Moliyaviy va iqtisodiy  ishlar bo’yicha direktor o’rinbosari:
O’zbekiston Respublikasi Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligining 1998 yil 16 iyuldagi “Yangi turdagi o’quv yurtlarini tashkil etish to’g’risida”gi ¹192-sonli buyrug’i, Sirdaryo viloyati o’rta maxsus, kasb-hunar ta’limi boshqarmasining 1998 yil 27 iyuldagi 20-sonli buyrug’i, Sirdaryo viloyati Guliston shahar hokimining 1999 yil 03 fevraldagi “Guliston davlat universiteti qoshidagi Guliston akademik litseyini davlat ro’yxatidan o’tkazish to’g’risida” gi ¹119-sonli Qaroriga asosan Guliston davlat universiteti qoshidagi Guliston akademik litseyi sifatida tashkil etilgan.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 26 sentyabrdagi “Oliy ta’lim muassasalariga kirish uchun nomzodlarni maqsadli tayyorlash tizimini takomillashtirish to’g’risida” gi ¹3290-sonli Qarori, O’zbekiston Respublikasi Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligining 2017 yil 10 oktyabrdagi 64-sonli qo’shma Qarori, Guliston davlat universitetining 2017 yil 14 oktyabrdagi 577-sonli buyrug’iga asosan qayta tashkil etilgan. Ushbu hujjatlarga asosan Guliston davlat universiteti akademik litseyi nomi bilan qayta nomlangan.
Guliston davlat universiteti akademik litseyi Ustavi Guliston shahar hokimining 29.01.2018 yildagi 129-sonli qarori va Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligining 19.01.2018 yil 59-buyrug’i bilan tasdiqlangan bo’lib, 02.02.2018 yilda 661130-son bilan Guliston shahar yagona darcha markazi tomonidan ro’yxatga olingan.
Ta’lim muassasasining 1-bosqichda 141 nafar o’quvchi va 2-bosqichda 286 nafar o’quvchi tahsil olmoqda. O’quv jarayoni 1 smenada tashkil qilingan.
Akademik litseyda 2022/2023-o’quv yilida faoliyat olib borayotgan jami 36 nafar o’qituvchilarning, asosiy shtatda 31 nafari, ichki va tashqi o’rindoshlar 5 nafardan iborat. Unga ko’ra
– Asosiy shtatdagi 31 nafar o’qituvchilardan:
7 nafari bosh o’qituvchi;
8 nafari etakchi o’qituvchi;
12 nafari katta o’qituvchi;
4 nafari oliy ma’lumotli mutaxassis o’qituvchilardan iborat.
– Ichki va tashqi o’rindoshlik asosida faoliyat olib borayotgan 5 nafar o’qituvchilardan:
2 nafari fan nomzodi;
2 nafari Guliston davlat universiteti katta o’qituvchilari;
1 nafari etakchi o’qituvchi;
2 ta kompyuter sinf xonalari mavjud bo’lib, ular internet tarmogiga ulangan. Ta’lim muassasasida jami kompyuterlar soni 46 tani tashkil qiladi. Shundan kompyuter sinf xonalarida 30 ta va kutubxonada 6 tani tashkil qiladi.
