Кафедра мудири: Узоқов Акрам
Рус тили ва адабиёти кафедраси 1997 йилда “Умумий рус тилшунослиги”, “Рус тили ва адабиётини ўқитиш методикаси”, “Жаҳон адабиёти” кафедралари билан биргаликда ташкил топган. Кафедрада 7 та фан номзоди, 2 та катта ўқитувчи ва 12 та ўқитувчи фаолият кўрсатади.
Кафедра қуйидаги мутахаcсислик тайёрлайди: 5111300 – Рус тили ва адабиёти (Она тили ва адабиёти) ўзга тилли гуруҳларда.
КАФЕДРА ФАНЛАРИ:
Современный литературный язык, История русской литературы, История современной литературы, Обшее языкознание, Практикум по русской литературе и выразительному чтению, Введение в литературоведение, Сопоставительная типология русского и узбекского языков, Теория и методика преподавания языка и литературы, Страноведение, Фольклористика, Теория и практика перевода, История зарубежной литературы.
АМАЛГА ОШИРИЛГАН ЎҚУВ, ЎҚУВ-МЕТОДИК ИШЛАР:
- Кафедрада фанлардан маъруза, амалий, семинар ва ТМИ (мустақил таълим) машғулотлари олиб борилади. Барча фанлардан дарслик, ўқув қўлланма, ўқув-услубий мажмуа ва маъруза матнлари, тақдимотлар (слайдлар) тайёрлаш якунланди, унда мустақил ўқув фаолиятини ташкил этиш усул ва воситаларини яратишга асосий эътибор қаратилди.
- ҳар бир фандан тўлиқ дарслик, ўқув қўлланма, ўқув-услубий мажмуа, қўшимча ўқув адабиётлари ва ТМИ тўпламлари тайёрланган ва талабаларга китоб ҳолатида, электрон кўринишларда тарқатилган.
- Кафедрага тегишли компьютер хонаси, видеопроектор, электрон адабиётлар, ТМИ слайдларидан талабалар унумли фойдаланишмоқда.
- кафедрада 21 та фандан электрон ўқув адабиёти тайёрланган ва талабалар ундан унумли фойдаланишмоқда.
КАФЕДРАНИНГ ЎҚУВ-УСЛУБИЙ ИШЛАРИ:
Кафедрада Тили тарихи, Ҳозирги адабий тил, Тилшунослик, Рус ва узбек тилларнинг қиёсий грамматикаси каби фанлар асосий фан сифатида ўқитилади. Кафедрада профессор-ўқитувчиларнинг 48 та ўқув-услубий мажмуаси яратилган бўлиб, булардан 4 таси Республика мувофиқлаштирувчи Кенгаш тавсияси билан яратилган. Ушбу ўқув йилида 11 та ўқув услубий мажмуа тайёрлаш режалаштирилган.
КАФЕДРАДА ИЛМИЙ-ТАДҚИҚОТ ИШЛАРИ:
Кафедра профессор-ўқитувчилари “Рус тили ва адабиёти фанини ўқитишнинг долзарб масалалари” бош илмий тадқиқот мавзусида илмий изланишлар олиб боришмоқда.
Бош илмий мавзу доирасида шу кунгача 300 дан ортиқ илмий мақола ва тезислар, 1 та дарслик, 20 га яқин ўқув ва методик қўлланмалар нашр этилган,
МАЪНАВИЙ-МАЪРИФИЙ ИШЛАР:
1. Республикамизнинг мустақиллик куни муносабати билан ўтказиладиган тадбирларда кафедра профессор-ўқитувчилари вилоят, шаҳар ва университетда ўтказилган тадбирларда фаол иштирок этмоқда. Шу муносабат билан биринчи дарс ҳамма курсларда кафедра профессор-ўқитувчиларидан Д. Нурмухамедова, Л. Ходжаева, С. Кулбаева, М. Байэшанов, Б. Собирова, Н. Мирхайдарова, Д. Джаббаровалар бугунги Рус тили ва адабиёти ўқитишнинг долзарб усулларидан фойдаланиб тадбирлар ўтказишмоқда.
Кафедра қуйидаги йўналишлар бўйича илмий тадқиқот ишларини олиб бормоқда:
а) олий таълим муаммолари бўйича “Рус тили ва адабиётини узлуксиз ўқитишнинг долзарб муаммолари”
б) Тармоқли ўқитиш бўйича “Узлуксиз ўқитишда янги авлод дарсликларини яратишнинг илмий амалий асослари”
Ушбу фанлар муаммолари асосида қуйидаги лойиҳа устида иш олиб борилмоқда. “Рус тили ва адабиётини узлуксиз ўқитишда электрон дарсликлар яратиш асослари”
Ушбу лойиҳада рус тили ва адабиётини ўқитишда янги дарсликлар яратиш ва дарсларда янги педагогик технологиялардан фойдаланишнинг замонавий усуллари ҳақида сўз боради.
