01.11.2023-yil sanasida navbatdagi ochiq muloqot uchrashuvi Raqamli iqtisodiyot va innovatsiyalar fakulteti talaba-yoshlari bilan tashkil etildi. Universitet rektori talabalar bilan birma-bir suhbatlashib, ularning fikr va takliflarini o‘rganib chiqdi. Ular bilan odob-axloq, ichki tartib qoidalar borasida suhbatlashdi. Muloqotda talabalar tomonidan o‘quv jarayonini ishlab chiqarish bilan bog‘langan holda tashkil etish taklifi rektor tomonidan qo‘llab-quvvatlandi va mas’ullagra talabalarning nazariy bilimlarini amaliyot bilan mustahkamlash maqsadida viloyatda faoliyat yuritayotgan klasterlar, shuningdek ishlab chiqarish tarmoqlari bilan kelishgan holda tashkil etish vazifasini yukladi.
Bugungi ochiq muloqotda prorektorlar, bo‘lim boshliqlari, kafedra mudirlari, rektor maslahatchisi, dekan o‘rinbosarlari va tyutorlar, profilaktika inspektorlari, psixologdan iborat jamoa  ham talabalar bilan bevosita muloqot olib borishdi.

As previously reported, the rector of Gulistan State University M.Khodzhiev's meetings with students in the form of open dialogue in the cross section of faculties and Educational Directions were started on the date of 24.10.2023.
On 01.11.2023, the next open dialogue meeting was organized with students of the Faculty of digital economy and innovation. The rector of the University spoke with the students one by one and studied their opinions and suggestions. They talked with them about etiquette, about the rules of internal order. In the dialogue, the proposal to organize the educational process by students in connection with production was supported by the rector, and the responsible one tasked with organizing the theoretical knowledge of students in agreement with the clusters operating in the region, as well as production networks, in order to strengthen them with practice.
In today's open dialogue, a team of Vice-rectors, heads of departments, heads of departments, vice-rectors, vice-deans and tutors, preventive inspectors, psychologists also conducted direct communication with students.