O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining oliy taʼlim tizimga tegishli boʼlgan farmon va qarorlar ro‘yhati
2023-yil
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Oliy taʼlim tizimga tegishli boʼlgan farmon va qarorlar roʻyhati |
Oziq-ovqat texnologiyasi va muhandisligi xalqaro institutini tashkil qilish chora-tadbirlari toʻgʻrisida |
№ PQ-22 26.01.2023 |
Oʻzbekiston Respublikasida inson huquqlari sohasidagi milliy taʼlim dasturini tasdiqlash toʻgʻrisida |
№ PQ-46 07.02.2023 |
2022 — 2026-yillarga moʻljallangan Yangi Oʻzbekistonning taraqqiyot strategiyasini “Insonga eʼtibor va sifatli taʼlim yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi toʻgʻrisida |
№ PF-27 28.02.2023 |
Xalqaro shartnomani tasdiqlash to‘g‘risida |
№ PQ–90 10.03.2023 y. |
Iqtisodiy islohotlarni amalga oshirishda ilmiy yondashuvlarni kengaytirish va boshqaruv kadrlarini tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida |
№ PQ-108 04.04.2023 |
Ilmiy-metodik va tadqiqot ishlari sifatini oshirish orqali taʼlim tizimini kompleks rivojlantirishni jadallashtirish boʻyicha chora-tadbirlar toʻgʻrisida |
№ PQ-128 20.04.2023 |
Yoshlarning bandligiga koʻmaklashish hamda ularni doimiy ish bilan taʼminlashga oid qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida |
№ PF-61 26.04.2023 |
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim hujjatlariga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish, shuningdek, baʼzilarini oʻz kuchini yoʻqotgan deb hisoblash toʻgʻrisida |
№ PF-107 03.07.2023 |
Maʼmuriy islohotlar doirasida oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar sohasida davlat boshqaruvini samarali tashkil qilish chora-tadbirlari toʻgʻrisida |
№ PQ-200 03.07.2023 |
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmonlari |
Yangi O‘zbekiston ma'muriy islohotlarini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
№ PF–269 21.12.2022 y. |
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim hujjatlariga o‘zgartirishlar kiritish, shuningdek, ba'zilarini o‘z kuchini yo‘qotgan deb hisoblash to‘g‘risida |
№ PF–214 31.08.2022 y. |
2022-2026 yillarda xalq ta’limini rivojlantirish bo‘yicha milliy dasturni tasdiqlash to‘g‘risida (6-bandning to‘rtinchi, beshinchi xatboshilari) |
№ PF–134 11.05.2022 y. |
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining va O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim hujjatlariga o‘zgartirishlar va qo‘shimcha kiritish, shuningdek, ba’zilarini o‘z kuchini yo‘qotgan deb hisoblash to‘g‘risida |
№ PF–94 31.03.2022 y. |
2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi to‘g‘risida |
№ PF–60 28.01.2022 y. |
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarorlari |
Yangi O‘zbekiston ma'muriy islohotlari doirasida respublika ijro etuvchi hokimiyat organlari faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
№ PQ–447 21.12.2022 y. |
Namangan to‘qimachilik sanoati institutini tashkil etish to‘g‘risida |
№ PQ–386 05.10.2022 y. |
Norasmiy bandlik ulushini qisqartirish hamda mehnat resurslari balansini zamonaviy yondashuvlar asosida shakllantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida (9-band) |
№ PQ–366 30.08.2022 y. |
Shaxmatni yanada ommalashtirish va rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida (6-band) |
№ PQ–347 05.08.2022 y. |
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti faoliyatini tizimli isloh qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
№ PQ–330 23.07.2022 y. |
Oliy, o‘rta maxsus va professional ta’lim tashkilotlarida xotin-qizlarning ta’lim olishlarini qo‘llab-quvvatlashga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida |
№ PQ–323 18.07.2022 y. |
Neft va gaz sohasida ta’lim-ishlab chiqarish klasterini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
№ PQ–309 07.07.2022 y. |
