Sirdaryo viloyatini innovatsion hududga aylantirish: muammo, yechim va xalqaro tajriba
ugun 27-sentabr sanasida Guliston davlat universitetida Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Guliston davlat universiteti, Balikesir universiteti, Qozon federal universiteti, shuningdek Samara politexnika tayanch universitetlari bilan hamkorlikda “Sirdaryo viloyatini innovatsion hududga aylantirish: muammo, yechim va xalqaro tajriba” mavzusidagi xalqaro forsayt formatidagi ilmiy-amaliy anjuman oʻz ishini boshladi.
27-28-sentabr kunlari boʻlib oʻtishi rejalashtirilgan mazkur xalqaro konferensiyaning ochilish marosimiga bagʻishlangan yalpi majlis Guliston davlat universiteti Madaniyat saroyida boʻlib oʻtdi.
Yalpi majlisni Guliston davlat universiteti rektori M.Xodjiyev kirish soʻzi bilan ochib beradi. Universitet rektori oʻz nutqida Yangi Oʻzbekiston sharoitida Sirdaryo viloyati ilmiy va innovatsion makonga aylanib borayotganligini, rivojlangan davlatlar tajribasidan kelib chiqib, hududlarni innovatsion rivojlantirish taʼlim tizimini, jumladan fan, taʼlim va ishlab chiqarish integratsiyasini taʼminlanishini taqozo qilayotganligini, bugungi kunda Yangi Oʻzbekiston sharoitida uzluksiz taʼlim tizimining barcha boʻgʻinlarini toʻliq isloh qilish, bunda ishlab-chiqarish tarmoqlariga malakali mutaxassislarni tayyorlash yuqorida qayd qilinganidek fan, taʼlim va ishlab chiqarish integratsiyasi masalalariga alohida yondashuvni talab qilishi borasida fikr bildirdi.
Shuningdek, konferensiyaning ochilish marosimida soʻzga chiqganlar xalqaro anjumanning ahamiyatini, ilm va innovatsiya oʻzaro bir-birini toʻldirib boruvchi omil ekanligini, Sirdaryo viloyatini innovatsoin makonga aylantirishda Guliston davlat universiteti  ilmiy va innovatsion markaz vazifasini bajara olishi imkoniyatlari toʻgʻrisida fikr bildirishdi.

Turning Syrdarya region into an innovative region: problem, solution and international experience
Today, on September 27, at Gulistan State University, in cooperation with the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan, Gulistan State University, Balikesir University, Kazan Federal University, as well as Samara Polytechnic base universities, "Turning Syrdarya region into an innovative region: problem, solution and international experience" The scientific-practical conference in the format of an international foresight has started its work.
The plenary meeting dedicated to the opening ceremony of this international conference, which is planned to be held on September 27-28, was held in the Palace of Culture of Gulistan State University.
Rector of Gulistan State University M. Khodzhiyev will open the plenary session with an introduction. In his speech, the rector of the university said that in the conditions of New Uzbekistan, Syrdarya region is becoming a scientific and innovative place, based on the experience of developed countries, it is necessary to ensure the educational system of innovative development of the regions, including the integration of science, education and production, today, in the conditions of New Uzbekistan, all links of the continuous education system expressed an opinion that the complete reform, in which the training of qualified specialists for the production sectors, as mentioned above, requires a special approach to the issues of science, education and production integration.
Also, those who spoke at the opening ceremony of the conference expressed their opinion about the importance of the international conference, that science and innovation are mutually complementary factors, and the possibilities of Gulistan State University as a scientific and innovative center in turning Syrdarya region into an innovative place.