Mening Konstitutsiyam-shaʼnim va qadrim himoyachisi!
8-dekabr-Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilingan qutlugʻ kun. Bugun Guliston davlat universitetining muhtasham Madaniyat saroyida mazkur sanaga bagʻishlangan bayram tadbiri boʻlib oʻtdi. Tadbirni universitet rektori M.Xodjiyev kirish soʻzi bilan ochib berdi. M.Xodjiyev oʻz chiqishida Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining qabul qilinishi tarixi, ushbu muhim qomusiy hujjat bilan bogʻliq muhim maʼlumotlar, Konstitutsiyadagi yangilanishlar va oʻzgarishlar borasida batafsil maʼlumotlar berdi. Shundan soʻng Davlat madhiyasi yangrab, tadbirning asosiy qismiga start berildi.
Tabrik uchun soʻz Sirdaryo viloyati prokurorining oʻrinbosari R.Quranboyevga berildi. R.Quranboyev oʻz nutqida jamoani bayram bilan samimiy tabriklab, talaba-yoshlarga oʻz konstitutsion huquqlaridan samarali foydalanishga chaqirib, Yangi Oʻzbekiston uchun munosib kadrlar boʻlib yetishish uchun tinimsiz oʻqib-izlanishlari lozimligi borasida fikr bildirdi.
Tadbir davomida 8-dekabr sanasiga bagʻishlab Sirdaryo viloyati prokuraturasi tashabbusi bilan tashkillashtirilgan viloyatdagi mavjud oliy taʼlim muassasalari talaba-yoshlari oʻrtasida oʻtkazilgan sport va intellektual mosobaqalar gʻolib va sovrindorlarini taqdirlash marosimi oʻtkazildi. Unda futbol, qizlar oʻrtasida volleybol, shaxmat, zakovat intellektual oʻyini va tasviriy sanaʼt turlari boʻyicha gʻolib va sovrindorlar medal va esdalik sovgʻlari bilan, shu bilan birga faxriy 1-oʻrin sohiblari esa Viloyat prokurori kubogi bilan taqdirlanishdi.
Tadbir davomida universitet professori R.Mahmudov so‘zga chiqib, Bosh qomusimizning mazmun-mohiyati, uni o‘rganish va targ‘ib qilish masalalariga batafsil to‘xtalib o‘tdi.
Tadbirning badiiy qismida Sanʼatshunoslik fakultetining ijodkorlari tomonidan bayramona kuy-qoʻshiqlar ijro etildi.

My Constitution is the defender of my honor and dignity!
December 8 is the day of adoption of the Constitution of the Republic of Uzbekistan. A festive event dedicated to this date was held today in the magnificent Palace of Culture of Gulistan State University. The event was opened by the rector of the university, M. Khodzhiyev, with an introductory speech. In his speech, M. Khodzhiyev gave detailed information about the history of adoption of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, important information related to this important encyclopedic document, updates and changes in the Constitution. After that, the National Anthem was played and the main part of the event started.
Congratulatory speech was given to the deputy prosecutor of Syrdarya region R. Quranboy. In his speech, R. Quranboey sincerely congratulated the team on the holiday, called on the students and young people to use their constitutional rights effectively, and expressed an opinion on the need to study tirelessly in order to become worthy personnel for New Uzbekistan.
During the event, an awarding ceremony was held for the winners and prize-winners of the sports and intellectual competitions held among the students of the higher educational institutions of the region, organized by the initiative of the Prosecutor's Office of the Syrdarya region, dedicated to the date of December 8. The winners and prize-winners of football, girls' volleyball, chess, intellectual intellectual game and fine arts were awarded with medals and souvenirs, and the honorary 1st place winners were awarded with the regional prosecutor's cup.
During the event, university professor R. Mahmudov gave a speech and spoke in detail about the content and essence of our General Dictionary, its study and promotion.