Ҳамкорликда олиб борилаётган илмий ишлар:
Кафедранинг профессор-ўқитувчилари илмий йўналишда Ўзбекистондаги етакчи олий юртлари бўлган ЎзМУ, СамГУ, Тошкентдаги Россия маданий миллий маркази, Низомий номидаги ТДПУ билан ҳамкорликда фаолият олиб бормоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг № 1533 20 май 2017 йилдаги “Олий таълим муассасаларининг моддий техник базасини мустаҳкамлаш ва юқори малакали мутахассислар тайёрлаш сифатини тубдан яхшилаш чора тадбирлари тўғрисида” ги буйруғига асосан ўқув методик қўлланма ишлаб чиқилди.
Бу комплекс асосида янги педагогик технологиялар билан ишлаш, дарсларда компьютер техникасидан фойдаланиш йўлга қўйилган.
Илмий-педагог кадрлар тайёрлашда мазкур тизимдан самарали фойдаланилган ҳолда кафедрани ёш мутахассислар билан таъминлаш амалга ошириб келинмоқда. Кафедрада “Словесник” и “Русское слово” талабалар илмий тугараклари фаолият кўрсатади.
Кафедра ўқитувчилари ва иқтидорли талабалар томонидан компютер программалари ва ўқитиш тизими ишлаб чиқилиб, электрон дарсликлар, ўқув қўлланма, ҳамда билимларни тест-баҳолаш тизими кўринишида берилган.
Талабалар илмий жамоаси аъзолари янги педагогик технологиясини рус тили ва адабиёти ўқитиш жараёнига тадбиқ этиш муаммоларига бағишланган Республика илмий-амалий анжуманларни тайёрлаш ва ўтказишда фаол иштирок этишади.
Сирдарё вилояти лицей ва коллежларининг етакчи ўқитувчилари иштирокида «Применение интерактивных методов обучения русскому языку и литературе на занятиях» деб номланувчи семинар-тренинг ўз ишини олиб бормоқда.
Ҳозирги пайтда кафедра фанларидан яратилган янги адабиётларни Гулистон Давлат университети ўқув порталига жойлаштирилиши бўйича олиб борилаётган ишлар давом этмоқда. 2017 йилнинг май ойида Гулистон давлат университетида Рус тили ва адабиёти бўйича Республика олимпиадасининг 2-босқичи бўлиб ўтди. Бу олимпиадада 38 дан ортиқ олий ўқув юртлари фаол иштирок этишди. Гулистон давлат университетида Мусиқа йўналиши 1-курс талабаси Ҳ. Маматова фахрли биринчи ўринни эгаллади.

Зав. кафедрой: кандидат филологических наук, доцент Нурмухамедова Дилбар Фаруховна
Кафедра Русского языка и литературы образована в 1997 году в результате объединения кафедр «Общего и русского языкознания», «Методики преподавания русского языка и литературы», «Мировой литературы».
На кафедре работают 7 кандидатов наук, 2 старших преподавателя, 12 преподавателей.
Кафедра готовит специалистов по направлению: 5111300 - Русский язык и литература в иноязычных группах.
Дисциплины кафедры:
Современный русский язык, История и современное состояние русской литературы, История и современное состояние мировой литературы, Общее языкознание, Современный славянский язык, Сравнительное изучение славянских литератур, Практикум по русской литературе и выразительному чтению, Введение в литературоведение, Филологическая компаративистика, Сопоставительная грамматика русского и узбекского языков, Русский язык в Узбекистане, Методика преподавания языка и литературы, Новые педагогические технологии.
Учебные, учебно-методические работы:
-На кафедре ведутся лекции, практические, семинарские занятия по предметам и самостоятельных работ студентов. По всем предметам имеются учебники, учебно-методические комплексы, тексты лекций, презентации (слайды), особое внимание уделено организации методов и средств учебной деятельности.
-по каждому предмету подготовлены учебники, учебные пособия, учебно-методические комплексы, дополнительная литература и сборники СРС и розданы студентам в виде учебников и в электронном виде.
-Студенты пользуются компьютерным кабинетом кафедры, видеопроектором, электронной литературой СРС, слайдами.
- подготовлена электронная учебная литература по 21 предметам кафедры.
