2022-yilning 09-sentabr sanasida Guliston davlat universiteti Ma’anviyat va ma’rifat markazida universitet tyutorlari, yoshlar bilan ishlash va ma’naviy-ma’rifiy masalalar bo’yicha dekan o’rinbosarlari hamda Mahalla fuqarolarii yig’ini raislari o’rtasida hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamalash, “talaba-tyutor-mahalla raisi” tizimidagi ishlash mexnizmini joriy qilish maqsadida ochiq muloqot shaklidagi uchrashuv tashkil etildi. Mazkur uchrashuvga “Mevazor” MFY raisi X.Boyzoqov, "Bo’ston" MFY raisi O.Mamadaliev, “Istiqlol” MFY raisi B.Inatullaev, “Buyuk Kelajak” MFY raisi O.Xolmurodovlar taklif etildi.
Mazkur tadbirni universitet rektori, universitet Ma’naviyat va ma’rifat Kengashi raisi professor M.Xodjiev olib bordi. Universitet rektori o’z chiqishida ijaraga joylashgan GulDU talabalarining ko’p sonli qismi Guliston tumanining “Mevazor”, Guliston shahrining “Bo’ston”, “Istiqlol” va “Buyuk kelajak” mahallariga to’g’ri kelganligi sababli, aynan mazkur mahalla raislari bilan guruh tyutorlari o’rtasida hamkorlikni mustahkamlash maqsadida bugungi tadbirga mahalla raislari ham taklif qilinganligini, ijara asosida yashayotgan talabalar sharoitlarini muntazam o’rganib borish va huquqbuzarliklar profilaktikasi birinchi galdagi vazifa bo’lishi lozimligiga to’xtalib o’tdi.
O’z navbatida mahalla raislari ham so’z olishib, talaba-yoshlar bilan ishlash jarayonida  universitet jamoasi bilan faol hamkorlik qilishga tayyor ekanliklarini, taklif qilinayotgan mazkur yangicha tizimni doim qo’llab-quvvatlashlarini bildirib o’tishdi.
Universitet profilaktika inspektorlari A.Usmonov va S.Tursunboevalar ham talaba yoshlarni ijaraga joylashtirishda e’tibor qaratilishi lozim bo’lgan jihatlarga, jumladan tur-joy mulkdorlarining axloqiy sifatlariga, yashash joyida o’rnatilgan muhitning sog’lomligi va talabalar xulq-atvoriga ta’sirini inobatga olish yuzasidan o’z takliflarini bildirishdi.
Universitetning Yoshlar bilan ishlash, ma’naviy va ma’riy masalalar bo’yicha 1-prorektori, dotsent F.Niyazov so’zga chiqib, talaba-yoshlar bilan ishlash jarayonida asosan ularning bo’sh vaqtlarini mazmunli o’tkazish, talaba-yoshlarni mahalla raislari tomonidan mahallalarda tashkil etiladigan turli ma’naviy, sport tadbirlariga ham jalb qilish borasida o’z takliflarini bildirdi.
Tadbir yakunida universitetda yangi tashkil etilgan Yoshlar murabbiysi, professor R.Mahmudov talaba-yoshlar bilan muloqot qilish, ularning muammolarini tezkorlik bilan o’rganib, to’g’ri qaror chiqarish usullari to’g’risida fikr bildirdi.
Tadbir yakunida mazkur formatdagi ochiq muloqotlar sonini ko’paytirish taklifi barcha ishtirkchilar tomonidan ma’qullandi.

«Студент-тьютор-председатель махалли» - обсудили новую систему работы с молодежью
9 сентября 2022 года в Центре духовности и просвещения Гулистанского государственного университета между преподавателями вузов, заместителями деканов по работе с молодежью и духовно-просветительским вопросам и председателями Соседского собрания граждан была организована встреча открытого диалога в целях дальнейшее укрепление кооперационных отношений, внедрение рабочего механизма системы «студент-репетитор-председатель соседства». На встречу были приглашены председатель МФЮ «Мевазор» Х.Бойзаков, председатель МФЮ «Бостон» О.Мамадалиев, председатель МФЮ «Истиклол» Б.Инатуллаев, председатель МФЮ «Буюк Келажак» О.Холмуродов.
Мероприятие провел ректор университета, председатель Совета духовности и просвещения университета, профессор М. Ходжиев. В своем выступлении ректор вуза отметил, что большинство студентов ГулГУ, проживающих на арендной плате, проживает в микрорайонах «Мевазор» Гулистанского района, «Бостон», «Истикляль» и «Буюк накагат» города Гулистан, председателей этих микрорайонов В целях укрепления сотрудничества между воспитателями группы он указал, что на сегодняшнее мероприятие были приглашены и председатели общин, что первой задачей должно быть регулярное изучение условий проживания студентов на основе арендной платы и предотвращения преступлений.
В свою очередь выступили и главы микрорайонов, которые заявили, что готовы активно сотрудничать с коллективом университета в процессе работы со студентами и молодежью, а также всегда будут поддерживать предлагаемую новую систему.
Инспекторы по профилактике университета А.Усмонов и С.Турсунбоева также указали на аспекты, которые необходимо учитывать при аренде студенческой молодежи, в том числе моральные качества владельцев квартир, здоровье окружающей среды в месте проживания, влияние на поведение учащихся высказали свои предложения к рассмотрению.
Выступил 1-й проректор университета по работе с молодежью, нравственно-нравственным вопросам, доцент Ф.Ниязов и сказал, что в процессе работы со студентами-молодежи они должны содержательно проводить свое свободное время, студенты-молодежи выразили свое предложения по участию в различных духовных и спортивных мероприятиях, организуемых председателями в микрорайонах.
В завершение мероприятия вновь созданный в университете молодежный тренер профессор Р.Махмудов высказал свое мнение о методах общения со студентами, быстрого изучения их проблем и принятия верных решений.
В конце мероприятия предложение увеличить количество открытых диалогов в этом формате было одобрено всеми участниками.