2023 yil 24-iyun soat 10 00 va 13 00 da Guliston davlat universiteti huzuridagi ilmiy darajalar beruvchi PhD.03/30.12.2019.B.91.01 raqamli Ilmiy Kengash qoshidagi Ilmiy seminarning navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tadi.
1. Xorazm Ma'mun akademiyasi Tabiiy fanlar bo‘limi kichik ilmiy xodimi Xudayberganov Norbek Atabaevichning “Xorazm vohasi sharoitida murakkabgullilar (Asteraceae) oilasiga mansub istiqbolli dorivor o‘simliklarning introduksiyasi va plantatsiyalarini tashkil etish” mavzusidagi 03.00.05 – Botanika ixtisosligidan biologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim etilgan dissertatsiyasi muhokamasi.

On June 24, 2023 at 10:00 a.m. and 1:00 p.m., the next session of the Scientific Seminar will be held at the Scientific Council numbered Ph.D.03/30.12.2019.B.91.01 at Gulistan State University.
1. Khudayberganov Norbek Atabaevich, a junior researcher at the Department of Natural Sciences of the Khorezm Ma'mun Academy, on the topic "Introduction and organization of plantations of promising medicinal plants belonging to the Asteraceae family in the conditions of the Khorezm oasis" 03.00.05 - Department of biological sciences from the specialty of Botany discussion of the dissertation submitted for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) on
Scientific leader: Ph.D., prof. B. Yo. Tokhtaev
2. 03.00.06 Doctor of Philosophy (PhD) in Zoology (biological sciences) on the topic "Fauna and ecological-biological characteristics of land molluscs (GASTROPODA, PULMONATA) of the Ohangaron basin" by Saidov Madilkhan Azizkhanovich, an independent researcher of the Department of Biology of Gulistan State University discussion of the dissertation submitted for the degree.