O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning mamlakatimiz tadbirkorlari bilan ochiq muloqot shaklida o‘tkazgan uchrashuviga MUNOSABAT
2021-yilning 20-avgust kuni Yangi O’zbekiston tarixida yangi sahifa yaratildi. Shu kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimiz tadbirkorlari bilan ochiq muloqot o‘tkazdi. Bunday shakldagi uchrashuv ilk bor o‘tkazildi va unda jami o‘n mingga yaqin tadbirkor ishtirok etdi.
Bu tarixiy uchrashuv haqida davlatimiz rahbari quyidagicha fikr bildirdilar: “Bugun ilk bor mutlaqo yangicha formatda – ochiq muloqot shaklida sizlar bilan yuzma-yuz uchrashib, biznes sohasidagi muammo va masalalar haqida batafsil gaplashib olishga qaror qildik.”
Bunday oliy darajadagi uchrashuv nima sababdan tashkil etildi, bunga qanday zarurat va ehtiyoj bor ediki, shaxsan davlat rahbari ishtirokida tadbirkorlar, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik vakillari bilan uchrashib, sohaga oid masalalar yuzasidan bu kabi muloqot tashkil etildi? Sir emaski, 2020-yilning dastlabki kunlarida Xitoyda qayd etilgan Koronavirus infektsiyasi butun dunyoda pandemiya darajasiga chiqib, deyarli barcha davlatlarning nafaqat ijtimoiy, balki iqtisodiy taraqqiyotiga ham katta zarba berdi. Barcha xalqaro moliya institutlari bu haqda bir yildan beri jar solmoqda. Bir qator yetakchi davlatlar o‘z iqtisodiyotlarini ushlab qolishga qaratilgan chora-tadbirlarni amalga oshirib turgan bir paytda O‘zbekistonda iqtisodiyotni yanada barqarorlashtirish va iqtisodiy samaradorlikni oshirishga erishilayotgani tarixiy haqiqatdir.
Bunday natijalarga erishish esa o‘z-o‘zidan bo‘lmaydi. Bugun kichik biznes va xususiy tadbirkorlik mamlakatimiz iqtisodiyotining ustuvor yo‘nalishi etib belgilangan. So‘nggi besh yilda bu sohani rivojlantirishga qaratilgan 2 mingga yaqin Qonun, Farmon va Qarorlar qabul qilindi. Ularga asosan, 114 ta litsenziya va ruxsatnoma bekor qilindi, 33 ta faoliyat turi xabardor qilish tartibiga o‘tkazildi. Ruxsatnomalarni rasmiylashtirish tartiblari soddalashtirilib, muddatlari o‘rtacha 2 baravarga qisqartirildi. Ortiqcha tekshirishlar, naqd pul, valyuta va xomashyo bo‘yicha ko‘plab cheklovlarga barham berildi. Bunday qulaylik va imkoniyatlar natijasida yangi subektlar keskin ko‘payib, avvaldan ishlayotganlari faoliyatini kengaytirmoqda. Oxirgi besh yilda tadbirkorlar soni qariyb 3 baravar oshdi. Ko‘p ishbilarmonlar o‘z biznesini butun mamlakat miqyosida kengaytirib, minglab ish o‘rinlari yaratib, nufuzli yirik kompaniyalarga aylandi. Ichki va tashqi bozorda o‘z nufuzi va brendiga ega tadbirkorlar sinfi shakllana boshladi. Davlatimiz rahbari ana shunday azmu shijoatli va fidoyi tadbirkorlarning ayrimlarini tilga olib, xalqimizga madadkor bo‘layotgani uchun ularga minnatdorchilik bildirdi.
Ma’lumki, mazkur ochiq muloqot oldidan tadbirkorlarni qiynayotgan muammolar so‘ralgan edi. Turli masalalarga oid 15 mingdan ortiq murojaatlar bo‘ldi. Prezidentimiz o‘z nutqida ularni hal qilishga qaratilgan 7 ta muhim yo‘nalishni ko‘rsatib o‘tdi. Birinchi yo‘nalish – biznesni moliyalashtirish, ikkinchisi – soliq tizimini takomillashtirish va biznesga soliq yukini kamaytirish, uchinchisi – yer ajratish, to‘rtinchisi – infratuzilma, beshinchisi – eksportyor korxonalarni qo‘llab-quvvatlash, oltinchisi – transport-logistika, yettinchisi – sohadagi tartib-taomillarni soddalashtirish masalalariga qaratildi.