20 ta sinf xonalari zamonaviy o’quv jihozlari bilan to’liq ta’minlangan. Jumladan, 3 ta laboratoriya xonalari: fizika, kimyo va biologiya fani laboratoriyalari hamda Janubiy Koreya va «El-xolding» firmasi tomonidan ishlab chiqilgan zamonaviy jihozlar bilan ta’minlangan. Bundan tashqari 10 ta o’quv honasiga video proektor o’rnatilgan bo’lib, darslar zamonaviy pedogogik texnologiyalar asosida olib borilmoqda
Manzil: O’zbekiston Respublikasi, Sirdaryo viloyati, Guliston shahri, 4-mavze
Telefon : (0367)226-57-90, faks: (0367)226-58-13 e-mail: gulakl@umail.uz
Hisob-kitob raqami: 100010860244017092500079001, bank bo’limi: «Qishloq qurilish» bank. Guliston shahri
INFO: 00014 INN: 202799296
Akademik litsey bo’ysunadigan vazirlik: Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi
Qaysi ta’lim muassasasi negizida tashkil etilgan: Guliston Davlat universiteti
AKADEMIK LITSEYNING KUTUBXONA FAOLIYATI HAQIDA MA’LUMOT
Zamonaviy talabalarni hisobga olgan holda kutubxona tarmogini tashkil qilishni takomillashtirish, o’sib kelayotgan yosh avlodning intellektual ehtiyojlarini qondirishga madaniy, ma’naviy – axloqiy kadriyatlarni saqlab qolishga yo’naltirilgan printsipal Yangi axborot markazlarini barpo etish, shuningdek aholini yanada kengroq va tizimli axborot bilan ta’minlash, zarur shart – sharoitlar yaratish maqsadida 2006 yil 20 iyundagi PK–381–sonli qarorga asosan bizning akademik litseyimizda ham Axborot Resurs Markazi ochildi. 2021 yildan boshlab ARM nomi o’rniga KUTUBXONA so’zi qo’llanila boshlandi. Akademik litsey kutubxonasining asosiy vazifasi axborot texnologiyalaridan foydalangan holda foydalananuvchilarning muntazam ta’lim olishiga va mustaqil ravishda ta’lim olishiga ko’maklashish. Kutubxona – axborot madaniyatini tarbiyalash, foydalanuvchilarni axborotlar qidirishning zamonaviy metodlariga o’rgatish. Kutubxona – axborot jarayonlarining zamonaviy texnologiyalarini va kompyuterlashtirishni joriy etish asosida ishlarni takomillashtirishdir. Bizning kutubxonada o’qituvchi, o’quvchi va aholiga xizmat ko’rsatish, ularni qiziqtirgan va kerakli bo’lgan kitoblar va ma’lumotlar bilan tanishtirib va ularga topib berish uchun 2 nafar xodim ishlamoqda. Kitobxonlar uchun qulay sharoitlar yaratilgan. kutubxonadagi har bir kitob harflar bo’yicha javonlarga taxlangan. O’quv zalida o’quvchilar o’zlariga kerakli bo’lgan darslik, qo’llanmalarni, gazeta va oynomalarni olib foydalanadilar. Kutubxonada «Kitobxonlik» tanlovi. A.Navoiy hamda Z.M.Boburlarning tavalludlariga bag’ishlangan badiiy kechalar, Yangi nashr qilingan kitoblar taqdimotlari muntazam tashkil qilinib kelinmoqda.
YO’NALISHLAR
Guliston Akademik litseyida:
• «Aniq fanlar» (fizika, matematika, iqtisod); Ushbu yo’nalish akademik litseyni tugatgandan keyin mutaxassisliklari matematika, amaliy matematika va informatika, mexanika, qurilish, avtomatlashtirish va boshqaruv, telekomunikatsiyalar. Elektronika va mikroelektronika, avia va raketasozlik, to’qimachilik va engil sanoat mahsulotlari texnologiyasi, metrologiya, standartlash va sertifikatlash, aviatsiya va kosmik texnikadan foydalanish, transport, metrologiya, standartlash, radiotexnika, atromuxandislik, o’rmon ishi, geologiya, tog’-kon ishi, elekrtotexnika, elektromexanika va elektrotexnologiya, elektroenergetika, gidroenergetika, geodeziya, kartografiya va kadastr, geologiya va foydali qazilmalarni qidirish, neftgaz ishi, fizika, astronomiya texnik fizika bo’lgan va matematika, fizika, ona-tili va adabiyoti fanlaridan kirish test sinovlari topshiriladigan oliy o’quv yurtiga kiruvchilar uchun mo’ljallangan.
