Guliston davlat universitetida ta’lim jarayonini boshqarish to‘liq raqamli-elektron tizimga o‘tkazilmoqda
Bugungi kunda universitet devorlarida qog‘ozlarda aks etgan dars jadvallari osilgani yo‘q. Barcha professor-o‘qituvchilar, talabalar o‘zlarining dars jadvallarini HEMIS dasturidan, internet tarmog‘iga ulangan universitetning ichki ta’lim portalidan, universitet foyesida o‘rnatilgan elektron-interaktiv doskva va Infokiosklar orqali ko‘rishlari mumkin.
“Elektron dars jadvali” universitet bosh dispetcheri tomonidan boshqariladi, deydi o‘quv ishlari bo‘yicha prorektor professor H.Qo‘shiyev. Elektron tizimning juda ko‘p qulayliklari bor.
Birinchidan, professor-o‘qituvchi va talabalar ixtiyoriy-majburiy holda internet, axborot texnologiyalari vositalari bilan doimiy ishlash ko‘nikmalariga ega bo‘ldilar.
Ikkinchidan, elektron-raqamli murojaatlar asosida zarurat bo‘lgan taqdirda tegishli o‘zgartirish kiritib, mashg‘ulotlarning barbod bo‘lishining oldi olinadi.
Uchinchidan, elektron-raqamli dars jadvali saqlovchi qurilmalari orqali o‘tilgan mashg‘ulotlar vaqti saqlanib qoladi. Bu professor-o‘qituvchilarni o‘quv mashg‘ulotlarini o‘z vaqtida o‘tishlarini ta’minlab, o‘tilmagan mashg‘ulotlarni “qo‘shimcha qayd” qilib qo‘yish holatlarining oldini oladi.

At Gulistan State University, the management of the educational process is being transferred to a fully digital-electronic system
There are no paper lesson plans on the walls of the university today. All faculty and students can view their schedules through the HEMIS program, the university’s internal education portal connected to the Internet, the electronic interactive whiteboard installed in the university lobby, and the kiosks.
The "electronic lesson schedule" is managed by the university's chief dispatcher, said Vice-Rector for Academic Affairs, Professor H. Koshiyev. The electronic system has many advantages.
First, professors and students have acquired the skills to work with the Internet and information technology on a voluntary basis.
Second, electronic-digital applications can be modified to prevent failures if necessary.
Thirdly, the time spent on the electronic lesson schedule storage devices will be saved. This will ensure that faculty members attend classes on time and avoid "extra notes" of missed classes.