Sirdaryo viloyatini innovatsion hududga aylantirish: muammo, yechim va xalqaro tajriba
ugun 27-sentabr sanasida Guliston davlat universitetida Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Guliston davlat universiteti, Balikesir universiteti, Qozon federal universiteti, shuningdek Samara politexnika tayanch universitetlari bilan hamkorlikda “Sirdaryo viloyatini innovatsion hududga aylantirish: muammo, yechim va xalqaro tajriba” mavzusidagi xalqaro forsayt formatidagi ilmiy-amaliy anjuman oʻz ishini boshladi.
27-28-sentabr kunlari boʻlib oʻtishi rejalashtirilgan mazkur xalqaro konferensiyaning ochilish marosimiga bagʻishlangan yalpi majlis Guliston davlat universiteti Madaniyat saroyida boʻlib oʻtdi.
Yalpi majlisni Guliston davlat universiteti rektori M.Xodjiyev kirish soʻzi bilan ochib beradi. Universitet rektori oʻz nutqida Yangi Oʻzbekiston sharoitida Sirdaryo viloyati ilmiy va innovatsion makonga aylanib borayotganligini, rivojlangan davlatlar tajribasidan kelib chiqib, hududlarni innovatsion rivojlantirish taʼlim tizimini, jumladan fan, taʼlim va ishlab chiqarish integratsiyasini taʼminlanishini taqozo qilayotganligini, bugungi kunda Yangi Oʻzbekiston sharoitida uzluksiz taʼlim tizimining barcha boʻgʻinlarini toʻliq isloh qilish, bunda ishlab-chiqarish tarmoqlariga malakali mutaxassislarni tayyorlash yuqorida qayd qilinganidek fan, taʼlim va ishlab chiqarish integratsiyasi masalalariga alohida yondashuvni talab qilishi borasida fikr bildirdi.
Shuningdek, konferensiyaning ochilish marosimida soʻzga chiqganlar xalqaro anjumanning ahamiyatini, ilm va innovatsiya oʻzaro bir-birini toʻldirib boruvchi omil ekanligini, Sirdaryo viloyatini innovatsoin makonga aylantirishda Guliston davlat universiteti  ilmiy va innovatsion markaz vazifasini bajara olishi imkoniyatlari toʻgʻrisida fikr bildirishdi.

Сегодня, 27 сентября, в Гулистанском государственном университете в сотрудничестве с Министерством высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан, Гулистанским государственным университетом, Балыкесирским университетом, Казанским федеральным университетом, а также базовыми вузами Самарского политехнического института проводится «Токарное дело». Сырдарьинская область в инновационный регион: проблемы, пути решения и международный опыт» Научно-практическая конференция в формате международного форсайта начала свою работу.
Пленарное заседание, посвященное церемонии открытия этой международной конференции, которую планируется провести 27-28 сентября, состоялось во Дворце культуры Гулистанского государственного университета.
Пленарное заседание откроет вступительной речью ректор Гулистанского государственного университета М.Ходжиев. В своем выступлении ректор университета отметил, что в условиях Нового Узбекистана Сырдарьинская область становится научно-инновационным местом, основываясь на опыте развитых стран, необходимо обеспечить образовательную систему инновационного развития регионов. , включая интеграцию науки, образования и производства, сегодня, в условиях Нового Узбекистана, все звенья системы непрерывного образования высказали мнение, что полная реформа, при которой подготовка квалифицированных специалистов для производственных отраслей, как уже говорилось выше, , требует особого подхода к вопросам интеграции науки, образования и производства.
Также выступившие на церемонии открытия конференции высказали мнение о важности международной конференции, о том, что наука и инновации являются взаимодополняющими факторами, а также о возможностях Гулистанского государственного университета как научно-инновационного центра в превращении Сырдарьинской области в инновационное место.