Guliston davlat universitetning tom ma’nodagi ilm maskaniga aylanishida o‘ziga xos ulushi, alohida xizmatlari bor, degan gapni bugungi kunda baralla aytish mumkin bo‘lgan insonlardan biri, filologiya fanlari nomzodi, dotsent Umurzoq O‘ljaboyev domla edi.
Umurzoq O‘ljaboyev 1942-yilda Samarqand viloyatining Nurota tumanida tug‘ilgan. U 1959-yilda o‘rta maktabni tugatib bir yil ishlagach, 1960-65-yillarda talaba, 1965-68-yillarda aspirant sifatida Toshkent davlat universitetining (hozirgi O‘zMU) Filologiya fakultetida tahsil olgan. 1968-yilning 1-dekabridan Guliston davlat universiteti (sobiq Sirdaryo pedagogika instituti)ning “O‘zbek adabiyoti” (hozirgi “O‘zbek adabiyotshunosligi”) kafedrasida faoliyat yuritgan. 1970-yilda “So‘nggi davr o‘zbek romanchiligida Ulug‘ Vatan urushi davrining aks etishi” mavzusida nomzodlik dissertatsiyasini himoya qilgan.
U 1965-yildan mehnat faoliyatini Sirdaryo viloyati Guliston tumani 5-maktabida o‘zbek tili va adabiyoti fani o‘qituvchisilikdan boshlagan. 1965-1968-yillardan Toshkent davlat universitetining kunduzgi bo‘lim aspiranturasida o‘qigan. 1968-yildan 1971-yilgacha Sirdaryo davlat pedagogika instituti “O‘zbek adabiyoti” kafedrasi katta o‘qituvchisi, 1971-yildan 1976-yilgacha kafedrada dotsent vazifasini bajaruvchi, 1976-1986-yillar kafedra dotsenti, 1986-1988-yillar kafedra katta ilmiy xodimi, 1988-1990-yillar kafedra dotsenti, 1990-yildan 2011-yilgacha Guliston davlat universiteti “O‘zbek adabiyoti” kafedrasi mudiri, 2011-2021-yillar “O‘zbek adabiyotshunosligi” kafedra dotsenti vazifasida ishlab kelgan.
Ustoz Sirdaryo davlat pedagogika instituti endigina tashkil topgan, dastlabki qadamlarini tashlayotgan bir paytda o‘zining mehnat faoliyatini boshlagan. Qariyb 53 yil davomida domla shu universitetdagi ta’lim-tarbiya ishlariga o‘zining bor bilimini, iste’dodini va tajribalarini bag‘ishladi. Shu davr mobaynida domla qanchadan-qancha mutaxassislar bilan birga ishladi: biridan o‘rgandi, biriga o‘rgatdi; qanchadan-qancha hayotga yo‘llanma olgan talabalarga bilim berish bilan birga ustozlik mehrini ham ulashdi. Jamoat ishlarida faol qatnashdi. Turli rahbarlik lavozimlarida ham ishladi. Hayotining 21 yilini kafedrani boshqarishdek mas’uliyatli ishga bag‘ishladi. Ustoz qayerda, qanday lavozimda ishlamasin, o‘zining birinchi vazifasi o‘qituvchi, yoshlarga ta’lim-tarbiya beruvchi ekanini bir daqiqa bo‘lsa-da, unutmadi. Domla xarakteriga xos fidoyiligi tufayli butun mehnat faoliyati davomida professor-o‘qituvchilar jamoasida ham, talabalar o‘rtasida ham katta hurmat-e’zozga sazovor bo‘lib keldi.
