Ilmiy tadqiqot va pedagogik xodimlarni tayyorlash bo'limi
Bo’lim boshlig’i: Jo'rayev Mansur Egamberdiyevich. Geografiya fanlari bo'yicha falsafa dokroti (PhD)
Telefon: (0367) 225-36-45
E-Mail: bolim_ilmiy@guldu.uz
Bo`lim tarixi
• “Ilmiy bo’lim universitet tarkibida oliy o’quv yurti tashkil etilgandan buyon faoliyat ko’rsatib kelmoqda. Ilmiy bo’limga 1992-1995-yillarda A.Pozilov, 1995-1999-yillarda Sh.Majidov, 1999-2002-yillarda F.Musurmonqulov, 2002-2010-yillarda A.Aralov, 2010-2013-yillarda H. Yodgorovlar rahbarlik qilishgan. 2013-2018-yillar boshlab Ilmiy bo’limni «Dastlabki qayta ishlash texnologiyasi» kafedrasi dotsenti Turdiqulov Toirqul Turdiqulovich boshqargan, 2018-2020-yillar bo'limda Biologiya fanlari nomzodi, dotsent L. Botirova faoliyat ko'rsatgan. 2020-yil 2-sentabrdan boshlab Ilmiy ishlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash bo'limi boshlig'i lavozimida ps.f.d (PhD), S.D.Sharapova faoliyat ko'rsatib kelmoqda.
• Ilmiy bo’lim tarkibida tayanch doktorantura, doktorantura va mustaqil izlanuvchilik instituti, magistratura, “ Yosh olimlar kengashi”, iqtidorli talabalar bilan ishlash, talabalar ilmiy jamiyati mavjud. Bo’lim o’z faoliyatida universitetning ilmiy-tadqiqot va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash ishlarini tashkil etishga rahbarlik qilib keladi. Fakultet va kafedralar bilan birgalikda iqtidorli talabalarni aniqlaydi, ularning ilmiy yo’nalishdagi faoliyatini o’rganadi va nazorat qiladi. Ilmiy-tadqiqot ishlari olib borayotgan xodimlarni universitetning oliy o’quv yurtidan keyingi ta’lim institutiga qabul ishlarini tashkil etadi, shuningdek, talabgorlarni Respublika oliy ta’lim muassasalarining oliy o’quv yurtidan keyingi ta’lim institutiga yo’llaydi. Ilmiy–tadqiqot ishlari olib borayotgan xodimlar, stajyor, tadqiqotchi va talabalarni Respublika oliy o’quv yurtlarida ilmiy-tadqiqot yo’nalishi bo’yicha faoliyatini davom ettirishga yo’llaydi. Universitet va respublika miqyosidagi ilmiy-nazariy, ilmiy-amaliy anjumanlar, seminarlarni tashkil etadi va universitetning ilmiy yo’nalishdagi tadbirlari, fan olimpiadalari, olima ayollar klubi, ko’rik-tanlovlarni o’tkazishga rahbarlik qiladi. Talabalar ilmiy jamiyati, kafedralar qoshida tashkil etilgan «Kichik maktab»lar faoliyatini nazorat qiladi.
• Universitetning fakultet va kafedralarida ixtisoslik hamda yo’nalishlar bo’yicha ilmiy faoliyat professor-o’qituvchilar, iqtidorli talabalar ishtirokida olib boriladi va universitetning iqtidorli talabalari, talabalar ilmiy jamiyati (akademiyasi), talabalar konstruktorlik byurosi, kafedralar qoshidagi «Kichik maktab» a’zolarini ilmiy faoliyatga jalb etiladi.
• Ilmiy bo’lim tomonidan tadqiqot ishlari bo’yicha ko’rsatilgan amaliy yordamlar tufayli 60 nafardan ortiq tadqiqotchilar dissertatsiya ishlarining himoyalarini muvaffaqiyatli yakunlashgan. Hozirgi kunda universitetda mavjud 13 ta ixtisoslik bo’yicha tayanch doktorantura(PhD) va doktorantura (DSc) da 41 nafar tayanch doktorantlar tahsil olmoqda.
