e’tirof etiladi;
2) “Amaliyot va ishlab chiqarish orqali bilim”, ya’ni OTMda o‘quv jarayonini ishlab chiqarish bilan bog‘liq holda olib borilishi (ishlab chiqarish bazalarida kafedralar shahobchalarini tashkil etish) yuqori malakali kadrlar tayyorlashdagi ahamiyati qayd etiladi.

Areas of scientific research of the Laboratory of Experimental Biology in the system of innovative development of science: research, results, strategy (video)
The laboratory of "Experimental Biology" founded on the initiative of Professor of Gulistan State University, Doctor of Biological Sciences Kh. Kushiev celebrated its 20th anniversary this year. During this period, from research carried out in an ordinary small room during his activity, a laboratory and a Scientific School were formed, which today is recognized as both Republican and International. The laboratory researchers, attracting the attention of international organizations, foundations, partner organizations (republican and foreign), launched 5 scientific research directions. On the basis of research carried out in the laboratory under the guidance of Professor H. Kushiev, more than 10 students of available academic degrees (candidates of sciences, PhD, DSc) work in various places and positions. The Laboratory of Experimental Biology proposes to link 2 priority areas of the quality of education and training of highly qualified personnel at the university into the system as follows:
1) "Knowledge through science", on the basis of the university (department, faculty) to be a scientific laboratory-center and a professor-teacher working at the university, to be primarily a researcher
2) “Knowledge through practice and production”. The importance of the educational process at the university should be associated with production (branch of departments on the basis of production) in the preparation of highly qualified personnel.