Umurzoq O‘ljaboyev faoliyatidagi ikkinchi yo‘nalish, so‘zsiz, uning adabiy tanqidchilik, adabiyotshunoslik sohasida qilgan ishlari bilan bog‘liq. Bu sohadagi birinchi qadamni 1966-yilning mart oyida “Sirdaryo haqiqati” gazetasida e’lon qilingan “Ilk qadam” nomli maqola bilan boshlagan edi. Shundan beri uning turli gazetalar, jurnallarda va ilmiy to‘plamlarda 200 dan ortiq maqolalari chop etilgan. U butun ilmiy-ijodiy faoliyati davomida ko‘proq bir mavzuga, ya’ni ikkinchi jahon urushi davridagi hayot va bu davrdagi insonlar qismati badiiy adabiyotda qanday ifodalanganligi masalasiga e’tiborini qaratishga harakat qildi. Shu yo‘nalishdagi izlanishlarining ma’lum qismini yakunladi va “Mardlik va matonat tasviri” (1976), “Satrlar ovozi” (1985), “O‘zbek harbiy prozasida xarakter yaratishning ba’zi masalalari” (1989), “Xotirada chizilgan izlar” (1992), “Urush davri o‘zbek hikoyachiligi” (2006), “Badiiy tasvirning haqqoniyligi” (2008), “Xotiraga ko‘chgan umrlar” (2010, 2016), “Do‘st bilan obod uying” (2012), “Zamon talabi va ijodkor mas’ulligi” (2012), “Abdulla Qahhor saboqlari” (2013), “Hikoyachilikda davr nafasi” (2016), “Adabiyot – ko‘ngil ko‘zgusi” (2017) kabi tadqiqotlari ilmiy jamoatchilikning e’tiborini o‘ziga tortdi.
Domlaning “Zamon talabi va ijodkor mas’ulligi” kitobi ijodiy faoliyatida alohida ahamiyatga ega, chunki bu kitobida u o‘zining adabiyotshunoslik sohasida 45 yillik izlanishlarining muayyan qismini jamlagan. Undan o‘rin olgan maqolalar olimning hayoti davomida olib borgan tadqiqotlari tematikasi faqat bir yo‘nalishdangina iborat emasligini, balki ancha serqirra, boy va rang-barang ekanligini, boshqa mavzularda ham muvaffaqiyat bilan qalam tebratganini ko‘rsatadi.
U 1982-yildan beri O‘zbekiston Yozuvchilari uyushmasining a’zosi. U.O‘ljaboyev “Xalq ta’limi a’lochisi”, “Mustaqillikning o‘n besh yilligi”, “Mustaqillikning yigirma yilligi”, “Ma’naviyat fidoyisi” (2020) kabi ko‘krak nishonlari bilan mukofotlangan.
Adabiyotshunoslik sohasida olib borayotgan ilmiy-tadqiqotlari va e’lon qilayotgan asarlari uchun olim 2012-yilda Turon Fanlar Akademiyasining haqiqiy a’zoligiga saylangan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 28-sentyabrdagi “O‘qituvchi va murabbiylar kuni munosabati bilan ta’lim-tarbiya tizimida alohida o‘rnak ko‘rsatgan xodimlardan bir guruhini mukofotlash to‘g‘risida”gi Farmoni bilan yoshlarni ona Vatanga muhabbat, istiqlol g‘oyalariga sadoqat ruhida tarbiyalash borasidagi ko‘p yillik samarali xizmatlari hamda ijtimoiy hayotdagi faol ishtiroki uchun ustoz mamlakatimizning yuksak mukofoti “Mehnat shuhrati” ordeni bilan mukofatlangan.
Guliston davlat universitetida samarali faoliyat olib borgan, butun mazmunli hayotini ma’naviyat taraqqiyotiga baxshida etgan adabiyotshunos olim, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasining a’zosi Umurzoq O‘ljaboyev haqiqiy jonkuyar va g‘amxo‘r inson, iste’dodparvar ustoz sifatida xotiralarda barhayot yashaydi.

Gulistan State University has its own share in the development of literal science, there is a special service, one of the people who can be said that today, candidate of philological Sciences, Associate Professor Umurzak Oljabayev domla was.