Ommaviy axborot vositalarini qo‘llab-quvvatlash va jurnalistika sohasini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida (6-band, 2-ilova) |
№ PQ–294 27.06.2022 y. |
Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universiteti faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida |
№ PQ–290 21.06.2022 y. |
Pedagogik ta’lim sifatini oshirish va pedagog kadrlar tayyorlovchi oliy ta’lim muassasalari faoliyatini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
№ PQ–289 21.06.2022 y. |
Dzyudo sport turini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida (3, 9-bandlar) |
№ PQ–286 20.06.2022 y. |
Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi boshqaruvi tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
№ PQ–284 16.06.2022 y. |
Davlat oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilish jarayonlarini tashkil etish to‘g‘risida |
№ PQ–279 15.06.2022 y. |
Is’hoqxon Ibrat nomidagi Namangan davlat chet tillari institutini tashkil etish to‘g‘risida |
№ PQ–275 09.06.2022 y. |
Andijon davlat chet tillari institutini tashkil etish to‘g‘risida |
№ PQ–265 31.05.2022 y. |
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 10 dekabrdagi «Iqtisodiyot tarmoqlari uchun muhandis kadrlarni tayyorlash tizimini innovatsiya va raqamlashtirish asosida tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi PQ-42-son qaroriga qo‘shimcha va o‘zgartirish kiritish to‘g‘risida |
№ PQ–245 17.05.2022 y. |
Xalq ta’limini rivojlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida |
№ PQ–241 11.05.2022 y. |
Xalqaro qishloq xo‘jaligi universitetini tashkil qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
№ PQ–237 07.05.2022 y. |
Ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab-internatlarda ta’lim berish sifatini oshirish hamda ular faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida (3-band, “g” kichik band) |
№ PQ–209 18.04.2022 y. |
Ijtimoiy sheriklik hamda jamoatchilik nazoratini amalga oshirish mexanizmlarini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida (Ilova, 2-band) |
№ PQ–208 15.04.2022 y. |
Mahallalarda yoshlarni ommaviy sportga jalb qilishni yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘g‘risida (12-band) |
№ PQ–201 11.04.2022 y. |
Samarqand davlat tibbiyot universitetini tashkil etish va sohada kadrlar tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish to‘g‘risida |
№ PQ–188 01.04.2022 y. |
Veterinariya va chorvachilik sohasida kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish to‘g‘risida |
№ PQ–187 31.03.2022 y. |
Navoiy davlat konchilik va texnologiyalar universitetini tashkil etish to‘g‘risida |
№ PQ–186 31.03.2022 y. |
«Zakovat» intellektual o‘yinini aholi o‘rtasida ommaviy-ma’rifiy harakatga aylantirish va boshqa intellektual o‘yinlarni rivojlantirishga oid chora-tadbirlar to‘g‘risida |
№ PQ–96 21.01.2022 y. |
Mahallalarda yoshlar bilan ishlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida (10-band, 3-ilovaning 5-bandi) |
№ PQ–92 19.01.2022 y. |
Samarqand davlat universiteti faoliyatini yanada takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida |
№ PQ–82 13.01.2022 y. |
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmoyishlari |
2022/2023 o‘quv yili uchun davlat oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilishning davlat buyurtmasi parametrlari to‘g‘risida |
№ F–60 15.06.2022 y. |
Iqtisodiyot tarmoqlari uchun muhandis kadrlarni tayyorlash tizimini innovatsiya va raqamlashtirish asosida tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
10.12.2021 y PQ-42-son |
Olis hududlardagi budjet tashkilotlariga malakali mutaxassislarni jalb qilish chora-tadbirlari to'g'risida |
11.01.2021 y PQ-4940-son |
N.I.Pirogov nomidagi Rossiya milliy tadqiqot tibbiyot universitetining Toshkent shahridagi filiali faoliyatini tashkil qilish to'g'risida |
01.07.2021 y PQ-5169-son |
Davlat oliy ta'lim muassasalariga moliyaviy mustaqillik berish chora-tadbirlari to'g'risida |
