Билимлар кунига бағишланди
Гулистон давлат университетида Билимлар кунига бағишлаб, “Азиз ва ягонамсан, жонажон Ўзбекистоним!” деган бош ғояни ўзида мужассам этган байрам тадбири ўтказилди.Университет ректори, профессор Муҳсин Ходжиев тадбирни очар экан, ўз табрик нутқида бу йил талабалик бахтига сазовор бўлган, шунингдек, мароқли ёзги таътилдан билим даргоҳига қайтган йигит ва қизларни, уларнинг ота-оналарини янги ўқув йилини бошлаганликлари билан самимий муборакбод этди. Ректор мамлакатимизда олий таълим олиш учун яратилаётган улкан имкониятлар, университет моддий-техника базасини мустаҳкамлаш борасида кўрсатилаётган ғамхўрликлар ҳақида тўхталиб, талабаларимиз бунга яраша аъло ўқиш ва аъло хулқ билан жавоб беришларига ишонч билдирди.
Байрам тадбирида қатнашган Сирдарё вилояти ҳокими, Ўзбекистон Республикаси Сенати аъзоси Ғофуржон Мирзаев ёшларга қарата қуйидагича дил сўзларини изҳор этди:
-Талабалик умрнинг энг бахтли, нашидали дамлари. Айниқса бугун, юртимизда ислоҳотлар беқиёс даражада кенг ёйилаётган, Ўзбекистонни дунё таниётган бир пайтда талабаларимиздан умидимиз катта. Шу билим юртини битирган қанча-қанча ўғил-қизларимизни бағримизга олдик, сиз ҳам битиринг, илмли бўлинг ва тезроқ сафимизга қўшилинг деган ният қиламан. Ахир сиз бизнинг ишонган ўринбосарларимиз, муносиб ворисларимизсиз. Сирдарёдай қадим чўлқуварлар юртида янги-янги корхоналар, илм масканлари очиляпти. Уларнинг ҳаммаси сизга мунтазир.
Тантанада машҳур қурувчи, вилоятда биринчи бўлиб Ўзбекистон Қаҳрамони унвонига сазовор бўлган Анвар Қурбонов, ГулДУ проректори, Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аъзоси Равшанбек Маҳмудов, 2018 йил август ойида Индонезияда ўтказилган “Осиё ўйинлари-2018” мусобақаларининг Байдаркада эшкак эшиш тури бўйича кумуш медали совриндори, Педагогика факультети “Бошланғич таълим” йўналиши 2-босқич талабаси Алишер Турдиев, Ўзбекистон ёшлар иттифоқи тавсияномасига асосан имтиёз билан Педагогика факультети Бошланғич таълим ва СТИ йўналишига давлат гранти асосида ўқишга кирган талаба Лобар Болтабоева, Табиий фанлар факультети 1-босқич талабаси Сарвиноз Ҳожибобоева ва бошқалар ҳам сўзга чиқиб дил сўзларини изҳор этишди. Истеъдодли шоир Алишер Нурнинг Ватанга садоқат мавзуида ўқиган шеърлари қалбларга илиқ нур бағишлади.
Шундан сўнг тадбирнинг тантанали қисми якунланиб, талабалар ўзлари учун белгиланган дарсхоналарга йўл олишди. Бу йил ҳам биринчи дарс “Мустақиллик дарси” мавзуида ўтилди.

The knowledge is doubled
At the Gulistan State University, a festive event dedicated to the Day of Knowledge was held. The rector of the University, Professor Muhsin Hodjiev opened the event, which was a pleasant surprise for the student this year, congratulated the guys and girls who returned from vacation, and their parents with the beginning of the new academic year. The rector emphasized the great opportunities created for higher education in our country, the care of the university to strengthen its material and technical base, and assured our students that they would readily respond to it and respond with good luck.
The governor of the Syrdarya region, a member of the Senate of the Republic of Uzbekistan Gafurjon Mirzaev, who took part in the holiday, said the following words to the youth:
- The most happiest and most enjoyable life ever. Especially, today, in our country, the reforms are extremely widespread, and our students are hopeful about the moment when Uzbekistan is recognized worldwide. We have embraced so many young men and women who have graduated from this school, and you also graduate, become educated, and intend to join us soon. You are the trustworthy successors we have in you. Newer enterprises and science establishments are opening up in the ancient deserts of Syrdarya. All of them are waiting for you.
Ravshanbek Makhmudov, a prominent founder and winner of the title of Hero of Uzbekistan in the region, Rector of the Union of Writers of Uzbekistan, Ravshanbek Mahmudov, Rector of the Union of Writers of Uzbekistan, won the silver medal of the Asian Games in 2018 in Indonesia, Alisher Turdiev, 2nd year student of the "Primary education" direction, under the auspices of the Youth Union of Uzbekistan with a privilege on the Pedagogical Faculty of Primary Education and STI NTI entered on the basis of student Lobar Boltaboyeva, 1-year student of the Faculty of Natural Sciences scoring Hojiboboeva and others also spoke whereby he expressed. The poems of talented poet Alisher Nur devoted to the Homeland have made the hearts warm.
After that, the solemn part of the event was over and the students went to the classrooms. This year's first lesson is "Independence lesson".