“Bir ziyoli – bir mahallaga ma’naviy homiy” loyihasi doirasidagi ishlar amalga oshirilmoqda
Guliston Davlat Universitetining  Pedagogika fakulteti professor-oqituvchilari tomonidan “Bir ziyoli-bir mahallaga ma’naviy homiy” tamoyili asosida Sardoba tumanidagi on beshta mahalla fuqarolari yiginlarida oz faoliyatlarini olib borishmoqda.
Ushbu loyiha doirasida quyidagi ishlar amalga oshirilishi rejalashtirilgan:
• - Mamlakatimizda olib borilayotgan islohotlarni targ‘ib qilish,
• - Mahallada 5 muhim tashabbusni keng targ‘ib qilish;
• - Mahallada o‘tadigan har bir tadbirlarda ma’naviy-ma’rifiy ishlarga ko‘maklashish;
• - Fuqarolar murojaatlariga to’g’ri maslahatlar berib, tegishli tashkilot va bo‘limlarga yo‘naltirish.
• - Muammoli masalalarda ma’naviy ko‘mak berish.
• - Notinch va ajrim ostida oilalar, ijtimoiy himoyaga muhtoj, notinch, noqobil oilalar holatini o’rganish va mutasaddilar bilan hamkorlikda ishlash.
• - Mehnat migratsiyasi, odam savdosining oldini olish va inson huquqlari to’g’risida tavsiyalar berib borish.
• - Mahallada sport musobaqalari va kitobxonlik tadbirlarini yoshlar o‘rtasida tanlov, musobaqa va o’yinlar o‘tkazishga ko‘maklashish.
• - Oliy ta’limga yoshlarning o‘qishga kirishlarini targ‘ib qilish.
• - Eng ibratli oilarni mahallada targ‘ib qilish.
• - Mahalla yoshlarini oliy ta’limga sayohatini tashkil etish, o‘quvchilarni oliy ta’limga, bilim olishga qiziqtirish.
• - “Temir daftar”, “Yoshlar daftari” hamda “Ayollar daftari”ga kirgan oilalarni, yoshlar va ayolllarni ro’yxatdan chiqarishga ko’maklashishdan iborat bo‘lmoqda.
Guliston davlat universitetining professor-oqituvchilari tomonidan “Bir ziyoli-bir mahallaga ma’naviy homiy” tamoyili asosidagi ishlarni yil davomida olib borish kozda tutilgan.

Ведется работа над проектом «Один интеллектуал - один духовный покровитель одной махалли»
Профессора и преподаватели Педагогического факультета Гулистанского государственного университета осуществляют свою деятельность на собраниях граждан пятнадцати махаллей Сардобинского района по принципу «Один интеллектуал - один духовный покровитель одной махалли».
В рамках данного проекта планируется провести следующие работы:
 Продвижение реформ в нашей стране,
 Продвижение 5 важных инициатив в махаллях;
 Содействовать духовной и образовательной деятельности на каждом общественном мероприятии;
 Давать гражданам соответствующие советы и направлять их в соответствующие организации и ведомства;
 Оказывать моральную поддержку в проблемных вопросах;
 Изучить положение неблагополучных и разведенных семей, нуждающихся в социальной защите семей, неблагополучных, инвалидов и работать с чиновниками;
 Консультации по вопросам трудовой миграции, предотвращения торговли людьми и прав человека;
 Содействовать проведению общественных спортивных соревнований и мероприятий по чтению для молодежных соревнований, конкурсов и игр;
 Поощряйте молодых людей поступать в высшие учебные заведения;
 Продвижение лучших семей в сообществе;
 Организация поездок местной молодежи в вузы, привлечение студентов к получению высшего образования;
 Содействие снятию с учета семей, молодежи и женщин, включенных в «Железную книгу», «Молодежную книгу» и «Женскую книгу»;
Профессора Гулистанского государственного университета планируют в течение года вести работу по принципу «Один интеллектуал - один духовный покровитель одной махалли».