24.12.2021 y PQ-61-son |
Davlat oliy ta'lim muassasalarining akademik va tashkiliy-boshqaruv mustaqilligini ta'minlash bo'yicha qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida |
24.12.2021 y PQ-60-son |
2020-yil
O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining markaziy apparati tuzilmasiga qisman o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida |
10.02.2020 y PQ-4593-son |
Qoraqalpog‘iston tibbiyot institutini tashkil etish to‘g‘risida |
14.02.2020 y PQ-4598-son |
Pedagogik ta’lim sohasini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
27.02.2020 y PQ-4623-son |
Sharqshunoslik sohasida kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish va ilmiy salohiyatni oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
16.04.2020 y PQ-4680-son |
Surxondaryo viloyatida yuqori malakali kadrlar tayyorlash tizimini kengaytirish va yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
17.04.2020 y PQ-4681-son |
Transport sohasida kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
04.05.2020 y PQ-4703-son |
2021 yilda rasmiy sanalarni nishonlash davrida qo'shimcha ishlanmaydigan kunlarni belgilash va dam olish kunlarini ko'chirish to'g'risida |
03.12.2020 y PF-6122-son |
Iqtidorli yoshlarni saralab olish tizimi va akademik litseylar faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida |
03.12.2020 y PQ-4910-son |
Farg'ona jamoat salomatligi tibbiyot institutini tashkil etish to'g'risida |
03.12.2020 y PQ-4911-son |
2019-yil
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish, shuningdek, ba’zilarini o‘z kuchini yo‘qotgan deb hisoblash to‘g‘risida |
10.01.2019 y. PF-5620-son |
Taʼlim sifatini nazorat qilish tizimini takomillashtirish boʼyicha qoʼshimcha chora-tadbirlar toʼgʼrisida |
16.01.2019 y. PQ-4119-son |
Siyosiy fanlar sohasida kadrlarni tayyorlash, fundamental va amaliy tadqiqotlar samaradorligini oshirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida |
29.01.2019y. PQ-4139-son |
«Rossiya Federatsiyasi Tashqi ishlar vazirligining Moskva davlat xalqaro munosabatlar instituti (universiteti)» Federal davlat avtonom oliy taʼlim muassasasining Toshkent shahridagi filiali faoliyatini tashkil etish toʼgʼrisida |
11.02.2019y. PQ-4171-son |
Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining «Istiqbolli boshqaruv kadrlarini tanlov asosida tanlab olishning zamonaviy tizimini yaratish chora-tadbirlari toʼgʼrisida» 2018 yil 30 maydagi PQ-3755-son qaroriga oʼzgartirishlar va qoʼshimcha kiritish toʼgʼrisida |
20.02.2019 y PQ-4200-son |
22.02.2019y. PF-5668-son |
Toshkent shahrida Vebster universitetining ta’lim dasturlarini amalga oshirish markazini tashkil etish to‘g‘risida |
20.03.2019 y PQ-4245-son |
Veterinariya va chorvachilik sohasida davlat boshqaruvi tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida |
28.03.2019y. PF-5696-son |
Oʼzbekistonda Sharda universitetini tashkil etish toʼgʼrisida |
10.04.2019 y, PQ-4278-son |
Samarqand shahrida “Rossiya davlat jismoniy tarbiya, sport, yoshlar va turizm universiteti” federal davlat budjeti oliy ta’lim muassasasining filialini tashkil etish to‘g‘risida |
8.05.2019 y PQ-4311-son |
Oliy ta’lim muassasalariga test sinovlari orqali qabul qilish tizimini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida |
14.05.2019 y PQ-4319-son |
30.05.2019 y PF-5733-son |
Toshkent shahrida “MEI” milliy tadqiqot universiteti” Federal davlat budjeti oliy ta’lim muassasasi filialini tashkil etish to‘g‘risida |
04.06.2019 y PQ-4350-son |
Toshkent shahrida “D.I. Mendeleyev nomidagi Rossiya kimyo-texnologiya universiteti” Federal davlat budjeti oliy ta’lim muassasasi filialini tashkil etish to‘g‘risida |
07.06.2019 y PQ-4352-son |
2019-2023 yillarda Mirzo Ulug'bek nomidagi O'zbekiston Milliy universitetida talab yuqori bo'lgan malakali kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish va ilmiy salohiyatni rivojlantirish chora-tadbirlari to'g'risida |
