Guliston davlat universitetida “Innoweek.uz-2023” innovatsion gʻoyalar haftaligiga start berildi
Bugun 16-oktabr sanasida O‘zbekiston Respublikasidagi barcha OTMlar bilan bir qatorda Guliston davlat universitetida ham “Kreativ ta’lim va innovatsiyalar - yangi O‘zbekiston taraqqiyotining asosi” shiori ostida “Innoweek.uz_2023” innovatsion gʻoyalar haftaligiga start berildi.
Mazkur haftalikning ochilishiga bag‘ishlangan tadbirlar universitetning Madaniyat saroyida bo‘lib o‘tdi. Tadbirni universitet rektori, t.f.d. professor M.Xodjiyev “Innoweek-2023 innovatsion hafatligining ilmiy tadqiqot sohasi rivojidagi hissasi” mazusidagi kirish so‘zi bilan ochib berdi. O‘z nutqida universitet rektori Sirdaryo viloyatini innavtsion makonga aylantirishda fan, ta’lim va ishlab chiqarish integratsiyasi masalalariga to‘xtalib o‘tdi.
Shundan so‘ng univeristetning yosh tadqiqotchilari, tayanch doktorantlari va mustaqil izlanuvchilar o‘zlarining startup loyihalari va innovatsion ishlanmalari bo‘yicha taqdimot qilishdi.
Haftalik doirasida ko‘rgazmalar taqdimoti, xorijiy hamkorlar bilan uchrashuv va kelishuvlar, konferensiya va forumlar tashkil etish rejalashtirilgan.

В Гулистанском государственном университете стартовала неделя инновационных идей «Innoweek.uz-2023»
Сегодня, 16 октября, совместно со всеми вузами Республики Узбекистан стартовала неделя инновационных идей «Innoweek.uz_2023» под лозунгом «Креативное образование и инновации – основа развития нового Узбекистана».
Мероприятия, посвященные открытию этой недели, прошли во Дворце культуры университета. Организатором мероприятия выступил ректор университета, к.т.н. Профессор М.Ходжиев открыл вступление к теме «Вклад недели инноваций Innoweek-2023 в развитие научных исследований». В своем выступлении ректор вуза затронул вопросы интеграции науки, образования и производства в превращении Сырдарьинской области в инновационное место.
После этого молодые ученые университета, базовые докторанты и независимые исследователи представили свои стартап-проекты и инновационные разработки.
В рамках недели планируется организация выставок, встреч и договоренностей с зарубежными партнерами, конференций и форумов.