21.02.2022-yilda Guliston davlat universitetida “Jinoyatga jazo muaqarrar, Jaholatga qarshi ma’rifat” mavzusida huquqiy-profilaktik tadbir o‘takildi. Tadbirni universitetning Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i Sh.Abdurasulov olib bordi. Tadbirda GulDU Professori R.Mahmudov, Respublika Ma’naviyat-ma’rifat Markazi Guliston shahar bo‘limi boshlig‘i I.Norbekov, Guliston shahar hokimligi vakili D. Bobobekov, Sirdaryo viloyat IIB profilaktika inspektori A.Usmonovlar so‘zga chiqishib, bugungi kunda uchrayotgan jinoyatchilik ishtirokchisiga aylangan  yoshlarning ko‘pchiligi  o‘z fikriga ega emasligi, ongida g‘oyaviy bo‘shliq paydo bo‘lganini, ma’naviy fikrlash qobiliyatlari sust ekanligini bildirishdi.
Jaholatga qarshi ma’rifat bilan kurshish uchun insonning  ma’naviyati yetuk darajada bo‘lishi lozim. Har bir inson hayotda o‘z oldiga yuksak maqsadlarni qo‘ygan holda unga intilishi kerak. Buning uchun yoshlikdan harakat qilish lozim. Mamlakatimizda yoshlarning bilim olishlari uchun barcha shart-sharoitlar yaratilgan. Bilimli, ma’rifatli kishi esa hech qachon to‘g‘ri yo‘ldan og‘ishmaydi. Kelajakda yoshlarimizning vatan uchun kerakli insonlar bo‘lib yetishishlari va vatan taraqqiyotiga o‘zlarining munosib hissalarini qo‘shishlarini tilab qolishdi.
Tadbir so‘ngida masala yuzasidan talabalar bilan bahs-munozara va savol-javob o‘tkazildi, ularning fikr-mulohazalari tinglandi.

On February 21, 2022, Gulistan State University hosted a legal-preventive event on "Punishment for crime is inevitable, enlightenment against ignorance." The event was chaired by the head of the Department of Youth Affairs, Spirituality and Enlightenment Sh. Abdurasulov. Professor of GulSU R.Mahmudov, head of Gulistan city branch of the Republican Center for Spirituality and Enlightenment I.Norbekov, representative of Gulistan city khokimiyat D.Bobobekov, inspector of prophylaxis of Syrdarya region A.Usmanov spoke at the event. most of the young people who became participants in the crime they encountered on the day said that they did not have an opinion, that there was an ideological gap in their minds, and that their spiritual thinking skills were weak.
In order to fight against ignorance with enlightenment, one must have a mature spirituality. Everyone should strive for it with high goals in life. This requires effort from a young age. All conditions have been created in our country for the education of young people. An educated person will never deviate from the right path. They wished our young people to become the necessary people for the country in the future and to make a worthy contribution to the development of the country.