Guliston davlat universitetning tom ma’nodagi ilm maskaniga aylanishida o‘ziga xos ulushi, alohida xizmatlari bor, degan gapni bugungi kunda baralla aytish mumkin bo‘lgan insonlardan biri, filologiya fanlari nomzodi, dotsent Umurzoq O‘ljaboyev domla edi.
Umurzoq O‘ljaboyev 1942-yilda Samarqand viloyatining Nurota tumanida tug‘ilgan. U 1959-yilda o‘rta maktabni tugatib bir yil ishlagach, 1960-65-yillarda talaba, 1965-68-yillarda aspirant sifatida Toshkent davlat universitetining (hozirgi O‘zMU) Filologiya fakultetida tahsil olgan. 1968-yilning 1-dekabridan Guliston davlat universiteti (sobiq Sirdaryo pedagogika instituti)ning “O‘zbek adabiyoti” (hozirgi “O‘zbek adabiyotshunosligi”) kafedrasida faoliyat yuritgan. 1970-yilda “So‘nggi davr o‘zbek romanchiligida Ulug‘ Vatan urushi davrining aks etishi” mavzusida nomzodlik dissertatsiyasini himoya qilgan.
U 1965-yildan mehnat faoliyatini Sirdaryo viloyati Guliston tumani 5-maktabida o‘zbek tili va adabiyoti fani o‘qituvchisilikdan boshlagan. 1965-1968-yillardan Toshkent davlat universitetining kunduzgi bo‘lim aspiranturasida o‘qigan. 1968-yildan 1971-yilgacha Sirdaryo davlat pedagogika instituti “O‘zbek adabiyoti” kafedrasi katta o‘qituvchisi, 1971-yildan 1976-yilgacha kafedrada dotsent vazifasini bajaruvchi, 1976-1986-yillar kafedra dotsenti, 1986-1988-yillar kafedra katta ilmiy xodimi, 1988-1990-yillar kafedra dotsenti, 1990-yildan 2011-yilgacha Guliston davlat universiteti “O‘zbek adabiyoti” kafedrasi mudiri, 2011-2021-yillar “O‘zbek adabiyotshunosligi” kafedra dotsenti vazifasida ishlab kelgan.
Ustoz Sirdaryo davlat pedagogika instituti endigina tashkil topgan, dastlabki qadamlarini tashlayotgan bir paytda o‘zining mehnat faoliyatini boshlagan. Qariyb 53 yil davomida domla shu universitetdagi ta’lim-tarbiya ishlariga o‘zining bor bilimini, iste’dodini va tajribalarini bag‘ishladi. Shu davr mobaynida domla qanchadan-qancha mutaxassislar bilan birga ishladi: biridan o‘rgandi, biriga o‘rgatdi; qanchadan-qancha hayotga yo‘llanma olgan talabalarga bilim berish bilan birga ustozlik mehrini ham ulashdi. Jamoat ishlarida faol qatnashdi. Turli rahbarlik lavozimlarida ham ishladi. Hayotining 21 yilini kafedrani boshqarishdek mas’uliyatli ishga bag‘ishladi. Ustoz qayerda, qanday lavozimda ishlamasin, o‘zining birinchi vazifasi o‘qituvchi, yoshlarga ta’lim-tarbiya beruvchi ekanini bir daqiqa bo‘lsa-da, unutmadi. Domla xarakteriga xos fidoyiligi tufayli butun mehnat faoliyati davomida professor-o‘qituvchilar jamoasida ham, talabalar o‘rtasida ham katta hurmat-e’zozga sazovor bo‘lib keldi.