17.06.2019 y PQ-4358-son |
05.07.2019 PF-5759-son |
Oliy va o‘rta maxsus ta’lim sohasida boshqaruvni isloh qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
11.07.2019 y PF-5763-son |
Oliy va o‘rta maxsus ta’lim tizimiga boshqaruvning yangi tamoyillarini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
11.07.2019 y PF-4391-son |
Toshkent davlat agrar universiteti faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida |
19.08.2019 y PQ-4421-son |
Professional ta’lim tizimini yanada takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida |
05.09.2019 y PF-5812-son |
O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida |
08.10.2019 PF-5847-son |
Toshkent shahrida Belarus-O'zbekiston qo'shma tarmoqlararo amaliy texnik kvalifikatsiyalar institutini tashkil etish to'g'risida |
20.11.2019 y PQ-4524-son |
Yadro fizikasi instituti ilmiy-tadqiqot faoliyatini qo'llab-quvvatlash chora-tadbirlari to'g'risida |
21.11.2019 y PQ-4526-son |
Islom Karimov nomidagi Toshkent davlat texnika universiteti huzuridagi O'zbekiston-Yaponiya yoshlar innovatsiya markazi faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida |
13.12.2019 y PQ-4550-son |
2018-yil
Umumiy o‘rta, o‘rta maxsus va kasb-hunar ta’limi tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
25.01.2018 y. PF-5313-son |
Respublika oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalari xodimlarining mehnatiga haq to‘lash tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
05.04.2018 y. PQ-3655-son |
Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari institutida oliy ma’lumotli kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
08.05.2018 y. PQ-3702-son |
Samarqand veterinariya meditsinasi institutini tashkil etish to‘g‘risida |
08.05.2018 y. PQ-3703-son |
Toshkent davlat agrar universitetida oliy ma’lumotli kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
08.05.2018 y. PQ-3704-son |
Federal davlat avtonom oliy ta’lim muassasasi “Milliy texnologik tadqiqotlar universiteti “MISiS”ning Olmaliq shahridagi filiali faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida |
11.05.2018 y. PQ-3714-son |
O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universitetini tashkil etish to‘g‘risida |
24.05.2018 y. PQ-3737-son |
2018/2019 o‘quv yilida O‘zbekiston Respublikasining oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilish to‘g‘risida |
04.06.2018 y. PQ-3769-son |
Oliy ta’lim muassasalarida ta’lim sifatini oshirish va ularning mamlakatda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlarda faol ishtirokini ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida |
05.06.2018 y. PQ-3775-son |
Irrigatsiya va suv muammolari ilmiy-tadqiqot instituti faoliyatini takomillashtirish hamda Toshkent arxitektura-qurilish institutining moddiy-texnika bazasini mustahkamlash chora-tadbirlari to‘g‘risida |
20.06.2018 y. PQ-3789-son |
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti faoliyatini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
21.06.2018 y. PQ-3795-son |
“Ipak yo‘li” turizm xalqaro universitetini tashkil etish to‘g‘risida |
28.06.2018 y. PQ-3815-son |
Toshkent shahrida Puchon universitetini tashkil etish to‘g‘risida |
02.07.2018 y. PQ-3821-son |
Toshkent shahrida “MMFI” milliy tadqiqot yadro universiteti” federal davlat avtonom oliy ta’lim muassasasining filialini tashkil etish va uning faoliyatini tashkillashtirish to‘g‘risida |
20.07.2018 y. PQ-3875-son |
Fan va oliy ta’lim sohasi xodimlarining mehnat haqi miqdorini yanada oshirish, ilmiy va ilmiy-texnik faoliyat natijalari joriy etilishini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida |
20.07.2018y PQ-3876-son |
Toshkent shahrida Аdju universitetini tashkil etish toʼgʼrisida |
30.11.2018 y. PQ-4041-son |
2017-yil
Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti tarkibida “Taekvondo va sport faoliyati” fakultetini tashkil etish to‘g‘risida |
