Avval xabar berganimizdek, 2022-yilning 14-sentabr sanasida Guliston davlat universitetida AQShning O‘zbekistondagi elchixonasi vakilllari hamda FULBRIGHT ETA ingliz tilini o‘qitish dasturi assistent o‘qituvchisi bilan uchrashuv o‘tkazilgan edi.
Kelishuvga muvofiq FULBRIGHT ETA ingliz tilini o‘qitish dasturi assistent o‘qituvchisi Sara Border xonim 2022/2023 o‘quv yili davomida universitetda faoliyat olib boradi. Uning asosiy faoliyati amaliy ingliz tili mashg‘ulotlarini chuqurlashtirilgan usulda  olib borish, universitet qoshida tashkil etilgan til markazlarida nomutaxassis yo‘nalishdagi talaba-yoshlarga til o‘rgatish, yosh tadiqoqtchilar, bakalaviratura va magistratura yo‘nalishlari bitiruchilarini chet tili bo‘yicha xalqaro sertifikatlarni taqdim qiluvchi imtihonlarga tayyorlashdan iborat bo‘ladi.
2022-yilning 14-sentabr sansida Guliston davlat universitetida FULBRIGHT ETA ingliz tilini o‘qitish dasturi taqdimotiga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi. Tadbirni universittening Innovatsiyalar va ilmiy ishlar bo‘yicha prorektori Z.Zikriyayev ochib berdi. Z.Zikriyayev o‘z nutqida universitetning xalqaro aloqalari kengayib borayotganligini, bugungi tadbir ham mazkur sohadagi ishlarning amaliy natijasi ekanligini, barcha tadbrilar talaba-yoshlarning chet tilini puxta egallashlari uchun amalga oshirilayotganligi, yaratilayotgan mazkur sharoitlardan samarali foydalanish ozimligini tushuntirgan holda talaba-yoshlarni yanada faol bo‘lishga chaqirdi.
Shuningdek tadbirda universitetning Xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i G.Norimova, Filologiya fakulteti dekani F.Sharipov, Fakultetlararo chet tillar kafedrasi mudiri Sh.Abdurazzoqova, Ingliz tili va adabiyoti kafedrasi muridi A.Pazilov, Fakultetlararo chet tillar kafedrasi katta o‘qituvchisi L.Qodirovalar FULBRIGHT ETA ingliz tilini o‘qitish dasturini universitetda yo‘lga qo‘yilishining ahamiyati borasida o‘z fikr-mulohazalrini bildirib o‘tishdi.
Shundan so‘ng  AQShning O‘zbekistondagi elchixonasi vakilllari hamda FULBRIGHT ETA ingliz tilini o‘qitish dasturi assistent o‘qituvchisi tomonidan universitet talaba-yoshlariga FULBRIGHT ETA ingliz tilini o‘qitish dasturi to‘g‘risida taqdimot o‘tkazildi. Taqdimotda mazkur dasturning maqsad va vazifalari, dasturni amalga oshirish mexanizmlari va dastur ijrochilari to‘g‘risida batafsil ma’lumot berdi. Tadbirning yakunida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtigan barcha savollarga Sara Border xonim tomonidan javob berildi.

An American expert started working at Gulistan State University
As we previously reported, on September 14, 2022, a meeting was held at Gulistan State University with representatives of the US Embassy in Uzbekistan and an assistant teacher of the FULBRIGHT ETA English language teaching program.
According to the agreement, Ms. Sarah Border, an assistant teacher of the FULBRIGHT ETA English language teaching program, will work at the university during the 2022/2023 academic year. Its main activity is conducting practical English classes in an in-depth manner, teaching language to non-specialist students in language centers established under the university, providing international foreign language certificates to young students, graduates of bachelor's and master's courses. will consist of preparation for exams.
On September 14, 2022, an event dedicated to the presentation of the FULBRIGHT ETA English language teaching program was held at Gulistan State University. The event was opened by Z. Zikriyayev, vice-rector for innovations and scientific affairs of the university. In his speech, Z.Zikriyayev explained that the international relations of the university are expanding, that today's event is also a practical result of the work in this field, that all events are being implemented for students and young people to master a foreign language thoroughly, and that it is possible to make effective use of the conditions that are being created, and to make students more active. called to be.
Also at the event were the head of the international relations department of the university G. Norimova, the dean of the Faculty of Philology F. Sharipov, the head of the interfaculty foreign languages ​​department Sh. Abdurazzokova, the student of the English language and literature department A. Pazilov, the senior teacher of the interfaculty foreign languages ​​department L. The Kadirovas expressed their opinions about the importance of establishing the FULBRIGHT ETA English language teaching program at the university.
After that, the representatives of the US embassy in Uzbekistan and the assistant teacher of the FULBRIGHT ETA English language teaching program gave a presentation to university students about the FULBRIGHT ETA English language teaching program. In the presentation, he gave detailed information about the goals and objectives of this program, mechanisms of program implementation and program executors. At the end of the event, all the questions of the participants were answered by Mrs. Sarah Border.