O’zbekiston xalq shoiri To’ra Sulaymon “Xalqona ruhiyat musavviri”
2018 yil 1 fevral kuni Guliston davlat universitetida O’zbekiston xalq shoiri, Guliston davlat universiteti professori To’ra Sulaymon ijodiga bag’ishlab o’tkazilgan adabiy-badiiy tadbir o’tkazildi.
Universitet rektori, professor M.T.Xodjiev, Ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo’yicha prorektor, dotsent R.Mahmudov, O’zbekiston Yozuvchilar uyushmasi Sirdaryo viloyat bo’limi mas’ul kotibi, shoira O.Ortiqboeva, Ma’naviyat va ma’rifat markazi xodimi, shoir Alisher Nur, OAV xodimlari, professor-o’qituvchilar va talabalar ishtirok etishdi.
Tadbirda so’zga chiqqan ma’ruzachilar To’ra Sulaymon ijodi, uning xilma-xil janrlarda qalam tebratgani, shoirning sof lirik she’rlari, qasida va faxriyalari, manzumalaridan tashqari, xalq yo’lida bitilgan, o’z davrining dolzarb masalalariga bag’ishlangan, voqelikni qadimgi baxshilar nazari bilan ko’rib, o’xshatma yoki nazira shaklida yozilgan asarlari ham o’ziga xos xalqchilligi bilan ajralib turishi, To’ra Sulaymon asarlari faqat ifoda tarzi yoki ohangi bilangina emas, tasvirdagi samimiyat, o’xshatishlarning o’ziga xosligi nuqtai nazaridan ham xalqchil ekanligini hayotiy misollar asosida aytib o’tdi.
Tadbirda talabalar tomonidan To’ra Sulaymon qalamiga mansub she’rlar, To’ra Sulaymon she’ri bilan aytiladigan qo’shiqlar ijro etildi.

“Хуждожник душевного состояния народа”
1 февраля 2018 года в Гулистанском государственном университете было проведено литературно-художественное мероприятие в честь памяти творчества народного поэта Узбекистана, профессора Гулистанского государственного университета Тўра Сулаймона.
На мероприятии участвовали ректор университета профессор М.Т.Ходжиев, проректор по духовно-просветительской работе доцент Р.Маҳмудов, ответсвенный секретарь Союза Писателей Узбекистана по Сырдарьинской области, поэтесса О.Ортиқбоева, сотрудник центра Духовности и просветительства, поэт Алишер Нур, сотрудники СМИ, профессорско-преподавательский состав и студенты.
Докладчики в своих выступленияхговорили о творчестве Тўра Сулаймона, о его произведениях различных жанров, о своеобразии произведений, написанных в жанре устного народного творчества. Также отметили правдивость, реальность описания дейтсвительности.