• «Tabiiy fanlar» (ximiya, biologiya); Ushbu yo’nalish akademik litseyni tugatganidan keyin mutaxassisliklari davolash ishi, stomotologiya, pediatriya ishi, tabiiy-profilaktika ishi, biologiya, tuproqshunoslik, ekologiya va tabiatdan foydalanish, agrokimyo va agrotuproqshunoslik, agronomiya, ipakchilik, selaktiya va genetika, o’simliklarni himoya qilish, zootexnik, korako’lchilik, mevasabzovotchilik, veterinariya, kimyo, farmatsiya bo’lgan va biologiya, kimyo, ona tili va adabiyot fanlaridan test sinovlari topshiriladigan oliy o’quv yurtiga kiruvchilar uchun mo’ljallangan.
• «Ijtimoiy - gumanitar fanlar» (tarix, ona tili va adabiyot, huquq); Ushbu yo’nalish akademik litseyni tugatgandan keyin mutaxassisliklari falsafa, falsafa va mantiqning umumjaxon tarixi, tarix, siyosatshunoslik, psixologiya, sotsiologiya, kutubxonashunoslik, kitobshunoslik, arxivshunoslik, madaniy–oqartuv ishlar tashkilotchisi, yurisprudentsiya, huquqshunos–pedagog, madaniyat sohasidagi sotsiolog bo’lgan va tarix, ona tili va adabiyot, xorijiy til fanlaridan kirish test sinovlari topshiriladigan oliy yurtiga kiruvchilar uchun mo’ljallangan.
• «Xorijiy tillar» (ingliz tili) Ushbu yo’nalish akademik litseyni tugatgandan keyin mutaxassisliklari roman–german (ingliz, nemis tili), sharq filologiyasi bo’lgan va xorijiy til (ingliz frantsuz, nemis tillari), ona tili va adabiyot, tarix fanlaridan kirish test sinovlari topshiriladigan oliy o’quv yurtiga kiruvchilar uchun mo’ljallangan yo’nalishlari mavjud.
ABITURENTLARGA
- Ta’lim yo‘nalishi, o‘quv tili, shakli ko‘rsatilgan ariza (chet tilidan saralash imtihoni topshirish belgilangan yo‘nalishlarda arizada qaysi chet tilidan saralash imtihoni topshirish hamda saralash imtihonni o‘tkazish qoidalari bilan tanishganligi ko‘rsatiladi);
- Shaxsini tasdiqlovchi hujjat (tug‘ilganlik haqidagi guvohnoma yoki pasport) nusxasi;
- 3,5x4,5 sm o‘lchamdagi 6 ta rangli fotosurat (fotosuratning orqa tomoniga o‘quvchi o‘qigan maktab direktori o‘quvchining shaxsini tasdiqlab imzo qo‘yadi va maktabning muhri bilan tasdiqlaydi.
Tanlovdan tashqari o‘qishga imtiyozli kirish huquqiga ega bo‘lgan xalqaro va respublika olimpiadalari, tanlovlar, musobaqalar g‘oliblari asl nusxadagi diplom, sertifikat, guvohnoma yoki boshqa tasdiqlovchi hujjatlarni topshiradilar.

День приема: ежедневно с 10-00 до 17-00.
Совершенствование организации библиотечной сети с учетом современных студентов, создание принципиально новых информационных центров, направленных на сохранение культурных, духовных и нравственных ценностей для удовлетворения интеллектуальных потребностей подрастающего поколения, а также обеспечение населения более полная и систематическая информация В соответствии с Постановлением № ПК-381 от 20 июня 2006 года в нашем академическом лицее открыт Информационно-ресурсный центр для создания необходимых условий. С 2021 года вместо названия ARM будет использоваться слово LIBRARY. Основная задача библиотеки Академического лицея - способствовать регулярному и независимому обучению пользователей, использующих информационные технологии. Библиотека - воспитание информационной культуры, обучение пользователей современным методам поиска информации. Библиотека - это усовершенствование работы на основе внедрения современных технологий и компьютеризации информационных процессов. В нашей библиотеке работают 2 сотрудника, которые служат учителю, студентам и публике, знакомят их с книгами и информацией, которые им интересны и в которых они нуждаются, и находят их. Для читателей созданы благоприятные условия. каждая книга в библиотеке разложена по буквам на полках. В библиотеке есть читальный зал на 60 мест для чтения студентами. В читальном зале ученики приносят нужные им учебники, учебные пособия, газеты и журналы. Конкурс «Чтение» в библиотеке. Регулярно проводятся художественные вечера, посвященные рождению А.Навои и З.М. Бабура, презентации только что изданных книг.