Учебно-методическая работа кафедры:
Такие дисциплины как История языка, Современный литературный язык, Языкознание, Сопоставительная грамматика русского и узбекского языков, История русской литературы являются основными предметами кафедры. Профессорско-преподавательским составом созданы 48 учебно-методических комплексов, из них 4 утверждены Советом Министерства Республики Узбекистан. На этот учебный год запланирован выпуск 11 учебно-методических комплекса.
Научно-исследовательская работа кафедры:
Кафедра ведёт научно-исследовательскую работу по направлению: «Актуальные проблемы преподавания русского языка и литературы в системе непрерывного образования».
В рамках актуальной научной темы издано более 300 научных статей и тезисов, 1 учебник, около 20 учебно- методических пособий.
Духовно-просветительская работа:
Профессорско-преподавательский состав кафедры активно участвует на мероприятиях городского, областного и университетского масштаба. Урок для первокурсников проводится преподавателями кафедры Нурмухамедовой Д., Ходжаевой Л., Кулбаевой С.,Байэшановым М., Собировой Б., Мирхайдаровой Н., Джаббаровой Д. с применением актуальных методов обучения русского языка и литературы.
Профессорско-преподавательский состав кафедры:
Нурмухамедова Дилбар |
Заведующая кафедры |
Ниёзов Фахриддин |
Доцент |
Кулбаева Саодат |
Ходжаева Людмила |
Зиёдова Турсиной |
Айтбоев Дилшод |
Байэшанов Мустафа |
Фозилова Клара |
старший преподаватель |
Бориев Илхом |
учитель |
10 |
Узоқов Акром |
11 |
Собирова Башорат |
12 |
Мирхайдарова Нодира |
13 |
Жабборова Дилбар |
14 |
Холматов Шухрат |
Утеганов Жаббор |
16 |
Уразов Багдат |
17 |
Айтбаева Гулчехра |
Гизатулина Олга |
Суярова Хилола |
20 |
Оқйигитов Обит |
Абдуллаева Р. |
22 |
Абдуллаев Анвар |
Кафедра ведёт научно-исследовательскую работу по следующим направлениям:
а) по проблемам высшего образования: «Актуальные проблемы преподавания русского языка и литературы в системе непрерывного образования»
б) по региональным проблемам: «Научно – практические основы создания и внедрения учебников нового поколения в системе непрерывного образования»,на основании указанных проблем ведётся работа над проектом: «подготовка электронных учебных пособий по русскому языку и литературе для системы непрерывного образования».
В проекте предлагается технология подготовки учебных пособий по русскому языку на основе соединения новых педагогических и информационных технологий.
Кафедрой установлена научная связь со следующими вузами: Национальный университет Узбекистана, УзГУМЯ, СамГУ, Ташкентский государственный педагогический университет имени Низами, Российский центр международного научного и культурного сотрудничества в городе Ташкенте.
На основании Постановления №1533 Президента Республики Узбекистан от 20 мая 2011 года «Олий таълим муассасаларининг моддий техник базасини мустаҳкамлаш ва юқори малакали мутахассислар тайёрлаш сифатини тубдан яхшилаш чора тадбирлари тўғрисида » на кафедре разработан учебно- методический комплекс.
Работа комплекса направлена на разработку высокоэффективных учебных пособий нового поколения с использованием новейших компьютерных технологий, способствующих эффективной организации как аудиторной, так и самостоятельной работы учащихся школ, лицеев, колледжей области.
На кафедре функционирует Студенческое научное общество, кружки «Словесник» и « Русское слово».
Силами преподавателей и одарённых студентов разрабатываются компьютерные программы и обучающие системы, представляющие собой электронные учебники, учебные пособия, а также системы тестирования знаний.
Студенты, члены СНО, активно участвуют на Республиканских конференциях. Они также оказывают помощь в подготовке и проведении Республиканской научно-практической конференции по проблемам внедрения новых педагогических технологий в процесс обучения русскому языку и литературе.
Ведётся работа по организации и проведению семинара-тренинга «Применение интерактивных методов обучения русскому языку и литературе на занятиях» с участием ведущих учителей лицеев, колледжей Сырдарьинской области.
В настоящее время продолжается работа по введению новой литературы по предметам кафедры в учебный портал Гулистанского государственного университета.
В настоящее время продолжается работа по введению в учебный портал Гулистанского государственного университета новой литературы по дисциплинам кафедры.
В мае 2017 года в Гулистанском государственном университете прошел 2 тур Республиканской Олимпиады по Русскому языку и литературе. На этой Олимпиаде приняли активное участие более 38 высших учебных заведений. В ГулГУ 1-ое почетное место завоевала студентка 1-го курса по направлению Музыка Х.Маматова.