“El netib topqay menikim...”
Joriy yilning 27 yanvar kuni soat 17.00 da 2-talabalar turar joyida Alisher Navoiy tavalludining 580 yilligiga bag‘ishlab  “Filologiya va tillarni o‘qitish (o‘zbek tili)” ta’lim yo‘nalishi talabalari ishtirokidaEl netib topqay menikim...” mavzusida adabiy-badiiy tadbir o‘tkazildi.
Tadbirni “O‘zbek adabiyotshunosli” kafedrasi mudiri O.Fayzullayeva o‘zining kirish so‘zi bilan boshladi. Keyingi so‘z navbati “O‘zbek tilshunosligi” kafedrasi mudiri J.Abdullayevga berildi. So‘zga chiqqan professor-o‘qituvchilar Alisher Navoiy ijodining o‘rganilishi, lirikasarlari, nasriy va ilmiy merosi haqida so‘z yuritishdi. Uning hayoti va ijodiy faoliyati yosh avlod tarbiyasida muhim ahamiyat kasb etishi va uzoq yillar davomida tarbiya o‘chog‘i vazifasini o‘tab kelishini alohida ta’kidladilar.
Shundan so‘ng Filologiya fakulteti 2-bosqich talabalari ishtirokidagi tadbirning badiiy qismiga o‘tildi. Talabalar tomonidan Alisher Navoiy ruboiy va tuyuqlaridan namunalar aytildi. So‘ng Alisher Navoiyning “Xamsa” dostoni tarkibiga kiruvchi “Hayratul-abror” dostonidan Ibrohim Adham to‘g‘risidagi tasavvufiy talqinga ega sahna ko‘rinishi namoyish etildi. Tadbirga Musiqa ta’limi yo‘nalishi 2-bosqich talabasi G‘aybullayev Dostonbek tomonidan Navoiy g‘azali bilan aytilgan mumtoz kuy va qo‘shiq o‘zgacha ruh va joziba bag‘ishladi.
Shundan so‘ng talabalar tomonidan Alisher Navoiy g‘azallaridan namunalar aytildi. Tadbirdagi har bir chiqishlar uning ishtirokchilarida katta taassurot qoldirdi. Tadbir so‘ngida bu jihat talabalar tomonidan alohida e‘tirof etildi.

“How people find me…”
On January 27 of this year at 17.00 at the 2-th place of stay of students Alisher Navoi dedicated to the 580th anniversary of” teaching philology and languages (Uzbek) “with the participation of students of the direction of Education " El netib topqay mine..."a literary and artistic event was held on the theme.
The event was organized by the Department of “Uzbek literary critic” mudiri O.Fayzullaeva began with her introductory question. The next word is” Uzbek linguistics " chair mudiri JIt was given to Abdullayev. The professors and teachers spoke about the study of Alisher Navoi's creativity, lyricists, prose and scientific heritage. They noted that his life and creative activity are of great importance in the education of the younger generation, and for many years he has been serving as an educational institution.
After that, the artistic part of the event with the participation of the 2nd stage students of the Faculty of Philology was transferred. Samples of Alisher Navoi ruboi and his chickens were told by the students. Then, a scene with a mystical interpretation about Abraham Adham was demonstrated from the epic “Heyratul-abror”, which is part of the epic “Khamsa” of Alisher Navoi. The classical song and song sung by the 2nd Stage Student of the direction of music education Gaybullaev Dostonbek with Navoi Gazali gave special spirit and charm to the event.
After that, the students gave samples of Alisher Navoi Gazals. Each of the performances at the event made a great impression on its participants. At the end of the event, this aspect was recognized by the students.