(2020-2021 учебный год)
Тип литературы |
Количество наименований |
Общее количество |
Состояние библиотечного фонда |
Сколько книг по языкам |
было получено за последний учебный год? |
||||||
Узбекский |
Русский |
Другие языки |
|||||
Учебники |
5445 |
3759 |
381 |
1305 |
800 |
Учебно методический комплекс |
23 |
6364 |
5870 |
399 |
95 |
795 |
Политическая литература |
138 |
1786 |
1584 |
140 |
62 |
Художественная литература |
3095 |
3576 |
2386 |
740 |
450 |
26 |
Научно-популярная литература |
343 |
315 |
195 |
120 |
Тексты лекций |
125 |
580 |
540 |
25 |
Электронные учебные пособия |
2998 |
3647 |
3590 |
57 |
Всего |
6740 |
21713 |
17924 |
1852 |
1937 |
1821 |
ОБ АКАДЕМИЧЕСКОМ ЛИЦЕЕ
Приказ Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан № 192 от 16 июля 1998 г. «О создании новых типов учебных заведений», Приказ Управления среднего специального и профессионального образования Сырдарьинской области № 20 от 27 июля 1998 года, Гулистан Сырдарьинская область Создан как Гулистанский академический лицей при Гулистанском государственном университете Постановлением Мэра города от 3 февраля 1999 года №119 «О государственной регистрации Гулистанского академического лицея Гулистанского государственного университета». Университет".
Постановление Президента Республики Узбекистан от 26 сентября 2017 г. № 3290 «О совершенствовании системы целевой подготовки кандидатов для приема в высшие учебные заведения», Совместное постановление Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан. от 10 октября 2017 года № 64 Гулистанский государственный университет, реорганизованный в соответствии с приказом № 577 от 14 октября. Согласно этим документам Гулистанский государственный университет был переименован в Академический лицей.
Положение об Академическом лицее Гулистанского государственного университета утверждено постановлением Мэра Гулистана № 129 от 29.01.2018 г. и приказом Министерства высшего и среднего специального образования № 59 от 19.01.2018 г. и зарегистрировано Центр Единого окна Гулистан от 02.02.2018 г. получен №661130.
Вместимость учебного заведения - 825 мест, на 1 ступени обучаются 386 студентов, на 2 ступени - 234 студента. Учебный процесс организован в 1 смену.
Общая площадь земельного участка 8,0 га, площадь застройки 8291,53 кв.м, асфальтированная и мощеная площадь 9248 кв.м, зеленые зоны 87182 кв.м, общая внутренняя площадь 63078,71 кв.м. , учебная площадь 2075,38 кв.м. сформирован.
В академическом лицее в 2020/2021 учебном году работают 70 учителей, 43 - в основном штате, 27 - внутренних и внешних коллег. По его словам
- Из 43 штатных преподавателей:
12 - завучи;
12 ведущих преподавателей;
15 старших преподавателей;
4 из них - учителя-специалисты с высшим образованием.
- От 27 преподавателей, работающих на основе внутреннего и внешнего партнерства:
3 кандидата наук;
9 старших преподавателей Гулистанского государственного университета;
2 ведущих преподавателя;
1 старший преподаватель;
12 из них - высококвалифицированные преподаватели-специалисты.
В академическом лицее есть современный закрытый тренажерный зал и 5 спортивных площадок (мини-футбол, волейбол, баскетбол, 2 теннисных корта). Оборудован необходимым оборудованием, тренажерами и спортивным инвентарем. Здесь есть зал активистов на 280 мест для культурных и образовательных мероприятий, встреч и собраний, а также общежитие на 300 человек на 240 и 60 мест, кухня на 120 человек.
