Tuproqlari oltin O‘zbekistonim
2021-yil 1-fevral sanasida Guliston davlat universitetining Madaniyat saroyida O’zbekiston xalq shoiri To’ra Sulaymon tavalludining 87 yilligiga bag‘ishlangan “Tuproqlari oltin O’zbekistonim” nomli tadbir bo‘lib o‘tdi. Tadbirda universitet professor-o‘qituvchilari va talabalari, adabiyotshunoslar, shoirlar ishtirok etishdi.
Tadbirda universitet professori R.Mahmudov va filologiya fakulteti talabasi K.Husanovalar shoir ijodi, uning boy ilmiy va adabiy merosi, To‘ra Sulaymonning umr yo’liga doir ma’ruza qilishdi.

Soils of Golden Uzbekistan
On February 1, 2021 in the palace of culture of Gulistan State University was held an event named “Golden soils of Uzbekistan” dedicated to the 87th anniversary of the people's poet of Uzbekistan, Tura Suleiman. The event was attended by professors and students of the University, literary critics, poets.
At the event, the University professor R.Mahmudov and a student of the Faculty of philology K.Husanovs made a report on the life of the poet's creativity, his rich scientific and Literary Heritage, The Life Of The Poet, Tur Suleiman.
Two parts of the event featured songs, artistic performances, composed on poems belonging to the poet's pen.