bo‘lgan ma’naviy-ma’rifiy maskandir.
Universitet axborot-kutubxonasining tarixi, bugungi salohiyati haqida gapirishda muhim ahamiyat kasb etadi.  1966-yil iyul oyida Sirdaryo shahrida  G‘ofur G‘ulom nomidagi Pedagogika instituti tashkil etilganda, dastlab filologiya va fizika-matematika yo‘nalishlari ochilgani uchun faqat shu sohalar bo‘yicha adabiyotlar Toshkent Nizomiy nomidagi pedagogika institutidan kitoblar keltirilib, kutubxona tashkil etilgan. Kutubxonaning dastlabki zahirasi yuzlab kitoblardangina iborat edi. Alfavitli va sistemali kataloglar tashkil etilgan. Bibliografiya ishlari yo’lga qo‘yilgan. 1974-yilda kutubxona fondi 20 ming nusxaga yetkazilgan. Oradan 40 yil o‘tib (1966-2006) kutubxona Axborot-resurs markaziga aylantirildi.
Bugun esa ARM kitob fondi jami 42 ming 707 nomdagi 407703 nusxani tashkil etadi. Shundan:  elektron resurslar - 35834 nomda. Zamon talabiga asosan faqat 2021–yilda fondagi adabiyotlarning 10 ming nomdan ortig‘i elektron shaklga o‘tkazildi.
Axborot – resurs markazining 5 ta filiali: Yangiyer shahrida joylashgan Pedagogika fakulteti, Boyovut tumani “Boyovut-3” markazida Jismoniy madaniyat fakulteti, Boyovut tumani “Boyovut-1” markazida Sirtqi bo‘lim, Ishlab chiqarish texnologiyalari fakulteti binolarida hamda Talabalar turar joylarida faoliyat ko‘rsatib kelmoqda. Ushbu kutubxonalaridan foydalanuvchilar soni 14 mingdan ortiqni tashkil etadi.
Barcha kutubxonalarda keng yorug‘ o‘quv zallari, zamonaviy axborot kommunikatsiya texnologiyalari va bosma hamda elektron adabiyotlar mavjud bo‘lib ulardan foydalanuvchilar erkin foydalanish imkonyaitlariga ega. Har bir binoda Wi-Fi qurilmalari hamda internet tarmoqlari mavjud. Bu esa o‘z navbatida foydalanuvchilar uchun yanada qulayliklar yaratadi. Kutubxonada jami 26 nafar kutubxonachilar xizmat ko‘rsatib kelmoqda va ularni aksariyat qismini ko‘p yillardan beri faoliyat yuritib kelayotganlar tashkil etadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 13-sentabrdagi “Kitob mahsulotlarini nashr etish va tarqatish tizimini rivojlantirish, kitob mutaolaasi va kitobxonlik madaniyatini oshirish hamda targ‘ib qilish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar dasturi to‘g‘risida”gi PQ-3271-sonli Qarori ijrosini ta’minlash maqsadlarida, kitob ko‘rgazmalari, seminarlar, taqdimotlar, adabiy-badiiy kechalar tashkil etildi. Ko‘rgazmalar doimiy ravishda yangi ma’lumotlar bilan to‘ldirilib borilmoqda. Joriy yilda ham kitobxonlikni keng targ‘ib etish, talabalarda kitob mutolaasi va kitobxonlik madaniyatini rivojlantirish, kitobga bo’lgan qiziqishini yanada oshirish va ijodkor yoshlarni rag‘batlantirish maqsadida aprel oyining 18-23-sanalarida “Kitobxonlik” haftaligini o‘tkazildi.
Bugungi kunda davlatimiz rahbariyati tomonidan kutubxonachilarni ijtimoiy himoyasiga ham e’tibor qaratilmoqda. Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 7-iyundagi “O‘zbekiston Respublikasi aholisiga axborot-kutubxona xizmati ko‘rsatishni yanada takomillashtirish to‘g‘risi”dagi PQ-4354 sonli qaroriga asosan  “21-may – kutubxonachilar kuni” sifatida nishonlash belgilandi. Shu munosabati bilan 21-may kuni Guliston davlat universitetida bayram tadbiri o‘tkazildi. Tadbirda Guliston davlat universiteti rahbariyati: prorektor Qo‘shiyev Habibjon Hojiboboyevich, Kasaba uyushmasi raisi Yusufaliyev Abduraxmon, Xodimlar bo‘limi boshlig‘i Abduraxmonov Obid, Ma’naviy ma’rifiy va yoshlar bilan ishlash bo‘yicha bo‘lim xodimi Nazarov Komiljon, professor-o‘qituvchilar, talabalar ishtirok etib, kutubxonachilarni muborakbod etishdi. Universitet rahbariyati tomonidan ko‘p yillardan beri universitet kutubxonasida faoliyat yuritib kelayotgan: Dustmurodava Lazokat – axborot-kutubxona resurslari bilan xizmat ko‘rsatish bo‘limi mudiri; Karimova Ro‘zixon – kataloglashtirish va tizimlashtirish bo‘limi mudiri; Yuldasheva Nargiza – elektron axborot resurslar bo‘limi mudiri. Nurillayeva Nurxon – kutubxonachi; Yuldasheva Ra’no – ilmiy-uslubiy bo‘limi mudiri; Usmanova Nigora – yetakchi mutaxassis va boshqalar pul mukofotlari, qimmatbaho sovg‘a va faxriy yorliqlar bilan taqdirlandilar. Universitet kutubxonasining rivojlanishiga hissa qo‘shgan, ko‘p yillar davomida oddiy kutubxonachilikdan shu maskan rahbari darajasiga yetgan va hozirda pensiyadagi Normamatova Tojigul opa va Djalolova Favziya opalarga universitet rahbariyati va jamoasining “Tashakkurnoma”si va sovg‘alari topshirildi.
