OʻZBEKISTON RESPUBLIKASI DAVLAT GERBI
“Oʻzbekiston Respublikasi Davlat gerbi toʻgʻrisida”gi Qonun 1992 yil 2 iyulda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Kengashining X sessiyasida qabul qilingan.
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat gerbi quyidagi koʻrinishga ega: togʻlar, daryolar va soʻl tomoni bugʻdoy boshoqlaridan, oʻng tomoni esa chanoqlari ochilgan gʻoʻza shoxlaridan iborat chambarga oʻralgan gullagan vodiy uzra quyosh zarrin nurlarini sochib turadi. Gerbning yuqori qismida Respublika hurligining ramzi sifatida sakkizburchak tasvirlangan boʻlib, uning ichki qismida yarim oy va yulduz tasvirlangan. Gerbning markazida baxt va erksevarlik ramzi — qanotlarini yozgan Humo qushi tasvirlangan. Gerbning pastki qismida Oʻzbekiston Respublikasi Davlat bayrogʻini ifoda etuvchi chambar lentasining bantida “Oʻzbekiston” deb yozib qoʻyilgan.
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat gerbining rangli koʻrinishida: Humo qushi va daryolar — kumush rangda; quyosh, boshoqlar, paxta chanoqlari va “Oʻzbekiston” yozuvi — oltin rangda; gʻoʻza shoxlari va barglari, togʻlar va vodiy — yashil rangda; chanoqlardagi paxta — oq rangda; lenta — Oʻzbekiston Respublikasi Davlat bayrogʻining ranglarini aks ettiruvchi uch xil rangda; sakkizburchak — oltin zarhal bilan hoshiyalangan holda havo rangda; yarim oy va yulduzlar — oq rangda tasvirlangan.

THE STATE EMBLEM OF THE REPUBLIC OF UZBEKISTAN
The State Emblem was approved by the Law of the Republic of Uzbekistan of July 2, 1992, ¹ 616-XII "On the State Emblem of the Republic of Uzbekistan".
The State Emblem of the Republic of Uzbekistan has the following form: mountains, rivers and gullies on the gulagan valley covered with grape seedlings consisting of wheat spikes, shining. On the upper part of the emblem the octogram is depicted as a symbol of the Republic of Uzbekistan, half a moon and a star are depicted on its inside. The symbol of happiness and heroism in the center of the emblem is the humo bird written by the wings. At the bottom of the coin there is a note "Uzbekistan" on the tape covering the State Flag of the Republic of Uzbekistan.
In the colorful emblem of the State Emblem of the Republic of Uzbekistan: humo birds and rivers - in silver; the sun, the gulls, the cotton tins and the inscription "Uzbekistan" - in gold; grass and leaves, mountains and valleys - in green; cotton on white - white; ribbon - three colors representing the colors of the State Flag of the Republic of Uzbekistan; octagonal - white with a golden groove; half months and stars - white.