Davlatimiz rahbari har bir yo‘nalish bo‘yicha dolzarb vazifalarni ko‘rsatib, yangi tashabbuslarni ilgari surdi.
Muloqotda tadbirkorlar so‘zga chiqib, faoliyatida duch kelayotgan muammolarni, taklif va mulohazalarini aytdi. Ular tarmoq mutasaddilari va hokimlar ishtirokida muhokama qilindi.
Prezidentimiz bunday ochiq muloqotni an’anaga aylantirib, har yili tashkil etish, 20 avgustni  mamlakatimizda “Tadbirkorlar kuni” deb e’lon qilish taklifini bildirdi. Bu takliflar keng qo‘llab-quvvatlandi.

МНЕНИЕ к встрече Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с предпринимателями нашей страны в форме открытого диалога
20 августа 2021 года открылась новая страница в истории Нового Узбекистана. В этот же день Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел открытый диалог с предпринимателями нашей страны. Это первая подобная встреча, в которой приняли участие около десяти тысяч предпринимателей.
Комментируя эту историческую встречу, глава нашего государства сказал: “Сегодня мы решили впервые встретиться лицом к лицу в совершенно новом формате - в форме открытого диалога и подробно поговорить о проблемах и вопросах в бизнесе.”
Почему была организована такая встреча на высшем уровне, в чем была необходимость, лично встречен с предпринимателями, малым бизнесом и частными предпринимателями при участии главы государства, организован такой диалог по вопросам, связанным с отраслью? Не секрет, что коронавирусная инфекция, зафиксированная в Китае в первые дни 2020 года, достигла уровня пандемии во всем мире, что нанесло серьезный удар не только по социальному, но и по экономическому развитию почти всех стран. Об этом уже год заявляют все международные финансовые институты. Это исторический факт, что Узбекистан добивается дальнейшей стабилизации экономики и повышения экономической эффективности в то время, когда ряд ведущих стран принимают меры по поддержанию своей экономики.
Достижение таких результатов не происходит само по себе. Сегодня малый бизнес и частное предпринимательство являются приоритетами нашей экономики. За последние пять лет принято около 2000 законов, постановлений и постановлений по развитию отрасли. По их данным, отозвано 114 лицензий и разрешений, 33 вида деятельности переведены в уведомительный порядок. Разрешительные процедуры были упрощены, а их сроки сокращены в среднем в два раза. Были сняты чрезмерные ограничения на чеки, наличные деньги, валюту и сырье. Благодаря таким удобствам и возможностям количество новых предметов быстро растет, а существующих - расширяется. Число предпринимателей за последние пять лет почти утроилось. Многие предприниматели расширили свой бизнес по всей стране, создав тысячи рабочих мест и став крупными компаниями с хорошей репутацией. Класс предпринимателей с собственной репутацией и брендом начал появляться на внутреннем и внешнем рынках. Глава нашего государства упомянул некоторых из таких смелых и самоотверженных предпринимателей и поблагодарил их за поддержку нашего народа.
Известно, что перед этим открытым диалогом задавались проблемы предпринимателей. По разным вопросам поступило более 15 тысяч обращений. В своем выступлении Президент обозначил семь основных направлений их решения. Первое направление - финансирование бизнеса, второе - совершенствование налоговой системы и снижение налоговой нагрузки на бизнес, третье - землеотвод, четвертое - инфраструктура, пятое - поддержка предприятий-экспортеров, шестое - транспорт и логистика, седьмое. - порядок в отрасли - ориентирован на упрощение процедур.
Глава нашего государства обозначил текущие задачи по каждому направлению и выдвинул новые инициативы.
На встрече выступили предприниматели, которые поделились своими проблемами, предложениями и комментариями. Они обсуждались с участием официальных лиц сети и губернаторов.
Президент предложил сделать такой открытый диалог традицией и проводить его ежегодно, объявив 20 августа в нашей стране «Днем предпринимателя». Эти предложения получили широкую поддержку.