bo‘lgan ma’naviy-ma’rifiy maskandir.
Universitet axborot-kutubxonasining tarixi, bugungi salohiyati haqida gapirishda muhim ahamiyat kasb etadi.  1966-yil iyul oyida Sirdaryo shahrida  G‘ofur G‘ulom nomidagi Pedagogika instituti tashkil etilganda, dastlab filologiya va fizika-matematika yo‘nalishlari ochilgani uchun faqat shu sohalar bo‘yicha adabiyotlar Toshkent Nizomiy nomidagi pedagogika institutidan kitoblar keltirilib, kutubxona tashkil etilgan. Kutubxonaning dastlabki zahirasi yuzlab kitoblardangina iborat edi. Alfavitli va sistemali kataloglar tashkil etilgan. Bibliografiya ishlari yo’lga qo‘yilgan. 1974-yilda kutubxona fondi 20 ming nusxaga yetkazilgan. Oradan 40 yil o‘tib (1966-2006) kutubxona Axborot-resurs markaziga aylantirildi.
Bugun esa ARM kitob fondi jami 42 ming 707 nomdagi 407703 nusxani tashkil etadi. Shundan:  elektron resurslar - 35834 nomda. Zamon talabiga asosan faqat 2021–yilda fondagi adabiyotlarning 10 ming nomdan ortig‘i elektron shaklga o‘tkazildi.
Axborot – resurs markazining 5 ta filiali: Yangiyer shahrida joylashgan Pedagogika fakulteti, Boyovut tumani “Boyovut-3” markazida Jismoniy madaniyat fakulteti, Boyovut tumani “Boyovut-1” markazida Sirtqi bo‘lim, Ishlab chiqarish texnologiyalari fakulteti binolarida hamda Talabalar turar joylarida faoliyat ko‘rsatib kelmoqda. Ushbu kutubxonalaridan foydalanuvchilar soni 14 mingdan ortiqni tashkil etadi.
Barcha kutubxonalarda keng yorug‘ o‘quv zallari, zamonaviy axborot kommunikatsiya texnologiyalari va bosma hamda elektron adabiyotlar mavjud bo‘lib ulardan foydalanuvchilar erkin foydalanish imkonyaitlariga ega. Har bir binoda Wi-Fi qurilmalari hamda internet tarmoqlari mavjud. Bu esa o‘z navbatida foydalanuvchilar uchun yanada qulayliklar yaratadi. Kutubxonada jami 26 nafar kutubxonachilar xizmat ko‘rsatib kelmoqda va ularni aksariyat qismini ko‘p yillardan beri faoliyat yuritib kelayotganlar tashkil etadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 13-sentabrdagi “Kitob mahsulotlarini nashr etish va tarqatish tizimini rivojlantirish, kitob mutaolaasi va kitobxonlik madaniyatini oshirish hamda targ‘ib qilish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar dasturi to‘g‘risida”gi PQ-3271-sonli Qarori ijrosini ta’minlash maqsadlarida, kitob ko‘rgazmalari, seminarlar, taqdimotlar, adabiy-badiiy kechalar tashkil etildi. Ko‘rgazmalar doimiy ravishda yangi ma’lumotlar bilan to‘ldirilib borilmoqda. Joriy yilda ham kitobxonlikni keng targ‘ib etish, talabalarda kitob mutolaasi va kitobxonlik madaniyatini rivojlantirish, kitobga bo’lgan qiziqishini yanada oshirish va ijodkor yoshlarni rag‘batlantirish maqsadida aprel oyining 18-23-sanalarida “Kitobxonlik” haftaligini o‘tkazildi.
Bugungi kunda davlatimiz rahbariyati tomonidan kutubxonachilarni ijtimoiy himoyasiga ham e’tibor qaratilmoqda. Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 7-iyundagi “O‘zbekiston Respublikasi aholisiga axborot-kutubxona xizmati ko‘rsatishni yanada takomillashtirish to‘g‘risi”dagi PQ-4354 sonli qaroriga asosan  “21-may – kutubxonachilar kuni” sifatida nishonlash belgilandi. Shu munosabati bilan 21-may kuni Guliston davlat universitetida bayram tadbiri o‘tkazildi. Tadbirda Guliston davlat universiteti rahbariyati: prorektor Qo‘shiyev Habibjon Hojiboboyevich, Kasaba uyushmasi raisi Yusufaliyev Abduraxmon, Xodimlar bo‘limi boshlig‘i Abduraxmonov Obid, Ma’naviy ma’rifiy va yoshlar bilan ishlash bo‘yicha bo‘lim xodimi Nazarov Komiljon, professor-o‘qituvchilar, talabalar ishtirok etib, kutubxonachilarni muborakbod etishdi. Universitet rahbariyati tomonidan ko‘p yillardan beri universitet kutubxonasida faoliyat yuritib kelayotgan: Dustmurodava Lazokat – axborot-kutubxona resurslari bilan xizmat ko‘rsatish bo‘limi mudiri; Karimova Ro‘zixon – kataloglashtirish va tizimlashtirish bo‘limi mudiri; Yuldasheva Nargiza – elektron axborot resurslar bo‘limi mudiri. Nurillayeva Nurxon – kutubxonachi; Yuldasheva Ra’no – ilmiy-uslubiy bo‘limi mudiri; Usmanova Nigora – yetakchi mutaxassis va boshqalar pul mukofotlari, qimmatbaho sovg‘a va faxriy yorliqlar bilan taqdirlandilar. Universitet kutubxonasining rivojlanishiga hissa qo‘shgan, ko‘p yillar davomida oddiy kutubxonachilikdan shu maskan rahbari darajasiga yetgan va hozirda pensiyadagi Normamatova Tojigul opa va Djalolova Favziya opalarga universitet rahbariyati va jamoasining “Tashakkurnoma”si va sovg‘alari topshirildi.