Umurzoq O‘ljaboyev faoliyatidagi ikkinchi yo‘nalish, so‘zsiz, uning adabiy tanqidchilik, adabiyotshunoslik sohasida qilgan ishlari bilan bog‘liq. Bu sohadagi birinchi qadamni 1966-yilning mart oyida “Sirdaryo haqiqati” gazetasida e’lon qilingan “Ilk qadam” nomli maqola bilan boshlagan edi. Shundan beri uning turli gazetalar, jurnallarda va ilmiy to‘plamlarda 200 dan ortiq maqolalari chop etilgan. U butun ilmiy-ijodiy faoliyati davomida ko‘proq bir mavzuga, ya’ni ikkinchi jahon urushi davridagi hayot va bu davrdagi insonlar qismati badiiy adabiyotda qanday ifodalanganligi masalasiga e’tiborini qaratishga harakat qildi. Shu yo‘nalishdagi izlanishlarining ma’lum qismini yakunladi va “Mardlik va matonat tasviri” (1976), “Satrlar ovozi” (1985), “O‘zbek harbiy prozasida xarakter yaratishning ba’zi masalalari” (1989), “Xotirada chizilgan izlar” (1992), “Urush davri o‘zbek hikoyachiligi” (2006), “Badiiy tasvirning haqqoniyligi” (2008), “Xotiraga ko‘chgan umrlar” (2010, 2016), “Do‘st bilan obod uying” (2012), “Zamon talabi va ijodkor mas’ulligi” (2012), “Abdulla Qahhor saboqlari” (2013), “Hikoyachilikda davr nafasi” (2016), “Adabiyot – ko‘ngil ko‘zgusi” (2017) kabi tadqiqotlari ilmiy jamoatchilikning e’tiborini o‘ziga tortdi.
Domlaning “Zamon talabi va ijodkor mas’ulligi” kitobi ijodiy faoliyatida alohida ahamiyatga ega, chunki bu kitobida u o‘zining adabiyotshunoslik sohasida 45 yillik izlanishlarining muayyan qismini jamlagan. Undan o‘rin olgan maqolalar olimning hayoti davomida olib borgan tadqiqotlari tematikasi faqat bir yo‘nalishdangina iborat emasligini, balki ancha serqirra, boy va rang-barang ekanligini, boshqa mavzularda ham muvaffaqiyat bilan qalam tebratganini ko‘rsatadi.
U 1982-yildan beri O‘zbekiston Yozuvchilari uyushmasining a’zosi. U.O‘ljaboyev “Xalq ta’limi a’lochisi”, “Mustaqillikning o‘n besh yilligi”, “Mustaqillikning yigirma yilligi”, “Ma’naviyat fidoyisi” (2020) kabi ko‘krak nishonlari bilan mukofotlangan.
Adabiyotshunoslik sohasida olib borayotgan ilmiy-tadqiqotlari va e’lon qilayotgan asarlari uchun olim 2012-yilda Turon Fanlar Akademiyasining haqiqiy a’zoligiga saylangan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 28-sentyabrdagi “O‘qituvchi va murabbiylar kuni munosabati bilan ta’lim-tarbiya tizimida alohida o‘rnak ko‘rsatgan xodimlardan bir guruhini mukofotlash to‘g‘risida”gi Farmoni bilan yoshlarni ona Vatanga muhabbat, istiqlol g‘oyalariga sadoqat ruhida tarbiyalash borasidagi ko‘p yillik samarali xizmatlari hamda ijtimoiy hayotdagi faol ishtiroki uchun ustoz mamlakatimizning yuksak mukofoti “Mehnat shuhrati” ordeni bilan mukofatlangan.
Guliston davlat universitetida samarali faoliyat olib borgan, butun mazmunli hayotini ma’naviyat taraqqiyotiga baxshida etgan adabiyotshunos olim, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasining a’zosi Umurzoq O‘ljaboyev haqiqiy jonkuyar va g‘amxo‘r inson, iste’dodparvar ustoz sifatida xotiralarda barhayot yashaydi.

У него образцовая жизнь
Одним из тех, кто сегодня может с уверенностью сказать, что гулистанский государственный университет имеет свою долю, особые заслуги в превращении Гулистана в центр науки, был кандидат филологических наук, доцент Умурзак Улжабаев.
Умурзок Улжабоев родился в 1942 году в Нуратинском районе Самаркандской области. Окончив среднюю школу в 1959 году и проработав год, в 1960-65 годах был студентом, а в 1965-68 годах аспирантом филологического факультета Ташкентского государственного университета (ныне Узгу). С 1968 декабря 1 года работал на кафедре “узбекская литература” (ныне “узбекское литературоведение”) Гулистанского государственного университета (бывший Сырдарьинский педагогический институт). В 1970 году защитил кандидатскую диссертацию на тему” отражение периода Великой Отечественной войны в узбекском романоведении последнего периода".