Есть 3 компьютерных класса, подключенных к Интернету. Общее количество компьютеров в учебном заведении - 90. Из них 48 находятся в компьютерных классах и 6 - в библиотеке.
42 учебных класса полностью оснащены современным учебным оборудованием. В частности, 4 лаборатории оснащены лабораториями физики, химии и биологических наук, а также современным оборудованием разработки Южной Кореи и Эль-Холдинга. Кроме того, 10 аудиторий оснащены видеопроекторами, а занятия проводятся на основе современных педагогических технологий.
Информация о реорганизации или перестройке: Новое строительство.
Адрес: Республика Узбекистан, Сырдарьинская область, город Гулистан, 4-й микрорайон
Телефон: (0367) 226-57-90, факс: (0367) 226-58-13 электронная почта: sir.gduqgal@markaz.uz
Номер счета: 100010860244017092500079001, отделение банка: Кишлок курилиш банк. Город Гулистан
ИНФОРМАЦИЯ: 00014 ИНН: 202799296
Министерство академического лицея: Министерство высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан
Какое учебное заведение создано на базе: Гулистанский государственный университет
Вместимость учебного заведения в проекте: 825 мест.
НАПРАВЛЕНИЯ
В Гулистанском академическом лицее:
«Точные науки» (физика, математика, экономика); После окончания академического лицея он специализировался на математике, прикладной математике и информатике, механике, строительстве, автоматизации и управлении, телекоммуникациях. Электроника и микроэлектроника, авиация и ракетостроение, технология текстильной и легкой промышленности, метрология, стандартизация и сертификация, использование авиационной и космической техники, транспорт, метрология, стандартизация, радиотехника, аэрокосмическая техника, лесное хозяйство, геология, горные работы, электротехника, электромеханика и электротехнологии, электроэнергетика, гидроэнергетика, геодезия, картография и кадастр, геология и разведка полезных ископаемых, нефтегазовые работы, физика, астрономия, техническая физика и вступительные испытания по математике, физике, родному языку и литературе для абитуриентов.
• «Естественные науки» (химия, биология); После окончания академического лицея специализируется на врачебной работе, стоматологии, педиатрии, профилактической медицине, биологии, почвоведении, экологии и природопользовании, агрохимии и агропочвенном хозяйстве, агрономии, шелководстве, селекции и генетике, защите растений, зоотехнике. предназначен для поступающих в высшие учебные заведения в области сельского хозяйства, садоводства, ветеринарии, химии, фармации, а также для сдачи тестов по биологии, химии, родному языку и литературе.
• «Общественные и гуманитарные науки» (история, родной язык и литература, право); После окончания академического лицея он специализировался в области философии, философии и логики, истории, политологии, психологии, социологии, библиотечного дела, библиографии, архивирования, культурно-просветительской работы, юриспруденции, юриспруденции и социологии. Истории, родного языка и литературы, иностранного языковые предметы.
• «Иностранные языки» (английский) После окончания академического лицея по данному направлению специальности романо-немецкий (английский, немецкий), восточная филология и иностранный язык (английский, французский, немецкий), родной язык и литература, история. - это специальности для абитуриентов, сдающих вступительные экзамены по своим предметам.
ДЛЯ АБИТУРИЕНТОВ
- Заявление с указанием направления обучения, языка обучения, формы (в указанных направлениях квалификационного экзамена по иностранному языку в заявлении указывается, на каком иностранном языке проводится квалификационный экзамен и правила проведения квалификационного экзамена);
- Копия документа, удостоверяющего личность (свидетельство о рождении или паспорт);
- 6 цветных фотографий размером 3,5х4,5 см (оборотная сторона фотографии подписывается директором школы, в которой учится ученик, удостоверяет личность ученика, и ставится печатью школы.
Победители международных и республиканских олимпиад, конкурсов, конкурсов с правом льготного допуска к внеучебной деятельности представляют оригиналы дипломов, сертификатов, свидетельств или других подтверждающих документов.