Avval xabar berganimizdek, 2022-yilning 14-sentabr sanasida Guliston davlat universitetida AQShning O‘zbekistondagi elchixonasi vakilllari hamda FULBRIGHT ETA ingliz tilini o‘qitish dasturi assistent o‘qituvchisi bilan uchrashuv o‘tkazilgan edi.
Kelishuvga muvofiq FULBRIGHT ETA ingliz tilini o‘qitish dasturi assistent o‘qituvchisi Sara Border xonim 2022/2023 o‘quv yili davomida universitetda faoliyat olib boradi. Uning asosiy faoliyati amaliy ingliz tili mashg‘ulotlarini chuqurlashtirilgan usulda  olib borish, universitet qoshida tashkil etilgan til markazlarida nomutaxassis yo‘nalishdagi talaba-yoshlarga til o‘rgatish, yosh tadiqoqtchilar, bakalaviratura va magistratura yo‘nalishlari bitiruchilarini chet tili bo‘yicha xalqaro sertifikatlarni taqdim qiluvchi imtihonlarga tayyorlashdan iborat bo‘ladi.
2022-yilning 14-sentabr sansida Guliston davlat universitetida FULBRIGHT ETA ingliz tilini o‘qitish dasturi taqdimotiga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi. Tadbirni universittening Innovatsiyalar va ilmiy ishlar bo‘yicha prorektori Z.Zikriyayev ochib berdi. Z.Zikriyayev o‘z nutqida universitetning xalqaro aloqalari kengayib borayotganligini, bugungi tadbir ham mazkur sohadagi ishlarning amaliy natijasi ekanligini, barcha tadbrilar talaba-yoshlarning chet tilini puxta egallashlari uchun amalga oshirilayotganligi, yaratilayotgan mazkur sharoitlardan samarali foydalanish ozimligini tushuntirgan holda talaba-yoshlarni yanada faol bo‘lishga chaqirdi.
Shuningdek tadbirda universitetning Xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i G.Norimova, Filologiya fakulteti dekani F.Sharipov, Fakultetlararo chet tillar kafedrasi mudiri Sh.Abdurazzoqova, Ingliz tili va adabiyoti kafedrasi muridi A.Pazilov, Fakultetlararo chet tillar kafedrasi katta o‘qituvchisi L.Qodirovalar FULBRIGHT ETA ingliz tilini o‘qitish dasturini universitetda yo‘lga qo‘yilishining ahamiyati borasida o‘z fikr-mulohazalrini bildirib o‘tishdi.
Shundan so‘ng  AQShning O‘zbekistondagi elchixonasi vakilllari hamda FULBRIGHT ETA ingliz tilini o‘qitish dasturi assistent o‘qituvchisi tomonidan universitet talaba-yoshlariga FULBRIGHT ETA ingliz tilini o‘qitish dasturi to‘g‘risida taqdimot o‘tkazildi. Taqdimotda mazkur dasturning maqsad va vazifalari, dasturni amalga oshirish mexanizmlari va dastur ijrochilari to‘g‘risida batafsil ma’lumot berdi. Tadbirning yakunida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtigan barcha savollarga Sara Border xonim tomonidan javob berildi.

Американский эксперт начал работать в Гулистанском государственном университете
Как мы сообщали ранее, 14 сентября 2022 года в Гулистанском государственном университете состоялась встреча с представителями посольства США в Узбекистане и ассистентом преподавателя программы обучения английскому языку FULBRIGHT ETA.
Согласно договору, в течение 2022/2023 учебного года в университете будет работать ассистент преподавателя программы обучения английскому языку FULBRIGHT ETA Сара Бордер. Его основной деятельностью является проведение практических занятий по английскому языку углубленно, обучение языку студентов-неспециалистов в языковых центрах, созданных при университете, выдача международных сертификатов по иностранному языку молодым студентам, выпускникам бакалавриата и магистратуры. для экзаменов.
14 сентября 2022 года в Гулистанском государственном университете состоялось мероприятие, посвященное презентации программы обучения английскому языку FULBRIGHT ETA. Мероприятие открыл проректор по инновациям и научной работе университета З. Зикрияев. В своем выступлении З.Зикрияев пояснил, что международные связи вуза расширяются, что сегодняшнее мероприятие является еще и практическим результатом работы в этой сфере, что все мероприятия осуществляются для того, чтобы студенты и молодежь досконально овладели иностранным языком. , и что можно эффективно использовать создаваемые условия, сделать учащихся более активными.
Также на мероприятии присутствовали заведующая отделом международных связей университета Г.Норимова, декан филологического факультета Ф.Шарипов, заведующая межфакультетской кафедрой иностранных языков Ш.Абдураззокова, студентка отделения английского языка и литературы А. Пазилов, старший преподаватель межфакультетского отделения иностранных языков Л. Кадыровы высказали свое мнение о важности создания в университете программы обучения английскому языку FULBRIGHT ETA.
После этого представители посольства США в Узбекистане и ассистент преподавателя программы обучения английскому языку FULBRIGHT ETA провели презентацию для студентов университета о программе обучения английскому языку FULBRIGHT ETA. В презентации он подробно рассказал о целях и задачах данной программы, механизмах реализации программы и исполнителях программы. В завершение мероприятия на все вопросы участников ответила госпожа Сара Бордер.