Hokim yordamchilari va Mahallabay ishlash markazi xodimlari uchun seminar-trening o‘z ishini boshladi
2021-yilning 23-noyabr kuni Guliston davlat universitetining “Ma’naviyat va ma’rifat markazi”da  mahalla fuqarolar yig‘ini bo‘yicha  tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha hokim yordamchilari va Mahallabay ishlash markazi xodimlari uchun yangi joriy etilayotgan yangi tizimning tub mohiyati va samarali faoliyat ko‘rsatishi bo‘yicha seminar-trening va amaliy mashg‘ulotlarning hududiy birinchi bosqichi o‘z ishini boshladi.
Vazirlik va idoralarning vakillari, Davlat boshqaruvi akademiyasi, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti va Toshkent moliya institutining professor-o‘qituvchilaridan iborat 20ta respublika trenerlari 23-27-noyabr kunlari Sirdaryo viloyatining 148ta hududiy trenerlari va mahallabay ishlash markazining 47ta xodimlariga seminar-trening va amaliy mashg‘ulotlar o‘tishadi.
Ushbu seminar-trening va amaliy mashg‘ulotlarda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish bosh boshqarmasi, Bandlik va mehnat munosabatlari boshqarmasi, Davlat soliq boshqarmasi, Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari Kengashi, Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash boshqarmasi, Savdo-sanoat palatasi, Adliya boshqarmasi, davlat xizmatlari agentligi, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi boshqarmasi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi huzuridagi Tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi hududiy boshqarmasi, Davlat xizmatlarini rivojlantirish agentligi, Byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasi hududiy boshqarmasi, Aksiyadorlik tijorat xalq banki, “Mikrokreditbank” asiyadorlik tijorat banki, “Agrobank” aksiyadorlik tijorat banki xodimlari ishtirok etishmoqda.
Mazkur seminar-trening va amaliy mashg‘ulotlarni yuqori saviyada o‘tkazish uchun Sirdaryo viloyati hokimining moliya, iqtisodiyot va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha birinchi o‘rinbosari A.R.Karimov rahbarligida Guliston davlat universiteti rektori M.T.Xodjiyev o‘rinbosarligida hududiy shtab tashkil etilgan.
23-noyabr kuni Seminar treninglarning rasmiy ochilish bo‘lib o‘tdi. Unda Prezident huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi prorektori X.Azizov, viloyat hokimining o‘rinbosari A.Karimov va universitet rektori M.Xodjiyevlar nutq so‘zlashdi.
Seminar-trening va amaliy mashg‘ulotlarni yuqori saviyada o‘tkazish uchun barcha tegishli sharoitlar yaratilgan.

Начался семинар-тренинг для помощников хакимов и сотрудников Центра занятости Махаллабая.
23 ноября 2021 года в «Центре духовности и просвещения» Гулистанского государственного университета состоится встреча помощников граждан по развитию предпринимательства, занятости и сокращению бедности, Махаллабай и Первый региональный этап семинара-тренинга и началось практическое обучение сотрудников рабочего центра по сути и эффективному функционированию новой системы.
20 национальных тренеров в составе представителей министерств и ведомств, профессоров и преподавателей Академии государственного управления, Ташкентского государственного экономического университета и Ташкентского финансового института проходят сквозь облака.
В семинаре приняли участие Главное управление экономического развития и сокращения бедности, Департамент занятости и трудовых отношений, Государственная налоговая администрация, Совет фермеров, дехканских хозяйств и землевладельцев, Департамент по делам соседства и поддержки семьи, Торговая палата. и промышленности, Департамент юстиции, Департамент государственных услуг, Департамент Агентства по управлению государственными активами, Региональный департамент Агентства по развитию предпринимательства при Министерстве экономического развития и сокращения бедности, Агентство развития государственных услуг, Территориальный департамент внебюджетного пенсионного фонда, Акционерное общество Участвуют сотрудники Народного банка, Акционерного коммерческого банка «Микрокредитбанк», Акционерного коммерческого банка «Агробанк».
Для проведения данного семинара-тренинга и производственной практики на высоком уровне создан региональный штаб под руководством первого заместителя хокима Сырдарьинской области по финансам, экономике и сокращению бедности А.Р. Каримова при ректоре Гулистанского государственного университета М.Т. Ходжиева.
Официальное открытие Мастерских состоялось 23 ноября. На мероприятии выступили проректор Академии государственного управления при президенте Х. Азизов, заместитель губернатора области А. Каримов и ректор университета М. Ходжиев.
Созданы все необходимые условия для проведения семинаров, тренингов и мастер-классов на высоком уровне.