Madaniyat karvoni va ma'naviyat festivali doirasida Guliston davlat universitetida O'zbekiston xalq shoiri, O'zbekiston Yozuvchilar uyushmasi raisi Sirojiddin Sayyid, uyushma raisi o'rinbosari, shoir G'ayrat Majidov, uyushmaning viloyat bo'limi raisi, "El-yurt hurmati" ordeni sohibi, senator Hayotxon Ortiqboyevalar bilan talabalarning ijodiy uchrashuvi o'tkazildi.
Ma'rifat soatini GulDU rektori M.Xodjiyev ochib berdi va uchrashuv davom etdi.
Ijodkorlardan professor R.Mahmudov davrani olib bordi.
Shoir M.Ismoilov, yosh ijodkor Y.Hayitboyevlar so'zga chiqib, o'z fikrlarini aytib, she'rlarini o'qib berishdi.
Quvonarlisi, tadbir yakunida uyushma raisi Sirojiddin Sayyid so'zga chiqib, yosh ijodkor talaba, "Mard o'g'lon" davlat mukofoti sohibi Yorqinjon Hayitboyevni uyushma a'zoligiga qabul qilinishi bo'yicha yaxshi yangilikni e'lon qildi.

В рамках культурного каравана и праздника духовности народный поэт Узбекистана, председатель Союза писателей Узбекистана Сироджиддин Сайид, заместитель председателя Союза, поэт Гайрат Меджидов, председатель областного отделения Союза, «Честь страны» в Гулистанском государственном университете Состоялась творческая встреча студентов с кавалером ордена, сенатором Хаятхан Ортикбоевой.
Ректор ГулДУ М.Ходжиев открыл час просвещения и встреча продолжилась.
Профессор Р. Махмудов, один из создателей, вел тур.
Выступили поэт М.Исмаилов, молодой художник Ю.Хаитбоев, высказали свои мысли и прочитали свои стихи.
К счастью, в конце мероприятия выступил председатель ассоциации Сироджиддин Сайид, который сообщил радостную новость о приеме Ёркинжона Хайитбаева, молодого творческого студента, лауреата государственной премии «Храбрый мальчик», в члены Ассоциация.