So‘zga chiqqanlar, bugungi taraqqiyot davrida oliy ta’lim muassasalarida Axborot-resurs markazlarining o‘rni, ularning ahamiyati, kutubxonachilik sohasiga davlat boshqaruvi tomonidan ko‘rsatilayotgan e’tibor, kutubxonachilarning mashaqatli va sharafli faoliyati hamda ularni ta’lim sohasiga qo‘shayotgan hissalari to‘g‘risida so‘z yuritdi. Shu jumladan, ushbu yo‘nalishda bizning ARM xodimlarining qo‘shayotgan hissalari, ta’limni masofadan tashkil etishdagi o‘rni va xarakatlarini yuksak baholab, barcha xodimlarga o‘zlarining iliq tabriklarini aytishdi, kutubxonada faoliyat yuritib ketgan xodimlar yodga olindi va xotirlandi.

is a spiritual and enlightenment place.
The history of the university information library plays an important role in talking about its current potential. When the Gafur Gulom Pedagogical Institute was established in Syrdarya in July 1966, only the literature in these fields was brought from the Tashkent Nizami Pedagogical Institute and a library was established. The first stock of the library was only hundreds of books. Alphabetical and systematic catalogs are organized. Bibliography is underway. In 1974, the library fund reached 20,000 copies. Forty years later (1966-2006), the library was transformed into an Information Resource Center.
Today, the IRC book fund is 407,703 copies of 42,707 titles. Of these: electronic resources - 35834 names. By 2021 alone, more than 10,000 titles of background literature have been digitized.
5 branches of the Information Resource Center: Faculty of Pedagogy in Yangiyer, Faculty of Physical Culture in the center "Boyovut-3" of Boyovut district, External department in the center "Boyovut-1" of Boyovut district, Faculty of Industrial Technology and in student dormitories 'is showing. The number of users of these libraries is more than 14 thousand.
All libraries have spacious bright reading rooms, modern information and communication technologies and printed and electronic literature, which are easily accessible to users. Each building has Wi-Fi devices and internet access. This in turn makes it more user-friendly. The library has a total of 26 librarians, most of whom have been in the library for many years.
PQ-3271 of the President of the Republic of Uzbekistan dated September 13, 2017 "On a comprehensive program of measures to develop the system of publishing and distribution of book products, increase and promote the culture of reading and reading" In order to ensure the implementation of Resolution No., book exhibitions, seminars, presentations, literary and artistic evenings were organized. Exhibitions are constantly updated with new information. This year, the Reading Week was held on April 18-23 to promote reading, develop a culture of reading and reading among students, increase their interest in books and encourage creative youth.
Today, the government pays special attention to the social protection of librarians. In particular, in accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 7, 2019 No PP-4354 "On further improvement of information and library services to the population of the Republic of Uzbekistan" as "May 21 - Librarians' Day" The celebration was marked. In this regard, a festive event was held on May 21 at Gulistan State University. The event was attended by the leadership of Gulistan State University: Vice-Rector Kushiyev Habibjon Hojiboboyevich, Chairman of the Trade Union Yusufaliyev Abdurahmon, Head of the Personnel Department Abdurahmonov Obid, Officer of the Department of Spiritual Education and Youth Affairs Nazarov Komiljon, Professor -Teachers, students participated and congratulated the librarians. The university administration has been working in the university library for many years: Dustmurodava Lazokat - Head of Information and Library Resources Services Department; Karimova Rozikhan - Head of Cataloging and Systematization Department; Yuldasheva Nargiza is the head of the electronic information resources department. Nurillayeva Nurkhan - librarian; Yuldasheva Rano - Head of the Scientific and Methodological Department; Usmanova Nigora - a leading specialist and others were awarded cash prizes, valuable gifts and certificates of honor. Normamatova Tojigul-opa and Djalolova Favziya, who have contributed to the development of the university library, have been the head of the library for many years and are now retired, received letters of appreciation from the university administration and staff.
The speakers noted the role of Information Resource Centers in higher education in the current period of development, their importance, the attention paid by the public administration to the field of librarianship, the hard and honorable work of librarians and their contribution to education. contributions are correct
spoke on In particular, they praised the contribution of our IRC staff in this direction, their role and efforts in the organization of distance learning, and congratulated all the staff, the staff of the library was remembered and remembered.