OZIQ-OVQAT MAHSULOTLARI TAHLILI: Guliston davlat universitetining “Experimental biologiya” laboratoriyasida o’simlik va hayvon mahsulotlari tarkibini tahlil qilish tizimi yo’lga qo‘yildi
Professor X.H.Qo’shiyev rahbarlik qilayotgan “Eksperimental biologiya” laboratoriyasida Yuqori samarali suyuqlik xromatografiyasi qurilmasi LC 2030 C 3 D Plus yordamida O’zbekistonda yetishtiriladigan o’simliklar, hayvon mahsulotlari hamda turli oziq – ovqatlar tarkibidagi zararli moddalar aflotaksinlar, amygdalin, oxratoksin A, zeralenon va pestisidlar bilan bir qatorda hayot uchun zarur bo’lgan vitaminlar, aminokislotalar analizi yuqori aniqlikda, zarur me’yoriy hujjatlarda keltirilgan standartlar asosida olib borilmoqda.

FOOD ANALYSIS: A system for analyzing the composition of plant and animal products has been set up in the Experimental Biology Laboratory of Gulistan State University.
High-efficiency liquid chromatography device LC 2030 C 3 D Plus in the laboratory "Experimental Biology" headed by Professor HHKoshiyev Harmful substances in plants, animal products and various foods grown in Uzbekistan are aflatoxins, amygdalin, oxratoxin A, zeralenone and the analysis of vitamins, amino acids necessary for life, as well as pesticides, is carried out with high accuracy, in accordance with the standards set out in the necessary regulatory documents.