• Bo’limda ishlab chiqilgan «Iqtidorli talabalar tanlovini o’tkazish Nizomi» asosida talabalar safidan iqtidorlilarini aniqlash, ta’lim sohasidagi davlat va jamg’armalar stipendiyalariga nomzodlarni tanlash, «Talabalar ilmiy jamiyati», kafedralar qoshidagi yosh olimlar, o’qituvchilar, talabalar, maktab o’qituvchilari va o’quvchilarini birlashtirgan «Kichik maktablar» faoliyatini tashkil etish kabi ishlar amalga oshirib kelinmoqda.
• Ilmiy-tadqiqot ishlarining yillik va istiqbol rejalariga muvofiq har yili Respublika va Xalqaro miqyosdagi ilmiy anjumanlar o’tkazib kelinadi. Anjumanlarda Respublika ta’lim tizimidagi, ijtimoiy-iqtisodiy va ma’naviy-tarbiyaviy hayotidagi, qishloq va xalq xo’jaligidagi, fan va texnika taraqqiyotidagi dolzarb muammolar, ularning yechimlari muhokama etiladi.
• Universitetda har yili aprel-may oylarida ilmiy bo’lim rahbarligida o’tkaziladigan professor-o’qituvchilar va talabalarning an’anaviy ilmiy-nazariy konferensiyasida o’rtacha 600 nafarga yaqin talaba, 300 nafardan ortiq professor-o’qituvchilar, viloyat ta’lim muassasalarining 100 nafardan ortiq ilg’or o’qituvchilari o’zlarining ma’ruzalari bilan ishtirok etib kelishadi.
• Xalqaro miqyosda o’tkazilgan anjumanlarda Fransiya, Germaniya, Yaponiya, Belgiya, Gollandiya, AQSh, Avstraliya, Hindiston, Bangladesh, Saudiya Arabistoni, Shri Lanka kabi qator xorijiy davlatlarning ilmiy markazlari va oliy o’quv yurtlari vakillari ishtirok etishgan. 2018-2020-yillar davomida 150 ga yaqin davlatlarning vakillari ilmiy va o’quv-metodik masalalarni rivojlantirish maqsadida universitetga tashrif buyurishgan.
• Bugungi kunda Guliston davlat universiteti Germaniyaning Gyottingen, Fransiyaning Grenobl universitetlari, Belgiya, Chexiya, Slovakiya, Ispaniya, Xitoy, Ukraina davlatlari va Rossiya FA qoshidagi ilmiy markazlar hamda Moskva va Sank-Peterburg davlat universitetlari, Astraxan qishloq xo’jalik universiteti, Tyumen davlat universiteti, ICARDA, ICBA, IWMI, IPGRI xalqaro tashkilotlari va boshqa bir qator o’quv-ilmiy markazlar bilan o’rnatilgan hamkorlik aloqalari asosida faoliyat ko’rsatib kelmoqda. Shuningdek, universitetda ta’lim-tarbiya, ilmiy tadqiqot, ma’naviy-axloqiy tarbiya, nafosat va boshqa masalalardagi mavzularda ko’rgazmalar, tanlovlar ham o’tkazib kelinadi.
Universitetning ilmiy kadrlar bilan ta’minlanganlik darajasi
Universitetda ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash kafedra qoshida tashkil etilgan kichik maktab, talabalar ilmiy jamiyati, oliy o’quv yurtidan keyingi ta’lim instituti orqali amalga oshirilib, ilmiy bo’lim tomonidan boshqariladi.
• Universitetda 50 nafar fan doktorlari, 41 nafar tayanch doktorant va 100dan ortiq mustaqil izlanuvchilar, 190 nafardan ortiq pedagogik xodimlar turli mavzulardagi ta’lim, iqtisodiyot, qishloq xo’jaligi, ishlab chiqarish, adabiyot va san’at sohalarida ilmiy-tadqiqot ishlari olib bormoqdalar. 2017-2020-yillar davomida universitetda 47 ta doktorlik dissertatsiyalari himoya qilindi. Universitet nufuzi va ta’lim sifatining samaradorligi kafedralarning ilmiy salohiyati va olib borilayotgan ilmiy tadqiqot ishlarining mohiyatiga bog’liq. Shuning uchun barcha kafedralar kesimida professor-o’qituvchilarning salohiyati tahlil etilib, ilmiy salohiyatini ko’tarish bo’yicha chora va tadbirlar belgilandi va 2021-yilda doktorlik dissertatsiyalarini himoya qiluvchilar ro’yxati ishlab chiqilib, rektor huzurida  muhokama qilindi.