16.11.2017 y. PQ-3390-son |
Toshkent to‘qimachilik va yengil sanoat instituti huzurida Koreya Respublikasi Hukumatining beg‘araz ko‘magini jalb etgan holda O‘quv-amaliy to‘qimachilik texnoparkini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
07.02.2017 y. PQ-2759-son |
Oliy o‘quv yurtidan keyingi ta’lim tizimini yanada takomillashtirish to‘g‘risida |
16.02.2017 y. PF-4958-son |
O‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalari faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
14.03.2017 y. PQ-2829-son |
Oliy ta’lim tizimini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
20.04.2017 y. PQ-2909-son |
Toshkent davlat yuridik universitetida kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish va samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
28.04.2017 y. PQ-2932-son |
2017/2018 o‘quv yilida O‘zbekiston Respublikasining o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalariga o‘qishga qabul qilish to‘g‘risida |
02.05.2017 y. PQ-2941-son |
2017/2018 o‘quv yilida O‘zbekiston Respublikasining oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilish to‘g‘risida |
05.05.2017 y. PQ-2955-son |
Islom Karimov nomidagi Toshkent davlat texnika universiteti Termiz filiali faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
29.06.2017 y. PQ-3101-son |
Oliy ma’lumotli mutaxassislar tayyorlash sifatini oshirishda iqtisodiyot sohalari va tarmoqlarining ishtirokini yanada kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
27.07.2017 y. PQ-3151-son |
Oliy ta’lim muassasalarida pedagogika yo‘nalishida maxsus sirtqi bo‘limlarni tashkil etish to‘g‘risida |
09.08.2017 y. PQ-3183-son |
Pedagog kadrlarni tayyorlash, xalq ta’limi xodimlarini qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
26.09.2017 y. PQ-3289-son |
Oliy ta’lim muassasalariga kirish uchun nomzodlarni maqsadli tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish to‘g‘risida |
26.09.2017 y. PQ-3290-son |
Respublika oliy ta’lim muassasalari bakalavriatiga kirish test sinovlarini o‘tkazish tartibini takomillashtirish to‘g‘risida |
16.11.2017 y. PQ-3389-son |
2016-yil
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Oliy ta’lim muassasalarining rahbar va pedagog kadrlarini qayta tayyorlash va malakasini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2015-yil 12-iyundagi PF-4732-sonli Farmoniga o‘zgartishlar va qo‘shimcha kiritish to‘g‘risida |

Перечень указов и постановлений Президента Республики Узбекистан, касающихся системы высшего образования
Перечень указов и постановлений Президента Республики Узбекистан, касающихся системы высшего образования |
О мерах по созданию Международного института пищевых технологий и инженерии |
№ PQ-22 26.01.2023 |
Об утверждении Национальной образовательной программы в области прав человека в Республике Узбекистан |
№ PQ-46 07.02.2023 |
О государственной программе реализации стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы в «Год внимания к человеку и качественному образованию» |
№ ПФ-27 28.02.2023 |
Об утверждении международного договора |
№ PQ–90 от 10.03.2023 г. |
О мерах по расширению научных подходов в осуществлении экономических реформ и дальнейшему совершенствованию системы подготовки управленческих кадров |
№ PQ-108 04.04.2023 |
О мерах по ускорению комплексного развития системы образования путем повышения качества научно-методических и исследовательских работ |
№ PQ-128 20.04.2023 |
О дополнительных мерах по поддержке занятости молодежи и обеспечению ее постоянной занятости |
№ ПФ-61 26.04.2023 |
О внесении изменений и дополнений в некоторые документы Президента Республики Узбекистан, а также о признании некоторых из них утратившими силу. |
№ ПФ-107 03.07.2023 |
О мерах эффективной организации государственного управления в сфере высшего образования, науки и инноваций в рамках административных реформ |
