OʻZBEKISTON RESPUBLIKASI DAVLAT GERBI
“Oʻzbekiston Respublikasi Davlat gerbi toʻgʻrisida”gi Qonun 1992 yil 2 iyulda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Kengashining X sessiyasida qabul qilingan.
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat gerbi quyidagi koʻrinishga ega: togʻlar, daryolar va soʻl tomoni bugʻdoy boshoqlaridan, oʻng tomoni esa chanoqlari ochilgan gʻoʻza shoxlaridan iborat chambarga oʻralgan gullagan vodiy uzra quyosh zarrin nurlarini sochib turadi. Gerbning yuqori qismida Respublika hurligining ramzi sifatida sakkizburchak tasvirlangan boʻlib, uning ichki qismida yarim oy va yulduz tasvirlangan. Gerbning markazida baxt va erksevarlik ramzi — qanotlarini yozgan Humo qushi tasvirlangan. Gerbning pastki qismida Oʻzbekiston Respublikasi Davlat bayrogʻini ifoda etuvchi chambar lentasining bantida “Oʻzbekiston” deb yozib qoʻyilgan.
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat gerbining rangli koʻrinishida: Humo qushi va daryolar — kumush rangda; quyosh, boshoqlar, paxta chanoqlari va “Oʻzbekiston” yozuvi — oltin rangda; gʻoʻza shoxlari va barglari, togʻlar va vodiy — yashil rangda; chanoqlardagi paxta — oq rangda; lenta — Oʻzbekiston Respublikasi Davlat bayrogʻining ranglarini aks ettiruvchi uch xil rangda; sakkizburchak — oltin zarhal bilan hoshiyalangan holda havo rangda; yarim oy va yulduzlar — oq rangda tasvirlangan.

ГОСУДАРСТВЕННЫЙ ГЕРБ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН
Закон «О государственном гербе Республики Узбекистан» был принят 2 июля 1992 года .на Х сессии Олий Маджлиса Республики Узбекистан.
Государственный герб Республики Узбекистан имеет следующий вид: горы, реки, справа изображены колосья пшеницы, слева - ветки хлопчатника с раскрытыми коробочками хлопка. На середине имеется изображение солнца, освещающее своими золотистыми лучами цветущую долину. В верхней части герба изображена восьмиконечная звезда - символ свободы республики, во внутренней ее стороне имеется изображение полумесяца и звезды. В центре герба изображена птица Хумо с раскрытыми крыльями, являющаяся символом счастья и свободы. Внизу на банте ленты венка, символизирующей государственный флаг республики, надпись «OʻZBEKISTON».
На цветном изображении Государственного герба Республики Узбекистан птица Хумо и реки отражены в серебренном цвете; солнце, колосья, коробочки хлопка и надпись «OʻZBEKISTON» – в золотистом цвете; ветки хлопчатника и листья, горы и долины – в зеленном цвете; хлопок в коробочках – в белом цвете; лента – в трех цветах, которые отражают цвета флага Республики Узбекистан; обрамленная золотым цветом восьмиконечная звезда представлена в голубом цвете; полумесяц и звезды изображены в белом цвете.