• Universitet kafedralarida bajarilayotgan ilmiy tadqiqot ishlari natijalari asosida yaratilayotgan ixtirolar, ishlanmalar va texnologiyalar xalq xo’jaligining turli sohalarida foydalanish uchun tavsiya etilmoqda. O’zbekiston Respublikasi Intellektual mulk agentligiga topshirilgan hujjatlardan 2020-yilda “Qishloq xo’jalik mahsulotlarini qayta ishlash texnologiyasi” kafedrasi olimlari Raxmatov O., Nuriyev K.K., Yusupov A.M., Usmanov B., Qo’shiyev H.ning   “Gelioquritkich” (¹ FAP 01106), texnika fanlari doktori Barakayev N.R.ning  “Donni  o’lchami bo’yicha fraksiyalarga ajratish qurilmasi” va Fizika kafedrasi dotsenti Niyozov Sh.K. ning “Hajmiy qabul qilgichli  quyosh-suv isitgich kollektori” (¹ FAP 01185) nomli ixtirolariga foydali model sifatida patent olindi.

Department of scientific-research activities and pedagogical staff
• The Research Department has been functioning in the university structure since the establishment of the higher educational institution. In 1992-1995, the Scientific Department was headed by A. A.Posilov,1995-1999. Sh. Majidov, 1999-2002. F. Musurmonkulov, 2002-2010. A. Aralov, 2010-2013. H. The Askarov was as the head of the department. Since 2013, the Research Department is headed by Associate Professor of the Department “Technology of primary processing” Turdikulov Toirkul Turdikulovich.
• The scientific-research activities and pedagogical staff department includes a basic doctoral program, post-graduate program and an independent research institute, a master’s program, a “Council of Young Scientists”, work with gifted students, and a student scientific society. In its activities, the department manages the organization of research and scientific and pedagogical work of the university. Together with faculties and departments, it identifies gifted students, studies and monitors their activities in the scientific direction. Organizes the work on the admission of research personnel to the Institute of Postgraduate Education of the university, and also sends candidates to the Institute of Postgraduate Education of higher educational institutions of the republic. Directs employees, interns, researchers and students conducting research work to continue their research activities in higher educational institutions of the Republic. Organizes scientific-theoretical, scientific-practical conferences, seminars of the University and national level, directs the conduct of scientific events of the university, subject Olympiads, viewing competitions. Supervises the activities of student scientific societies, “junior schools” established at the departments.
• Scientific activity in the specialties and majors at the faculties and departments of the university is carried out with the participation of the teaching staff, talented students and attracts talented students of the university, members of the student scientific society (academy), the student design bureau, the  “Junior School” at the departments to scientific activities.
• Thanks to the practical assistance provided by the scientific department in conducting research, more than 60 researchers have successfully completed the defense of their dissertations. Currently, the University has 19 postgraduates in the basic Doctoral program (PhD) and Doctoral program (DSc) in 13 existing specialties.
• 12 masters are being trained in 4 areas of the reorganized Master’s program.
• On the basis of the “Regulations on the competition of gifted students” developed in the department, work is being carried out to identify gifted students, select candidates for scholarships from state and foundations in the field of education, and organize the activities of “Junior schools” that unite young scientists, teachers, students of departments.
• In accordance with the annual and long-term plans of scientific research, scientific conferences of local and international scale are held annually. The conferences discuss current problems of the education system, socio-economic and spiritual-educational life of the republic, agriculture and national economy, the development of science and technology, and their solutions.
• The traditional scientific and theoretical conference of professors and students, held annually in April-May under the leadership of the scientific department, is attended by an average of about 600 students, more than 300 professors and teachers, more than 100 advanced teachers of educational institutions of the region.