№ PQ-200 03.07.2023 |
Указы Президента Республики Узбекистан |
О мерах по реализации административных реформ Нового Узбекистана |
№ ПФ–269 от 21.12.2022 г. |
О внесении изменений в некоторые документы Президента Республики Узбекистан, а также о признании некоторых из них утратившими силу. |
№ ПФ–214 от 31.08.2022 г. |
Об утверждении Национальной программы развития народного образования на 2022-2026 годы (абзацы четвертый и пятый пункта 6) |
№ ПФ–134 от 11.05.2022 г. |
О внесении изменений и дополнений в некоторые документы Президента Республики Узбекистан и Правительства Республики Узбекистан, а также о признании некоторых из них утратившими силу. |
№ ПФ–94 от 31.03.2022 г. |
О стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы |
№ ПФ–60 28.01.2022 г. |
Решения Президента Республики Узбекистан |
О мерах по эффективной организации деятельности органов исполнительной власти республики в рамках административной реформы нового Узбекистана |
№ PQ–447 21.12.2022 г. |
О создании Наманганского института текстильной промышленности |
№ PQ–386 05.10.2022 г. |
О мерах по снижению доли неформальной занятости и формированию баланса трудовых ресурсов на основе современных подходов (пункт 9) |
№ PQ–366 30.08.2022 г. |
О дополнительных мерах по дальнейшей популяризации и развитию шахмат (пункт 6) |
№ PQ–347 05.08.2022 г. |
О мерах по системному реформированию деятельности Университета мировой экономики и дипломатии |
№ PQ–330 23.07.2022 г. |
О мерах по поддержке женского образования в высших, средних специальных и профессиональных образовательных организациях |
№ PQ–323 18.07.2022 г. |
О мерах по созданию образовательно-производственного кластера в нефтегазовой сфере |
№ PQ–309 07.07.2022 г. |
О мерах по поддержке средств массовой информации и развитию сферы журналистики (пункт 6 приложения 2) |
№ PQ–294 27.06.2022 г. |
О дополнительных мерах по совершенствованию деятельности Ташкентского государственного педагогического университета имени Низоми |
№ PQ–290 21.06.2022 г. |
О мерах по повышению качества педагогического образования и дальнейшему развитию деятельности высших учебных заведений по подготовке педагогических кадров |
№ PQ–289 21.06.2022 г. |
О мерах по дальнейшему развитию спорта дзюдо (пункты 3, 9) |
№ PQ–286 20.06.2022 г. |
О мерах по совершенствованию системы управления Министерства высшего и среднего специального образования |
№ PQ–284 16.06.2022 г. |
Об организации приема в государственные высшие учебные заведения |
№ PQ–279 15.06.2022 г. |
О создании Наманганского государственного института иностранных языков имени Исхак Хана Ибрата |
№ PQ–275 09.06.2022 г. |
О создании Андижанского государственного института иностранных языков |
№ PQ–265 31.05.2022 г. |
Правильно внести дополнения и изменения в решение PQ-42 Президента Республики Узбекистан от 10 декабря 2021 года «О мерах по коренному совершенствованию системы подготовки инженерных кадров для отраслей экономики, основанных на инновациях и цифровизации» о |
№ PQ–245 17.05.2022 г. |
О дополнительных мерах по развитию народного образования |
№ PQ–241 11.05.2022 г. |
О мерах по созданию Международного аграрного университета |
№ PQ–237 07.05.2022 г. |
О мерах по повышению качества образования в специализированных школах-интернатах для слепых и слабовидящих детей и дальнейшему совершенствованию их деятельности (пункт 3 подпункт "ж") |
№ PQ–209 18.04.2022 г. |
О мерах по дальнейшему совершенствованию механизмов социального партнерства и общественного контроля (Приложение, пункт 2) |
№ PQ–208 15.04.2022 г. |
О мерах по выводу молодежи на новый уровень занятия массовым спортом в микрорайонах (пункт 12) |
№ PQ–201 11.04.2022 г. |
О создании Самаркандского государственного медицинского университета и дальнейшем совершенствовании системы подготовки кадров в данной сфере |
№ PQ–188 01.04.2022 г. |
