Bugun-12.06.2021-yil sanasida ijtimoiy tarmoqlarda “Sirdaryoda fuqarolarni Guliston davlat universitetining sirtqi bo‘limiga o‘qishga kiritib qo‘yishni va’da qilgan firibgarlarning kirdikorlari fosh bo‘ldi” hamda “Guliston davlat universitetiga o‘qishga kiritib qo‘yish uchun 3 kishidan 6,4 ming dollar pul olgan shaxslar qo‘lga olindi” mavzusida xabarlar tarqadi. Mazkur xabarlarda aytilishicha: Sirdaryo viloyatiing Xovos tumanida yashovchi fuqaro O.A. va boshqalar oldindan til biriktirib, 3 nafar fuqaroni o‘zlarini Guliston davlat universitetida ishlovchi “Sh.”ismli tanishi orqali universitetning sirtqi bo‘limiga o‘qishga kiritib qo‘yish evaziga ularning 6 400 AQSh dollarini qo‘lga kiritganligi, bundan tashqari fuqaro Z.A.ga 3,5 mln so‘m va U.M.ga 9,1 mln so‘m pulni “kontrakt to‘lovlari” uchun to‘latib, ularga talabalar safiga qabul qilinganligi to‘g‘risida soxta buyruqlarni taqdim etganliklari aniqlangan. Departament axborot xizmatining xabariga ko‘ra, mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 168-moddasi (firibgarlik) 28, 211-moddasi (pora berish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda”.
Mazkur holat yuzasidan universitet rahbariyati quyidagilarni ma’lum qiladi: Guliston davlat universitetiga o‘qishga kiritib qo‘yish uchun 3 kishidan 6,4 ming dollar pul olgan shaxslar qo‘lga olinganligi to‘g‘risidagi holat bo‘yicha Universitet rahbariyati O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti Xovos tuman bo‘limi bilan faol hamkorlik qildi va ushbu holatlar 2018-2019 o‘quv yilida sodir bo‘lgan. Guliston davlat universitetiga o‘qishga kiritib qo‘yishni va’da qilgan 3 nafar fuqarolar  universitetda faoliyat yuritishmagan.
Bundan tashqari, Guliston davlat universitetiga o‘qishga kiritib qo‘yishni va’da qilgan fuqarolar tomonidan jabrlanuvchilarga taqdim etilgan buyruq, ma’lumotnomalar hamda to‘lov-kontrakt shartnoma blankalari soxta ekanligi aniqlanib, universitet ma’muriyati tomonidan bunday buyruq qabul qilinmagan hamda ma’lumotnoma, to‘lov-kontrakt shartnoma blankalari qayd kitoblarida ro‘yxatga olinmagan.

Today, on June 12, 2021, on social networks "Fraudsters who promised to enroll citizens in the correspondence department of Gulistan State University in Syrdarya were exposed" and "Admission to Gulistan State University" Those who received $ 6.4 thousand from 3 people were arrested. According to the report, a resident of Khavas district of Syrdarya region, O.A. and others conspired in advance to obtain $ 6,400 from three citizens in exchange for admitting them to study part-time at the university through an acquaintance named "Sh." who worked at Gulistan State University. It was revealed that they paid 3.5 million soums to UM and 9.1 million soums to UM for “contract fees” and gave them false orders to be admitted to the ranks of students. According to the press service of the Department, a criminal case under Article 168 (fraud), Article 28, 211 (bribery) of the Criminal Code is under investigation.
In this regard, the university administration announces the following: In connection with the arrest of persons who received $ 6.4 thousand from 3 people for admission to Gulistan State University The Department for Combating Economic Crimes under the Prosecutor General's Office of the Republic of Kazakhstan actively cooperated with the Havasu district branch, and these cases occurred in the 2018-2019 academic year. The three citizens who promised to enroll in Gulistan State University did not work at the university.
In addition, it was found that the orders, certificates and payment-contract forms provided to the victims by the citizens who promised to enroll them in Gulistan State University were forged, and the university administration did not accept such an order. The reference, payment-contract forms are not registered in the ledgers.