Umurzak Yuljabayev was born in 1942 in Nurata District of Samarkand region. After graduating from high school in 1959 and working for a year, he studied at the Faculty of Philology of Tashkent State University (now Uzmu) as a student in 1960-65, and as a graduate student in 1965-68. Since December 1, 1968, Gulistan State University (former Syrdarya Pedagogical Institute)has been working on “Uzbek literature” (now “Uzbek literary studies”). In 1970-ies defended the candidate dissertation on the theme “the last period reflected the period of the Great Patriotic War in the Uzbek novel”.
He began his labor activity in 1965 at the 5-th School of Gulistan District of Sirdarya region, where he taught the Uzbek language and literature. From 1965-1968 he studied at the afternoon Department of the Tashkent State University. 1968-from the year 1971-years Syrdarya state pedagogical institute of the “literature” of department senior teacher, 1971-the year until the year 1976 in the department from acting assistant professor, 1976-1986-years associate professor, department of 1986 to 1988-year senior scientific employee of the department, 1988-1990-year of the department, associate professor from 1990 until 2011, Gulistan state university “in the literature of the” head of the department, 2011-2021-years “of Uzbek literature” associate of the department to come work on the task.
Teacher Sirdarya State Pedagogical Institute was founded and started its labor activity at a time when it was taking its first steps. For almost 53 years, domla devoted all her knowledge, talent and experience to educational work at the same university. During this period, domla worked with many specialists: learned from someone, taught to someone; shared the kindness of the teacher, along with providing knowledge to students who received a ticket to a nice life. Actively participated in public affairs. He also worked in various leadership positions. He dedicated 21 years of his life to a responsible job as managing director of kafedra. Where the teacher, in what position he did not work, did not forget for a minute that his first task was a teacher, an educator for young people. Thanks to his unique dedication to the character of Domla, throughout his labor activity, he has earned great respect both in the team of professors and among students.
The second direction in the activity of umurzak Yuljabayev is connected with his work in the field of literary criticism, literary studies. The first step in this area was started in March 1966 with the article “the first step” published in the newspaper “the truth of Sirdarya”. Since then, more than 200 articles have been published in various newspapers, magazines and scientific collections. During his entire scientific and creative activity, he tried to focus more on one topic, namely on the issue of how life during the Second World War and the fate of people at that time were expressed in the artistic literature. In this direction, a certain part of their research will be completed and will cover “the image of courage and courage” (1976), “the sound of lines” (1985), “some issues of character creation in the Uzbek military prose” (1989), “traces drawn in memory” (1992), “Uzbek storytelling in the period of War” (2006), “truthfulness of artistic image” (2008), “Life moved to memory” (2010, 2016), “prosperous house with a friend” (2012), “(2012),” Abdulla kahhor lessons “(2013),” breath of the period in storytelling “(2016),” literature – research such as” the mirror of Dreams " (2017) attracted the attention of the scientific community.
Domla's book "Time talabi and creative responsibility" is of particular importance in her creative activity, since in this book she concentrated a certain part of her 45-year studies in the field of literary studies. The articles from it indicate that the tematics of the research carried out during the life of the scientist not only consist of one direction, but also are much more vivid, rich and colorful, they also successfully tossed a pencil on other subjects.
He is a member of the Writers ' Union of Uzbekistan since 1982. U.Yuljabayev was awarded with such badges as” excellent people's education“,” fifteen years of Independence“,” twenty years of Independence“,” dedication of spirituality " (2020).
For his research and published works in the field of literary studies, the scientist was elected a real member of the Academy of Sciences of Turon in 2012.
By the decree of the president of the Republic of Uzbekistan of September 28, 2018 “on awarding a group of employees who gave a special example in the education and training system on the occasion of the day of teachers and mentors”, the teacher was awarded with the order of “Labor shuhrati”, the highest award of our country for many years of effective services
Umurzak Yuljaboyev, a literary scientist who has been working effectively at Gulistan State University and has given all his meaningful life to the development of spirituality, a member of the Writers ' Union of Uzbekistan, lives in memories as a real and caring person, talented teacher.