So‘zga chiqqanlar, bugungi taraqqiyot davrida oliy ta’lim muassasalarida Axborot-resurs markazlarining o‘rni, ularning ahamiyati, kutubxonachilik sohasiga davlat boshqaruvi tomonidan ko‘rsatilayotgan e’tibor, kutubxonachilarning mashaqatli va sharafli faoliyati hamda ularni ta’lim sohasiga qo‘shayotgan hissalari to‘g‘risida so‘z yuritdi. Shu jumladan, ushbu yo‘nalishda bizning ARM xodimlarining qo‘shayotgan hissalari, ta’limni masofadan tashkil etishdagi o‘rni va xarakatlarini yuksak baholab, barcha xodimlarga o‘zlarining iliq tabriklarini aytishdi, kutubxonada faoliyat yuritib ketgan xodimlar yodga olindi va xotirlandi.

это духовное и просвещение место.
История университетской информационной библиотеки играет важную роль в рассказе о ее современном потенциале. Когда в июле 1966 года в Сырдарье был создан Педагогический институт имени Гафура Гулома, из Ташкентского педагогического института Низами была привезена литература только по этим направлениям и была создана библиотека. Первый фонд библиотеки составлял всего несколько сотен книг. Организованы алфавитный и систематический каталоги. Ведется библиография. В 1974 г. библиотечный фонд достиг 20 000 экземпляров. Спустя сорок лет (1966-2006) библиотека была преобразована в Информационно-ресурсный центр.
На сегодняшний день книжный фонд ИРЦ составляет 407 703 экземпляра 42 707 наименований. Из них: электронные ресурсы - 35834 наименования. Только к 2021 году было оцифровано более 10 000 наименований справочной литературы.
5 филиалов Информационно-ресурсного центра: Педагогический факультет в г. Янгиер, Факультет физической культуры в центре «Бойовут-3» Бойовутского района, Заочное отделение в центре «Бойовут-1» Бойовутского района, Факультет промышленной технологии и в студенческие общежития 'показывает. Количество пользователей этих библиотек составляет более 14 тысяч.
Все библиотеки располагают просторными светлыми читальными залами, современными информационно-коммуникационными технологиями, печатной и электронной литературой, доступной для пользователей. В каждом здании есть устройства Wi-Fi и доступ в Интернет. Это, в свою очередь, делает его более удобным для пользователя. Всего в библиотеке работает 26 библиотекарей, большинство из которых работают в библиотеке много лет.
ПП-3271 Президента Республики Узбекистан от 13 сентября 2017 года «О комплексной программе мер по развитию системы издания и распространения книжной продукции, повышению и популяризации культуры чтения и чтения» В целях обеспечения реализации Постановления №, организованы книжные выставки, семинары, презентации, литературно-художественные вечера. Выставки постоянно пополняются новой информацией. В этом году Неделя чтения прошла 18-23 апреля с целью популяризации чтения, развития культуры чтения и чтения у школьников, повышения их интереса к книгам и поощрения творческой молодежи.
Сегодня государство уделяет особое внимание социальной защите библиотекарей. В частности, в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 7 июня 2019 года № ПП-4354 «О дальнейшем совершенствовании информационно-библиотечного обслуживания населения Республики Узбекистан» как «21 мая – Библиотекари». День» Праздник был отмечен. В связи с этим 21 мая в Гулистанском государственном университете состоялось торжественное мероприятие. В мероприятии приняли участие руководство Гулистанского государственного университета: проректор Кушиев Хабибжон Ходжибобоевевич, председатель профсоюза Юсуфалиев Абдурахмон, начальник отдела кадров Абдурахмонов Обид, сотрудник отдела духовного воспитания и по делам молодежи Назаров Комилджон, профессор - Преподаватели, студенты приняли участие и поздравили библиотекарей. В университетской библиотеке на протяжении многих лет работает ректорат: Дустмуродава Лазокат – начальник отдела обслуживания информации и библиотечных ресурсов; Каримова Розихан - начальник отдела каталогизации и систематизации; Юлдашева Наргиза – начальник отдела электронных информационных ресурсов. Нуриллаева Нурхан – библиотекарь; Юлдашева Рано - заведующая научно-методическим отделом; Усманова Нигора – ведущий специалист и другие награждены денежными премиями, ценными подарками и почетными грамотами. Нормаматова Тожигул-опа и Джалолова Фавзия, внесшие свой вклад в развитие университетской библиотеки, долгие годы возглавляли библиотеку и в настоящее время находятся на пенсии.
Выступавшие отметили роль информационно-ресурсных центров в высших учебных заведениях в современном развитии, их значимость, внимание, уделяемое органами государственного управления сфере библиотечного дела, нелегкий и почетный труд библиотекарей и их вклад в образование.
говорил о В частности, высоко оценили вклад наших сотрудников ИРЦ в этом направлении, их роль и усилия в организации дистанционного обучения, а также поздравили всех сотрудников, запомнили и помнят сотрудников библиотеки.