Oq yo‘l senga, bitiruvchi!
Bugun Respublikamiz umumta’lim maktablarida sî‘nggi qî‘ng‘iroqlar yangradi. 2020-2021 o‘quv yilida yurtimizda qariyib 438 ming nafar î‘quvchi yoshlarimiz umumiy o‘rta ma’lumot to‘g‘risidagi shahodatnomalarni qî‘lga kiritishdi. Shu munosabat bilan Respublikamiz Prezidenti Shavkat Mirziyoyev maktab bitiruvchilariga tabrik yî‘lladi.
“Avvalo, barchangizni beg‘ubor î‘quvchilik yillaringizni ortda qoldirib, qadrdon maktabingiz, ustozlaringiz bilan xayrlashib, hayotingizning yangi, yanada mas’uliyatli bosqichiga qadam qî‘yayotganingiz bilan chin qalbimdan tabriklayman. Bu nafaqat Siz, aziz farzandlarimiz, balki biz-ota-onalar, ustoz-murabbiylar uchun ham g‘oyat quvonarli va hayajonli voqeadir”, degan samimiy so‘zlar ushbu tabriknomadan joy egallagan.
Maktab bitiruvchilarining ana shunday quvonchli onlariga sherik bî‘lish, ularnig qalblariga yanada quvonch ulashish maqsadida, bugun Guliston davlat universiteti rahbariyati, professor-î‘qituvchilari Sirdaryo viloyatidagi umumta’lim maktablarida bî‘lishidi.
Bugun erta tongdan universiteti rektori, texnika fanlari doktori, professor Muhsin Tadjiyevich Xodjiyev Sirdaryo viloyati Xovos tumanidagi olis 28-umumta’lim maktabi bilan universitet o‘rtasida yo‘lga qo‘yilgan hamkorlik doirasida ushbu ta'lim muassasasiga tashrif buyurib, Prezidentimizning maktab bitiruvchilariga yo‘llagan tabrigini yetkazib, î‘quvchilarni “sî‘ngi qî‘ng‘iroq” bilan muborakbod etdi. Ularga kelgusi hayotlarida oldilariga qî‘ygan maqsadlariga erishish, oliy î‘quv yurtida ta’limni davom ettirish yoki biror kasb egasi bî‘lib, yurtimiz taraqqiyoti, uning rivoji, ertangi kuni uchun kerakli insonlar bî‘lib yetishishlarida omadlar tiladi.
Shuningdek bugungi “so‘ngi qo‘ng‘iroq” tadbirlarda Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo’yicha prorektor A.Sulaymonov, Yoshlar bilan ishlash va ma’naviy-ma’rifiy masalalar bo‘yicha prorektor F.Niyazov, Moliya-iqtisodiyot masalalari bo‘yicha prorektor M.Bayirbekov, Pedagogika fakulteti dekani J.Komilov, Jismoniy madaniyat fakulteti dekani J.Qarshiboyev, Ijtimoiy-iqtisodiy fakultet dekani Z.Zikriyayev va O’quv-uslubiy boshqarma boshlig‘i I.Xudoyberdiyevlar viloyatning barcha tuman va shaharlaridagi umuta’lim maktablarida mazkur tadbirlarda ishtirok etishdi.
Universitet jamoasi barcha bitiruvchi o‘g‘il-qizlarni o‘zlari qiziqqan yî‘nalishlar bî‘yicha Guliston davlat universitetiga î‘qishga taklif qilishdi.

Good luck to you, graduate!
The last bell rang today in the secondary schools of the Republic. In the 2020-2021 academic year, about 438,000 students in our country received certificates of general secondary education. In this regard, President Shavkat Mirziyoyev congratulated the graduates.
“First of all, I sincerely congratulate all of you on leaving behind your flawless school years, saying goodbye to your dear school and teachers, and entering a new, more responsible stage of your life. This is a very happy and exciting event not only for you, our dear children, but also for us, the parents and teachers, ”the congratulatory message reads.
In order to share such joyful moments of the graduates, to share more joy in their hearts, today the leadership of Gulistan State University, professors and teachers will visit secondary schools in Syrdarya region.
Early this morning, the rector of the university, Doctor of Technical Sciences, Professor Muhsin Tadjievich Khodjiev visited the educational institution No. 28 in Khavas district of Syrdarya region in the framework of cooperation between the university and the President. He conveyed his congratulations and congratulated the students on the "last bell". He wished them success in achieving their goals in their future lives, continuing their education in higher education or becoming professionals, people who are necessary for the development of our country, its development and future.
Also, today's "last bell" events were attended by Vice-Rector for Research and Innovation A.Sulaymonov, Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Affairs F.Niyazov, Finance and Economics Vice-rector M.Bayirbekov, dean of the pedagogical faculty J.Kamilov, dean of the physical culture faculty J.Karshibaev, dean of the socio-economic faculty Z.Zikriyayev and head of the educational-methodical department I.Khudoyberdiyev participated in these activities in lim schools.
The university team invited all the graduates to study at Gulistan State University in their fields of interest.