• International conferences were attended by representatives of research centers and higher education institutions in France, Germany, Japan, Belgium, the Netherlands, the United States, Australia, India, Bangladesh, Saudi Arabia, Sri Lanka and other foreign countries. In the period from 2000 to 2017, the University was visited by representatives of about 150 countries in order to develop scientific and educational issues.
• Currently, Gulistan State University operates on the basis of established partnerships with the universities of Göttingen, France, Grenoble, Belgium, the Czech Republic, Slovakia, Spain, China and research centers under the Russian Academy of Sciences, as well as with Moscow and St. Petersburg State Universities, Astrakhan Agricultural University, Tyumen State University, international organizations ICARDA, ICBA, IWMI, IPGRI and a number of other educational and scientific centers. The university also hosts exhibitions and competitions on the topics of education, upbringing, scientific research, spiritual and moral education, elegance and other issues.
The level of provision of the university with scientific personnel
Training of scientific and pedagogical personnel at the university is carried out through the junior school organized at the department, the student scientific society, the Institute of postgraduate education, headed by the scientific department.
• Ø The university has 17 doctors of science, more than 88 candidates of science, 24 doctoral students and independent researchers, more than 190 teaching staff who conduct research in various fields of education, economics, agriculture, production, literature and art. In the period 2000-2017, the University defended 11 doctoral and more than 60 PhD theses. In 2017, 1 Doctor of Science (DSc) and 1 Doctor of Philosophy (PhD) dissertations were defended. The prestige of the university and the effectiveness of the quality of education depend on the scientific potential of the departments and the nature of the research work carried out. In this regard, an analysis of the potential of the teaching staff of all departments was carried out, measures and measures to increase their scientific potential were identified, a list of those who defended their doctoral dissertations in 2017-2021 was developed and discussed with the rector.
Scientific-research activities of the University
• Ø Scientific-research work at the University is carried out in accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated February 16, 2017 # -4958 “On further improvement of postgraduate education” and the Decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan of April 20, 2017 # PP - 2909 “On measures for the further development of the higher education system”, by the Decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated February 2, 2017 No. 2909 “On implementing the tasks defined in the resolutions of the board and the orders of the Ministry of Higher and Secondary Special Education, adopted on the basis of the May Resolution No. 304 “On measures for further improvement of the system of postgraduate education”.
• Ø The cooperative cooperation of science, education and production allows us to manage innovative and technological development, ensure the strategic goals of our country and ensure free competition in all areas. This, on the one hand, contributes to the dynamics of the development of science and technology in our country, and on the other hand, ensures the development and modernization of scientific and technical production.
• Ø According to the results of the research work carried out at the university, at the “republican fair of innovative ideas, projects and technologies”, held on May 10-12, 2017 in Tashkent, more than 25 innovative developments of the university were presented, economic contracts worth 92 million soums were signed with production enterprises.
• The Ministry of higher and secondary specialized education, the Academy of Sciences, Agency for science and technology of the Republic of Uzbekistan, the Presidium of the Council of Federation of trade unions of Uzbekistan, the Central Council of the youth social movement “Kamolot” in order to support the interest of young people in modern equipment and technology, development of creative thinking and creative abilities in 2017 on the organized Republican contest of innovative ideas of young people “Young leaders in agriculture, “young teacher of the department” “Ecology and Geography” Kenjayev Aziz took part in a practical project on the topic “Agrobiotechnologies that increase the fertility of saline soils” and was recognized as the winner of the review competition.
• Currently, the university has more than 60 faculty members, young scientists, postgraduate students, masters and bachelors who effectively continue research work on 10 scientific projects (8 practical, 1 applied for young scientists and 1 innovative) for a total of 563 million 456 thousand soums. The status of project implementation is systematically discussed at the Scientific and Technical Council, and the decisions of the Scientific and Technical Council are summed up at the Academic Council of the University with their consideration. Also, the calculation and control over the financing of projects and their spending is carried out by an accountant allocated for research work.
• By Gulistan State University there were completed scientific-research works in the amount of 83,5 thousand Euros in the frame of 574055-EPP of the European Union Erasmus +(Tempus) program -1-2016-1-in the period from October 15, 2016 to October 14, 2019, for a period of 3 years, as a partner in a grant project with a total funding of 250.4 thousand euros, in 2017, research works were carried out.