Yoshlar masalalari bo’yicha respublika idoralararo kengashining 2018 yil 22 yanvardagi “O’zbekiston Respublikasida yoshlarga oid davlat siyosatini amalga oshirishga qaratilgan qo’shimcha chora-tadbirlar to’g’risida”gi yig’ilish bayoni bilan tasdiqlangan dasturning 28-bandi ijrosini ta’minlash maqsadida yoshlarni boy madaniyatimiz va tarixiy merosimiz bilan yaqindan tanishtirish maqsadida “Muzeylarga tashrif” aktsiyasi doirasida 2018 yil 25 may kuni Guliston davlat universiteti Ijtimoiy-iqtisodiyot fakulteti “Tarix” kafedrasi professor-o’qituvchilari hamda talabalari tomonidan Toshkent shahridagi  “O’zbekiston tarixi” davlat muzeyi, “O’zbekiston Davlat San’at muzeyi” va “Temuriylar tarixi” davlat muzeylariga tashrif uyushtirildi.
Tashrif davomida talabalar mamlakatimiz va ulug’ ajdodlarimizning o’tmishi, tarixi, tashkil topilishiga oid xujjatlar, mamlakatimiz xududidan topilgan tarixiy  eksponatlar bilan yaqindan tanishdilar hamda mustaqillik yillarida bunyod etilgan inshoatlarni tamosha qildilar.

История и современность
В соответствии с пунктом 28 Программы Республиканского межведомственного совета по делам молодежи, утвержденным Постановлением Совещания «О дополнительных мерах по реализации государственной молодежной политики в Республике Узбекистан» от 22 января 2018 года для ознакомления молодежи с нашей богатой культурой и историческим наследием 25 мая 2018 года в рамках кампании «Посещение музеев» профессора и преподаватели кафедры истории Гулистанского государственного университета посетили Государственный музей «История Узбекистана» в Ташкенте, «Музей искусств» и "История Темуридов".
Во время визита студенты познакомились с историей страны и нашими великими предками, историческими памятниками, найденными на территории нашей страны, а также посетили здания, построенные за годы независимости.