С 1965 года он начал свою трудовую деятельность учителем узбекского языка и литературы в школе № 5 Гулистанского района Сырдарьинской области. В 1965-1968 годах учился в очной аспирантуре Ташкентского государственного университета. С 1968 по 1971 год-старший преподаватель кафедры “узбекская литература” Сырдарьинского государственного педагогического института, с 1971 по 1976 год-и. о. доцента кафедры, с 1976 по 1986 год-доцент кафедры, с 1986 по 1988 год-старший научный сотрудник кафедры, с 1988 по 1990 год-доцент кафедры, с 1990 по 2011 год-заведующий кафедрой “узбекская литература” Гулистанского государственного университета, в 2011-2021 годах работал доцентом кафедры “узбекское литературоведение”.
Устоз начал свою трудовую деятельность в только что созданном Сырдарьинском государственном педагогическом институте, когда делал первые шаги. В течение почти 53 лет домла отдавал все свои знания, таланты и опыт учебно-воспитательной работе в этом университете. В течение этого периода домла работал с несколькими специалистами из Ниццы: учился у одного, учил у другого; передавая знания студентам, которые получили направление в Ниццу на всю жизнь, он также разделял любовь к наставничеству. Активно занимался общественной деятельностью. Он также работал на различных руководящих должностях. 21 год своей жизни он посвятил такой ответственной работе, как руководство кафедрой. Где бы ни работал учитель, в какой бы должности он ни находился, он ни на минуту не забывал, что его первой обязанностью является учитель, воспитатель молодежи. Благодаря самоотверженности характера домла на протяжении всей своей трудовой деятельности пользовался большим уважением как в профессорско-преподавательском коллективе, так и среди студентов.
Второе направление в деятельности Умурзака Улжабаева, безусловно, связано с его работами в области литературной критики, литературоведения. Первый шаг в этой области был сделан в марте 1966 года в газете “Сырдарьинская правда” под названием “Илки шаг”. С тех пор было опубликовано более 200 его статей в различных газетах, журналах и научных сборниках. На протяжении всей своей научно-творческой деятельности он старался уделять больше внимания одной теме, а именно вопросу о жизни во время Второй мировой войны и о том, как судьба людей в этот период выражалась в художественной литературе. Он завершил определенную часть своих исследований в этом направлении, написав такие книги, как “образ мужества и стойкости” (1976), “голос Сатлра” (1985), “некоторые вопросы создания характера в узбекской военной прозе” (1989), “следы, нарисованные в памяти” (1992), “Узбекская история периода войны” (2006), “правдивость художественного образа” (2008), “воспоминания кочгана умры” (2010, 2016), “Дост Билан обод уйинг” (2012), “спрос времени и ответственность творчества” (2012), “уроки Абдуллы Каххара” (2013), “дыхание эпохи в повествовании” (2016), “литература – его исследования, такие как” зеркало души " (2017), привлекли внимание научного сообщества.
Книга домлана “требования времени и ответственность Творца” имеет особое значение в его творческой деятельности, так как в этой книге он подытожил определенную часть своих 45-летних исследований в области литературоведения. Его статьи показывают, что тематика исследований, которые ученый проводил при жизни, была не только однотипной, но и гораздо более многогранной, богатой и разнообразной, что он с успехом взмахнул карандашом и по другим темам.
Член Союза писателей Узбекистана с 1982 года. U.Улжабоев награжден значками” Отличник народного образования“,” пятнадцать лет независимости“,” двадцать лет независимости“,” жертва духовности " (2020).
В 2012 году ученый был избран действительным членом Туранской Академии Наук за свои исследования в области литературоведения и опубликованные работы.
Указом Президента Республики Узбекистан от 28 сентября 2018 года “о награждении группы работников, проявивших особые заслуги в системе образования и воспитания в связи с Днем учителя и наставника”за многолетние плодотворные заслуги в воспитании молодежи в духе любви к Родине, преданности идеям независимости и активного участия в общественной жизни, наставник был награжден высшей наградой нашей страны-орденом “Мехнат шухрати”.
Ученый-литературовед, член Союза писателей Узбекистана Умурзак Улжабоев, плодотворно работавший в гулистанском государственном университете и отдавший всю свою содержательную жизнь развитию духовности, навсегда останется в памяти как человек искренней души и заботы, талантливый наставник.