GulDUda “Bilimlar kuni”
2022-yilning 05-sentabr kuni Guliston davlat universitetida Yangi 2022/20223-o‘quv yilining ochilish marosimi bag‘ishlangan “Bilimlar kuni” bo‘lib o‘tdi. Tadbirni universitet rektori, texnika fanlari doktori, professor M.T.Xodjiyev ochib berdi va tabrik nutqini so‘zladi. Universitet rektori tabrik so‘zida barcha rprofessor-o‘qitvuchilarni, talaba-yoshlar va ota-onalarni jonajon O‘zbekistonimiz Mustaqilligining 31 yillgi bilan tabriklab, 20022/2023-o‘quv yilida universitet jamoasining maqsad va vazifalari haqida qisqacha fikr bildiri.
Tadbir davomida Xalq deputatlari Sirdaryo viloyati Kengashi deputati, Davlat tilida ish yuritish bo‘yicha departament boshlig‘i, shoir Muhammad Ismoil so‘zga chiqib, oliy ta’limda, jumladan Guliston davlat universitetida amalga oshirilgan ishlar yuzasidan ma’ruza qildi. Shuningdek, talaba-yoshlarga bag‘ishlab “Sirdaryoliklar” she’rini o‘qib berdi.

5 сентября 2022 года в Гулистанском государственном университете прошел «День знаний», посвященный церемонии открытия Нового 2022/20223 учебного года. Мероприятие открыл ректор университета, доктор технических наук, профессор Ходжиев М.Т. и выступил с поздравительной речью. В своей поздравительной речи ректор вуза поздравил всех профессорско-преподавательского состава, студентов и родителей с 31-й годовщиной Независимости Узбекистана и кратко рассказал о целях и задачах коллектива вуза в 20022/2023 учебном году.
В ходе мероприятия выступил депутат Совета народных депутатов Сырдарьинской области, заведующий отделом государственного языка, поэт Мухаммад Исмаил и выступил с докладом о работе, проделанной в высших учебных заведениях, в том числе в Гулистанском государственном университете. . Он также прочитал стихотворение «Сырдарьинские», посвященное студентам.