2023-yilning 5-aprel sanasida Xitoy xalq respublikasining nufuzli oliy taʼlim mussasalaridan biri Shimoliy-gʻarbiy qishloq va oʻrmon xoʻjaligi universitetining (Northwest A&F University) prfoessor Szou Yufen rahbarligidagi delegatsiyasi Guliston davlat universitetiga tashrif buyurdi.
Mehmonlarni universitet rektori M.Xodjiyev boshchiligida, prorektorlar J.Qarshiboyev, Z.Zikriyayev, xalqaro aloqalar boʻlimi boshligʻi G.Norimova va professor X.Qoʻshiyevdan tashkil topgan universitet jamoasi vakillari kutib olishdi va rasmiy muzokaralar oʻtkazishdi.
Maʼlumot oʻrnida aytib oʻtish joizki, 1934-yilda tashkil topgan Northwest A&F University Xitoyning Syanyan provinsiyasida joylashgan eng nufuzli universitet boʻlib, butun XXR oliy taʼlim muassalari milliy reytingida 39 oʻrinni egallab turibdi. Bugungi kunda mazkur taʼlim dargohida 34 ming talaba taʼlim olayotgan boʻlsa, 3 mingga yaqin doktorantlar ilmiy tadqiqot ishlarini bajarib kelishmoqda. Universitet tarkibida 21 ta kolledj va 4 ta institut faoliyat yuritadi.
Muzokaralar jarayonida ikki davlat oʻrtasidagi rivojlanib borayotgan aloqalar negizida oliy taʼlim hamda innovatsion yoʻnalishda ilmiy tadqiqot ishlarini olib borishga qaratilgan oʻzaro manfaatli hamkorlik aloqalarini kengaytirish masalalari muhokama etildi. Bunda ikki hamkor oliy taʼlim muassasasining mavjud imkoniyatlari va potensiallari tahlil etildi.
Tomonlar kelgusida hamkorlikning taʼlim, ilmiy va innovatsion yoʻnalishlarini rivojlantirishga qaratilgan kelishuv shartnomalarini shakllantirish boʻyicha kelishuvga erishishdi.

Расширяется число китайских партнеров Гулистанского государственного университета
5 апреля 2023 года Гулистанский государственный университет посетила делегация Северо-Западного университета A&F, одного из престижных высших учебных заведений Китайской Народной Республики, во главе с профессором Сзоу Юйфэнь.
Гостей приветствовали ректор университета М.Ходжиев, проректоры Ж.Каршибоев, З.Зикрияев, заведующая отделом международных связей Г.Норимова и профессор Х.Кошиев, состоялись официальные переговоры.
Для информации стоит упомянуть, что Northwest A&F University, основанный в 1934 году, является самым престижным университетом, расположенным в провинции Сиань, Китай, и занимает 39-е место в национальном рейтинге высших учебных заведений КНР. Сегодня в этом учебном заведении обучается 34 000 студентов, около 3 000 докторантов занимаются научными исследованиями. В университете 21 колледж и 4 института.
В ходе переговоров обсуждены вопросы расширения взаимовыгодного сотрудничества, направленного на осуществление высшего образования и научных исследований в инновационном направлении на основе развивающихся отношений между двумя странами. Были проанализированы существующие возможности и потенциал двух вузов-партнеров.
Стороны достигли договоренности о формировании договоренностей, направленных на развитие образовательного, научного и инновационного направлений сотрудничества в будущем.