Oq yo‘l senga, bitiruvchi!
Bugun Respublikamiz umumta’lim maktablarida sî‘nggi qî‘ng‘iroqlar yangradi. 2020-2021 o‘quv yilida yurtimizda qariyib 438 ming nafar î‘quvchi yoshlarimiz umumiy o‘rta ma’lumot to‘g‘risidagi shahodatnomalarni qî‘lga kiritishdi. Shu munosabat bilan Respublikamiz Prezidenti Shavkat Mirziyoyev maktab bitiruvchilariga tabrik yî‘lladi.
“Avvalo, barchangizni beg‘ubor î‘quvchilik yillaringizni ortda qoldirib, qadrdon maktabingiz, ustozlaringiz bilan xayrlashib, hayotingizning yangi, yanada mas’uliyatli bosqichiga qadam qî‘yayotganingiz bilan chin qalbimdan tabriklayman. Bu nafaqat Siz, aziz farzandlarimiz, balki biz-ota-onalar, ustoz-murabbiylar uchun ham g‘oyat quvonarli va hayajonli voqeadir”, degan samimiy so‘zlar ushbu tabriknomadan joy egallagan.
Maktab bitiruvchilarining ana shunday quvonchli onlariga sherik bî‘lish, ularnig qalblariga yanada quvonch ulashish maqsadida, bugun Guliston davlat universiteti rahbariyati, professor-î‘qituvchilari Sirdaryo viloyatidagi umumta’lim maktablarida bî‘lishidi.
Bugun erta tongdan universiteti rektori, texnika fanlari doktori, professor Muhsin Tadjiyevich Xodjiyev Sirdaryo viloyati Xovos tumanidagi olis 28-umumta’lim maktabi bilan universitet o‘rtasida yo‘lga qo‘yilgan hamkorlik doirasida ushbu ta'lim muassasasiga tashrif buyurib, Prezidentimizning maktab bitiruvchilariga yo‘llagan tabrigini yetkazib, î‘quvchilarni “sî‘ngi qî‘ng‘iroq” bilan muborakbod etdi. Ularga kelgusi hayotlarida oldilariga qî‘ygan maqsadlariga erishish, oliy î‘quv yurtida ta’limni davom ettirish yoki biror kasb egasi bî‘lib, yurtimiz taraqqiyoti, uning rivoji, ertangi kuni uchun kerakli insonlar bî‘lib yetishishlarida omadlar tiladi.
Shuningdek bugungi “so‘ngi qo‘ng‘iroq” tadbirlarda Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo’yicha prorektor A.Sulaymonov, Yoshlar bilan ishlash va ma’naviy-ma’rifiy masalalar bo‘yicha prorektor F.Niyazov, Moliya-iqtisodiyot masalalari bo‘yicha prorektor M.Bayirbekov, Pedagogika fakulteti dekani J.Komilov, Jismoniy madaniyat fakulteti dekani J.Qarshiboyev, Ijtimoiy-iqtisodiy fakultet dekani Z.Zikriyayev va O’quv-uslubiy boshqarma boshlig‘i I.Xudoyberdiyevlar viloyatning barcha tuman va shaharlaridagi umuta’lim maktablarida mazkur tadbirlarda ishtirok etishdi.
Universitet jamoasi barcha bitiruvchi o‘g‘il-qizlarni o‘zlari qiziqqan yî‘nalishlar bî‘yicha Guliston davlat universitetiga î‘qishga taklif qilishdi.

Удачи тебе, выпускник!
Последний звонок прозвенел сегодня в общеобразовательных школах республики. В 2020-2021 учебном году около 438 тысяч наших студентов в нашей стране получили аттестаты об общем среднем образовании. В связи с этим Президент Шавкат Мирзиёев поздравил выпускников.
«Прежде всего, сердечно поздравляю всех вас с тем, что вы оставили позади безупречные школьные годы, попрощались с дорогой школой и учителями и вступили в новый, более ответственный этап своей жизни. Это очень радостное и волнующее событие не только для вас, дорогие наши дети, но и для нас, родителей и учителей », - говорится в поздравлении.
Чтобы разделить такие радостные моменты выпускников, разделить еще больше радости в их сердцах, сегодня руководство Гулистанского государственного университета, профессора и учителя посетят общеобразовательные школы Сырдарьинской области.
Сегодня рано утром ректор университета, доктор технических наук, профессор Мухсин Таджиевич Ходжиев посетил учебное заведение №28 Хавасского района Сырдарьинской области в рамках сотрудничества университета и Президента, передал свои поздравления и поздравил. студенты на «последнем звонке». Он пожелал им успехов в достижении поставленных целей в их будущей жизни, продолжении высшего образования или становлении профессионалами, людьми, которые необходимы для развития нашей страны, ее развития и будущего.
Также в сегодняшних «последних звонках» приняли участие проректор по науке и инновациям А.Сулаймонов, проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе Ф.Ниязов, проректор по финансам и экономике М.Байырбеков, декан факультета. В этих мероприятиях в общеобразовательных школах приняли участие педагогический факультет Ж. Камилов, декан факультета физической культуры Ж. Каршибаев, декан социально-экономического факультета З. Зикрияев и заведующий учебно-методическим отделом И. Худойбердиев.
Коллектив университета пригласил всех выпускников учиться в Гулистанском государственном университете по интересующим их направлениям.