Texnologiyalar va innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlash markazi
Ishchi guruh rahbari O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi Markaz sektor boshlig‘i Sh.Nazarov, hamda ishchi guruh a’zosi H.Uzoqov, M.Erkinov, B.Ruziyevlar tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 28 yanvardagi PQ-4965-qarori talablari asosida Texnologiyalar va innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlash markazlari faoliyati samaradorligini monitoring qilib borish bo‘yicha reja-topshiriqga asosan Guliston davlat universitetida “Texnologiyalar va innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlash markazi” (keyingi o‘rinda - TIQQM) faoliyati tashkil etilgan.
Universitetda TIQQM alohida xona (Bosh binoda) bilan ta’minlangan, faoliyat olib borishi uchun zaruriy texnik vositalar bilan jihozlangan (kompyuter, printer bilan jihozlanib, internet tarmog‘iga ulangan).
TIQQM xizmat xonasida markaz tashkil etilgani haqidagi belgilar va e’lonlar, muassasaning veb-saytida alohida bo‘lim tashkillashtirilgan.
2021 yilning 11 oyi mobaynida TIQQM tomonidan 7 ta  patent olishga,      35 ta talabnoma topshirishga ko‘maklashilgan. Shuningdek, xorijiy ilmiy jurnallarda 190 dan ortiq maqolalar chop etilgan.
TIQQM foydalanuvchilariga ko‘rsatilayotgan to‘lovli va to’lovsiz xizmatlar TIQQM Nizomiga asosan yo‘lga qo‘yilgan.
Universitet ilmiy bo’limi bilan hamkorlikda TIQQM 2021 yilda 10 dan ortiq tadbirlarni tashkil etib, 700 nafardan ortiq yoshlar qamrab olingan.

Центр поддержки технологий и инноваций
Возглавлял рабочую группу руководитель Центрального сектора Министерства инновационного развития Республики Узбекистан Ш. Назаров, а также члены рабочей группы Х. Узаков, М. Еркинов, Б. Рузиев. с планом и задачей мониторинга эффективности Центров поддержки технологий и инноваций в Гулистанском государственном университете создан Центр поддержки технологий и инноваций (далее - TIQQM).
В университете TIQQM оборудован отдельным кабинетом (в главном корпусе), оснащенным необходимыми техническими средствами для его работы (компьютер, оснащенный принтером и подключенный к Интернету).
Вывески и объявления о создании центра в служебном помещении TIQQM, отдельный раздел на сайте учреждения.
За первые 11 месяцев 2021 года TIQQM помогло получить 7 патентов и 35 заявок. Он также опубликовал более 190 статей в зарубежных научных журналах.
Платные и неоплачиваемые услуги, предоставляемые пользователям TIQQM, регулируются Уставом TIQQM.
В сотрудничестве с научным отделом университета TIQQM организовал в 2021 году более 10 мероприятий, в которых приняли участие более 700 молодых людей.