OZIQ-OVQAT MAHSULOTLARI TAHLILI: Guliston davlat universitetining “Experimental biologiya” laboratoriyasida o’simlik va hayvon mahsulotlari tarkibini tahlil qilish tizimi yo’lga qo‘yildi
Professor X.H.Qo’shiyev rahbarlik qilayotgan “Eksperimental biologiya” laboratoriyasida Yuqori samarali suyuqlik xromatografiyasi qurilmasi LC 2030 C 3 D Plus yordamida O’zbekistonda yetishtiriladigan o’simliklar, hayvon mahsulotlari hamda turli oziq – ovqatlar tarkibidagi zararli moddalar aflotaksinlar, amygdalin, oxratoksin A, zeralenon va pestisidlar bilan bir qatorda hayot uchun zarur bo’lgan vitaminlar, aminokislotalar analizi yuqori aniqlikda, zarur me’yoriy hujjatlarda keltirilgan standartlar asosida olib borilmoqda.

АНАЛИЗ ПИЩЕВЫХ ПРОДУКТОВ: В лаборатории экспериментальной биологии Гулистанского государственного университета создана система анализа состава продуктов растительного и животного происхождения.
Аппарат высокоэффективной жидкостной хроматографии LC 2030 C 3 D Plus в лаборатории «Экспериментальная биология» под руководством профессора Х.Х. Кошиева. Вредными веществами в растениях, продуктах животного происхождения и различных пищевых продуктах, выращиваемых в Узбекистане, являются афлатоксины, амигдалин, оксратоксин А, зераленон и анализ витаминов. , необходимых для жизни аминокислот, а также пестицидов, проводится с высокой точностью, в соответствии со стандартами, изложенными в необходимых нормативных документах.