Bugun-12.06.2021-yil sanasida ijtimoiy tarmoqlarda “Sirdaryoda fuqarolarni Guliston davlat universitetining sirtqi bo‘limiga o‘qishga kiritib qo‘yishni va’da qilgan firibgarlarning kirdikorlari fosh bo‘ldi” hamda “Guliston davlat universitetiga o‘qishga kiritib qo‘yish uchun 3 kishidan 6,4 ming dollar pul olgan shaxslar qo‘lga olindi” mavzusida xabarlar tarqadi. Mazkur xabarlarda aytilishicha: Sirdaryo viloyatiing Xovos tumanida yashovchi fuqaro O.A. va boshqalar oldindan til biriktirib, 3 nafar fuqaroni o‘zlarini Guliston davlat universitetida ishlovchi “Sh.”ismli tanishi orqali universitetning sirtqi bo‘limiga o‘qishga kiritib qo‘yish evaziga ularning 6 400 AQSh dollarini qo‘lga kiritganligi, bundan tashqari fuqaro Z.A.ga 3,5 mln so‘m va U.M.ga 9,1 mln so‘m pulni “kontrakt to‘lovlari” uchun to‘latib, ularga talabalar safiga qabul qilinganligi to‘g‘risida soxta buyruqlarni taqdim etganliklari aniqlangan. Departament axborot xizmatining xabariga ko‘ra, mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 168-moddasi (firibgarlik) 28, 211-moddasi (pora berish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda”.
Mazkur holat yuzasidan universitet rahbariyati quyidagilarni ma’lum qiladi: Guliston davlat universitetiga o‘qishga kiritib qo‘yish uchun 3 kishidan 6,4 ming dollar pul olgan shaxslar qo‘lga olinganligi to‘g‘risidagi holat bo‘yicha Universitet rahbariyati O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti Xovos tuman bo‘limi bilan faol hamkorlik qildi va ushbu holatlar 2018-2019 o‘quv yilida sodir bo‘lgan. Guliston davlat universitetiga o‘qishga kiritib qo‘yishni va’da qilgan 3 nafar fuqarolar  universitetda faoliyat yuritishmagan.
Bundan tashqari, Guliston davlat universitetiga o‘qishga kiritib qo‘yishni va’da qilgan fuqarolar tomonidan jabrlanuvchilarga taqdim etilgan buyruq, ma’lumotnomalar hamda to‘lov-kontrakt shartnoma blankalari soxta ekanligi aniqlanib, universitet ma’muriyati tomonidan bunday buyruq qabul qilinmagan hamda ma’lumotnoma, to‘lov-kontrakt shartnoma blankalari qayd kitoblarida ro‘yxatga olinmagan.

Официальное заявление
Сегодня, 12 июня 2021 года, в социальных сетях «Сырдарья» выявлены мошенники, обещавшие зачислить граждан на заочное отделение Гулистанского государственного университета »и« Прием в Гулистанский государственный университет ». Задержаны похитители на $ 6,4 тыс. У 3-х человек. Согласно сообщению, жительница Хавасского района Сырдарьинской области О.А. и другие заранее сговорились получить 6400 долларов от трех граждан в обмен на допущение их к учебе в университете по совместительству через знакомого по имени «Ш.», работавшего в Гулистанском государственном университете. Выяснилось, что они заплатили 3,5 миллиона сумов университету. UM и 9,1 млн. Сумов UM за «контрактные гонорары» и дал им ложные приказы о зачислении в ряды студентов. По сообщению пресс-службы ведомства, расследуются уголовные дела по статьям 168 (мошенничество), 28, 211 (взяточничество) УК РФ.
В связи с этим администрация университета сообщает следующее: В связи с задержанием 3 человек, получивших $ 6,4 тыс. За поступление в Гулистанский государственный университет, администрация университета Узбекистана Управление по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре республики Казахстана активно сотрудничали с районным отделением Хавасу, и эти случаи произошли в 2018-2019 учебном году. Трое граждан, обещавших поступить в Гулистанский государственный университет, в университете не работали.
Кроме того, было установлено, что приказы, справки и формы платежных договоров, предоставленные пострадавшим гражданами, обещавшими зачислить их в Гулистанский государственный университет, были поддельными, и администрация университета не приняла такое распоряжение. Справка, оплата - бланки договоров не регистрируются в бухгалтерских книгах.