О коренном совершенствовании системы подготовки кадров в области ветеринарной медицины и животноводства |
№ PQ–187 31.03.2022 г. |
О создании Навоийского государственного горно-технологического университета |
№ PQ–186 31.03.2022 г. |
О мерах по превращению интеллектуальной игры «Заковат» в массово-просветительское движение среди населения и развитию других интеллектуальных игр |
№ PQ–96 21.01.2022 г. |
О мерах по коренному совершенствованию системы работы с молодежью микрорайонов (пункт 10 пункта 5 приложения 3) |
№ PQ–92 19.01.2022 г. |
О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Самаркандского государственного университета |
№ PQ–82 13.01.2022 г. |
Распоряжения Президента Республики Узбекистан |
О параметрах государственного заказа на прием в государственные высшие учебные заведения на 2022/2023 учебный год |
№ Ф–60 15.06.2022 г. |
О мерах по коренному совершенствованию системы подготовки инженерных кадров для отраслей экономики на основе инноваций и цифровизации |
10.12.2021 и PQ-42-сын |
О мерах по привлечению квалифицированных специалистов в бюджетные организации в отдаленных местностях |
11.01.2021 и PQ-4940-сын |
Об организации филиала Российского национального исследовательского медицинского университета имени Н.И.Пирогова в г.Ташкенте |
01.07.2021 и PQ-5169-сын |
О мерах по обеспечению финансовой независимости государственных высших учебных заведений |
24.12.2021 и PQ-61-сын |
О дополнительных мерах по обеспечению академической и организационно-управленческой независимости государственных высших учебных заведений |
24.12.2021 и PQ-60-сын |
О внесении частичных изменений в структуру центрального аппарата Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан |
10.02.2020 и PQ-4593-сын |
О создании Каракалпакского медицинского института |
14.02.2020 и PQ-4598-сын |
О мерах по дальнейшему развитию сферы педагогического образования |
27.02.2020 и PQ-4623-сын |
О мерах по коренному совершенствованию системы подготовки кадров и повышению научного потенциала в области востоковедения |
16.04.2020 и PQ-4680-сын |
О мерах по расширению и дальнейшему совершенствованию системы подготовки высококвалифицированных кадров в Сурхандарьинской области |
17.04.2020 и PQ-4681-сын |
О мерах по коренному совершенствованию системы подготовки кадров в сфере транспорта |
05.04.2020 и PQ-4703-сын |
Об установлении несверхурочных дней и переносе выходных дней при праздновании официальных дат в 2021 году |
03.12.2020 и PF-6122-сын |
О системе отбора талантливой молодежи и мерах по совершенствованию деятельности академических лицеев |
03.12.2020 и PQ-4910-сын |
О создании Ферганского медицинского института общественного здравоохранения |
03.12.2020 и PQ-4911-сын |
10.01.2019 и. PF-5620-сын |
О дополнительных мерах по совершенствованию системы контроля качества образования |
16.01.2019 и. PQ-4119-сын |
О мерах по повышению эффективности фундаментальных и прикладных исследований, подготовке кадров в области политических наук |
29.01.2019г. PQ-4139-сын |
О создании Ташкентского филиала Федерального государственного автономного высшего образовательного учреждения «Московский государственный институт международных отношений (университет) Министерства иностранных дел Российской Федерации» |
11.02.2019г. PQ-4171-сын |
О внесении изменений и дополнений в постановление Президента Республики Узбекистан от 30 мая 2018 года № PQ-3755 «О мерах по созданию современной системы селективного отбора перспективных управленческих кадров» |
20.02.2019 и PQ-4200-сын |
22.02.2019г. PF-5668-сын |
О создании центра реализации образовательных программ Вебстерского университета в Ташкенте |
20.03.2019 и PQ-4245-сын |
О мерах по коренному совершенствованию системы государственного управления в сфере ветеринарной медицины и животноводства |
28.03.2019г. PF-5696-сын |
О создании Университета Шарда в Узбекистане |
10.04.2019 и, PQ-4278-сын |
