Mahorat darslari davom etmoqda
Guliston davlat universiteti tashabbusi bilan viloyatimiz tumanlaridagi o‘rta maktbalarda metodik yordam ko‘rsatish, darslarni mazmunan va sifat jihatdan yaxshilash maqsadida mahorat va trening darslari yo‘lga qo‘yilgan. Ushbu darslarni universitetning bir guruh tajribali professor-o‘qituvchilari olib bormoqdalar. Navbatdagi mahorat darslari 11-mart kuni “Amaliy matematika va axborot texnologiyalari” kafedrasi tomonidan Boyovut tuman 28-maktabi bilan hamkorlikda “O‘quvchilarda raqamli texnologiyalardan foydalanish madaniyatini oshirish: muammo va yechimlar” mavzusida tashkil etildi.
Mahorat darslari jarayonida maktab o‘quvchilarining kompyuter texnologiyalaridan samarali foydalanishlarini tashkil etish, o‘quvchilarda axborot madaniyatini shakllantirish, internetning axborot resurslarini tahlil qilish va ulardan oqilona foydalanish bo‘yicha taklif va tavsiyalarga urg‘u berildi.
Mahorat darslarida 11-sinf bitiruvchilari uchun Kasbga yo‘naltirish sifatida ham olib borildi, shuningdek 8-9 sinf o‘quvchilariga “Kompyuter grafikasi”, “Internet texnologiyalari va ijtimoiy tarmoqlar”dan maqsadli foydalanish bo‘yicha ochiq muloqot shaklda o‘tkazildi.
Talabalarda kasbiy kompetensiyalarni shakllantirish maqsadida ushbu darslarga iniversitetning “Informatika o‘qitish metodikasi” ta’lim yo‘nalishi 3-bosqich talabalari ham jalb etildilar.

Мастер-классы продолжаются
По инициативе Гулистанского государственного университета были созданы мастер-классы и учебные классы с целью оказания методической помощи в общеобразовательных школах районов нашей области, улучшения содержания и качества уроков. Эти занятия проводятся группой опытных профессоров и преподавателей университета. 11 марта кафедрой прикладной математики и информационных технологий совместно с Бойовутской районной школой № 28 были организованы очередные мастер-классы на тему "Повышение культуры использования цифровых технологий у учащихся: проблемы и решения".
В процессе мастер - классов акцент был сделан на предложениях и рекомендациях по организации эффективного использования компьютерных технологий школьниками, формированию информационной культуры у студентов, анализу информационных ресурсов сети Интернет, рациональному их использованию.
Мастер-классы также проводились как профориентационные для выпускников 11-х классов, так и в форме открытого общения по целевому использованию "компьютерной графики", "Интернет-технологий и социальных сетей"для учащихся 8-9 классов.
С целью формирования профессиональных компетенций у студентов к этим занятиям были привлечены также студенты 3-го курса обучения по специальности "Методика преподавания информатики" университета.