2022-yilning 09-sentabr sanasida Guliston davlat universiteti Ma’anviyat va ma’rifat markazida universitet tyutorlari, yoshlar bilan ishlash va ma’naviy-ma’rifiy masalalar bo’yicha dekan o’rinbosarlari hamda Mahalla fuqarolarii yig’ini raislari o’rtasida hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamalash, “talaba-tyutor-mahalla raisi” tizimidagi ishlash mexnizmini joriy qilish maqsadida ochiq muloqot shaklidagi uchrashuv tashkil etildi. Mazkur uchrashuvga “Mevazor” MFY raisi X.Boyzoqov, "Bo’ston" MFY raisi O.Mamadaliev, “Istiqlol” MFY raisi B.Inatullaev, “Buyuk Kelajak” MFY raisi O.Xolmurodovlar taklif etildi.
Mazkur tadbirni universitet rektori, universitet Ma’naviyat va ma’rifat Kengashi raisi professor M.Xodjiev olib bordi. Universitet rektori o’z chiqishida ijaraga joylashgan GulDU talabalarining ko’p sonli qismi Guliston tumanining “Mevazor”, Guliston shahrining “Bo’ston”, “Istiqlol” va “Buyuk kelajak” mahallariga to’g’ri kelganligi sababli, aynan mazkur mahalla raislari bilan guruh tyutorlari o’rtasida hamkorlikni mustahkamlash maqsadida bugungi tadbirga mahalla raislari ham taklif qilinganligini, ijara asosida yashayotgan talabalar sharoitlarini muntazam o’rganib borish va huquqbuzarliklar profilaktikasi birinchi galdagi vazifa bo’lishi lozimligiga to’xtalib o’tdi.
O’z navbatida mahalla raislari ham so’z olishib, talaba-yoshlar bilan ishlash jarayonida  universitet jamoasi bilan faol hamkorlik qilishga tayyor ekanliklarini, taklif qilinayotgan mazkur yangicha tizimni doim qo’llab-quvvatlashlarini bildirib o’tishdi.
Universitet profilaktika inspektorlari A.Usmonov va S.Tursunboevalar ham talaba yoshlarni ijaraga joylashtirishda e’tibor qaratilishi lozim bo’lgan jihatlarga, jumladan tur-joy mulkdorlarining axloqiy sifatlariga, yashash joyida o’rnatilgan muhitning sog’lomligi va talabalar xulq-atvoriga ta’sirini inobatga olish yuzasidan o’z takliflarini bildirishdi.
Universitetning Yoshlar bilan ishlash, ma’naviy va ma’riy masalalar bo’yicha 1-prorektori, dotsent F.Niyazov so’zga chiqib, talaba-yoshlar bilan ishlash jarayonida asosan ularning bo’sh vaqtlarini mazmunli o’tkazish, talaba-yoshlarni mahalla raislari tomonidan mahallalarda tashkil etiladigan turli ma’naviy, sport tadbirlariga ham jalb qilish borasida o’z takliflarini bildirdi.
Tadbir yakunida universitetda yangi tashkil etilgan Yoshlar murabbiysi, professor R.Mahmudov talaba-yoshlar bilan muloqot qilish, ularning muammolarini tezkorlik bilan o’rganib, to’g’ri qaror chiqarish usullari to’g’risida fikr bildirdi.
Tadbir yakunida mazkur formatdagi ochiq muloqotlar sonini ko’paytirish taklifi barcha ishtirkchilar tomonidan ma’qullandi.

"Student-tutor-mahalla chairman" - a new system of working with young people was discussed
On September 9, 2022, at the Spirituality and Enlightenment Center of Gulistan State University, between university tutors, deputy deans for work with young people and spiritual and educational issues, and chairmen of the Neighborhood Citizens' Assembly An open dialogue meeting was organized in order to further strengthen cooperation relations, to introduce the working mechanism of the "student-tutor-neighborhood chairman" system. Chairman of "Mevazor" MFY Kh. Boyzakov, chairman of "Bo'ston" MFY O. Mamadaliev, chairman of "Istiqlol" MFY B. Inatullaev, chairman of "Buyuk Kelajak" MFY O. Kholmurodov were invited to this meeting.
This event was conducted by the Rector of the University, the Chairman of the Council of Spirituality and Enlightenment of the University, Professor M. Khodzhiev. In his speech, the rector of the university stated that the majority of the students of GulSU who live on rent live in "Mevazor" of Gulistan district, "Bo'ston", "Istiqlal" and "Buyuk nakagat" neighborhoods of Gulistan city, the chairmen of these neighborhoods In order to strengthen the cooperation between the tutors of the group, he pointed out that the chairmen of the community were also invited to today's event, that the first task should be to regularly study the conditions of students living on the basis of rent and to prevent crimes.
In their turn, the heads of the neighborhood also spoke and said that they are ready to actively cooperate with the university team in the process of working with students and young people, and that they will always support the proposed new system.
University prevention inspectors A.Usmonov and S.Tursunboeva also pointed out the aspects that should be taken into account when housing young students for rent, including the moral qualities of apartment owners, the health of the environment in the place of residence, and the impact on students' behavior. expressed their suggestions for consideration.
The 1st vice-rector of the university for work with youth, moral and moral issues, associate professor F. Niyazov spoke and said that in the process of working with students-youth, they should spend their free time meaningfully, students-youth expressed his suggestions on involvement in various spiritual and sports events organized by the chairmen in the neighborhoods.
At the end of the event, the newly established youth coach at the university, professor R. Mahmudov, expressed his opinion on the methods of communicating with students, quickly studying their problems and making the right decisions.
At the end of the event, the proposal to increase the number of open dialogues in this format was approved by all participants.