Tadqiqotchilar quyidagi malakaviy imtihonlarni topshiradilar:
• «Chet tili» fani (Chet tili sifatida ingliz, fransuz yoki nemis tillarining biridan malakaviy imtihon topshirish mumkin. Dissertatsiyani bajarish uchun boshqa chet tilini bilish talab qilinadigan hollarda ish bajarilayotgan muassasaning murojaati asosida O'zR OAK ruxsati bilan malakaviy imtihon ana shu tildan topshiriladi);
• dissertatsiya mavzusiga muvofiq bo'lgan ixtisoslik bo'yicha imtihon.
Shuningdek, tegishli fan yo'nalishlariga ko'ra quyidagi fanlardan ham malakaviy imtihonlar topshiriladi:
• ijtimoiy-gumanitar fanlar yo'nalishida faoliyat olib borayotgan shaxslar  «Mustaqillik mafkurasi va demokratik jamiyat qurishning iqtisodiy, ijtimoiy-siyosiy, ma'naviy negizlari va ilmiy asoslari» fanidan maxsus imtihon;
• aniq va tabiiy fanlar xamda iqtisodiyot va pedagogika fanlari yo'nalishida faoliyat olib borayotgan  tadqiqotchilar «Matematik modellashtirish va matematik statistika asoslari» kursidan;
• iqtisodiyot fanlari bo'yicha faoliyat olib borayotgan  tadqiqotchilar «Iqtisodiyot nazariyasi» fanidan;
• pedagogika fanlari bo'yicha faoliyat olib borayotgan  tadqiqotchilar «Umumiy pedagogika, pedagogika va ta'lim tarixi» fanidan.
Chet el fuqarolari uchun malakaviy imtihon dissertatsiya yo'nalishiga muvofiq ixtisoslik bo'yicha o'tkaziladi.
Tadqiqotchilardan tegishli malakaviy imtihonlar quyidagi muassasalarda tuzilgan malakaviy imtihonlarni qabul qilish komissiyalarida belgilangan tartibda qabul qilinadi.
1.«O'zbekistonning eng yangi tarixi» fanidan malakaviy imtihon O'zbekison Respublikasi Oliy va o'rta maxsus ta'lim vazirligi huzuridagi O'zbekistonning eng yangi tarixi masalalari bo'yicha Muvofiqlashtiruvchi-metodik markazida.
2.«Chet tili» fani fanidan malakaviy imtihon O'zbekiston davlat jahon tillari universitetida.
3.Dissertatsiya yo'nalishiga muvofiq bo'lgan ixtisoslik bo'yicha malakaviy imtihon dissertatsiya himoyasi mo'ljallangan ilmiy kengash faoliyat ko'rsatib turgan tashkilotda.
Shuningdek:
1. «Mustaqillik mafkurasi va demokratik jamiyat qurishning iqtisodiy, ijtimoiy-siyosiy, ma'naviy negizlari va ilmiy asoslari» fanidan maxsus imtihon O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasida.
2. «Matematik modellashtirish va matematik statistika asoslari» kursidan malakaviy imtihon O'zbekiston Milliy universitetida.

Квалификационные экзамены проводятся в виде сессий трижды в год: в феврале, мае и ноябре по установленному графику.
Исследователи сдают следующие квалификационные экзамены:
• Предмет «Новейшая история Узбекистана»;
• Предмет «Иностранный язык» (в качестве иностранного языка можно сдать квалификационный экзамен по английскому, французскому или немецкому языкам);
• Экзамен по специальности, соответствующей теме диссертации.
Квалификационные экзамены также проводятся по следующим дисциплинам:
• Исследователи, работающие в области точных и естественных наук, а также экономики и педагогики из курса «Основы математического моделирования и математической статистики»;
• Исследователи-экономисты по предмету «Экономическая теория»;
• Исследователи, работающие в области педагогики по теме «Общая педагогика, педагогика и история образования».
Квалификационный экзамен для иностранных граждан проводится по специальности в соответствии с направлением диссертации.
Соответствующие квалификационные экзамены от исследователей принимаются в порядке, установленном квалификационными экзаменационными комиссиями, сформированными в следующих учреждениях.
1. Квалификационный экзамен по предмету «Новейшая история Узбекистана» в Координационно-методическом центре новейшей истории Узбекистана при Министерстве высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан.
2. Квалификационный экзамен по предмету «Иностранный язык» в Узбекском государственном университете мировых языков.
3. Квалификационный экзамен по специальности, соответствующей направлению диссертации в организации, в которой действует ученый совет по защите диссертации.
Также:
1. Специальный экзамен по предмету «Экономические, социально-политические, духовные основы и научные основы идеологии независимости и построения демократического общества» в Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан.
2. Квалификационный экзамен по курсу «Основы математического моделирования и математической статистики» в Национальном университете Узбекистана.
3. Квалификационный экзамен по «Экономической теории» в Национальном университете Узбекистана.
4. Квалификационный экзамен по предмету «Общая педагогика, педагогика и история образования» в Ташкентском государственном педагогическом университете.