О создании филиала федерального государственного бюджетного высшего учебного заведения «Российский государственный университет физической культуры, спорта, молодежи и туризма» в г. Самарканде |
8.05.2019 и PQ-4311-сын |
О дополнительных мерах по совершенствованию системы приема в высшие учебные заведения посредством тестов |
14.05.2019 и PQ-4319-сын |
30.05.2019 и PF-5733-сын |
О создании филиала ФГБОУ ВО «МЭИ «Национальный исследовательский университет» в г. Ташкенте |
06.04.2019 и PQ-4350-сын |
О создании филиала Федерального государственного бюджетного высшего учебного заведения «Российский химико-технологический университет имени Д.И. Менделеева» в г.Ташкенте |
07.06.2019 и PQ-4352-сын |
О мерах по коренному совершенствованию системы подготовки востребованных квалифицированных кадров в Национальном университете Узбекистана имени Мирзо Улугбека в 2019-2023 годах и развитию научного потенциала |
17.06.2019 и PQ-4358-сын |
05.07.2019 PF-5759-сын |
О мерах по реформированию управления в сфере высшего и среднего специального образования |
11.07.2019 и PF-5763-сын |
О мерах по внедрению новых принципов управления в систему высшего и среднего специального образования |
11.07.2019 и PF-4391-сын |
О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Ташкентского государственного аграрного университета |
19.08.2019 и PQ-4421-сын |
О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы профессионального образования |
09.05.2019 и PF-5812-сын |
Об утверждении Концепции развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года |
08.10.2019 PF-5847-сын |
О создании в г. Ташкенте Белорусско-Узбекистанского совместного междисциплинарного научно-практического квалификационного института. |
20.11.2019 и PQ-4524-сын |
О мерах по поддержке научной деятельности Института ядерной физики |
21.11.2019 и PQ-4526-сын |
О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Узбекско-Японского молодежного инновационного центра при Ташкентском государственном техническом университете имени Ислама Каримова |
13.12.2019 и PQ-4550-сын |
2018 год
О мерах по коренному совершенствованию системы общего среднего, среднего специального и профессионального образования |
25.01.2018 и. PF-5313-сын |
О мерах по совершенствованию системы оплаты труда работников высших учебных и научно-исследовательских учреждений республики |
05.04.2018 и. PQ-3655-сын |
О мерах по коренному совершенствованию системы подготовки высших кадров в Ташкентском институте инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства |
08.05.2018 и. PQ-3702-сын |
О создании Самаркандского института ветеринарной медицины |
08.05.2018 и. PQ-3703-сын |
О мерах по коренному совершенствованию системы подготовки высших кадров в Ташкентском государственном аграрном университете |
08.05.2018 и. PQ-3704-сын |
О создании филиала федерального государственного автономного высшего образовательного учреждения «Национальный исследовательский технологический университет «МИСиС» в г. Алмалыке» |
11.05.2018 и. PQ-3714-сын |
О создании Университета журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана |
24.05.2018 и. PQ-3737-сын |
О приеме в высшие учебные заведения Республики Узбекистан в 2018/2019 учебном году |
06.04.2018 и. PQ-3769-сын |
О дополнительных мерах по повышению качества образования в высших учебных заведениях и обеспечению их активного участия в комплексных реформах, реализуемых в стране |
05.06.2018 и. PQ-3775-сын |
О мерах по совершенствованию деятельности НИИ ирригации и водных проблем и укреплению материально-технической базы Ташкентского архитектурно-строительного института |
20.06.2018 и. PQ-3789-сын |
О мерах по коренному совершенствованию деятельности Университета мировой экономики и дипломатии |
21.06.2018 и. PQ-3795-сын |
О создании Международного университета туризма «Шелковый путь». |
28.06.2018 и. PQ-3815-сын |
О создании Университета Пучон в Ташкенте |
02.07.2018 и. PQ-3821-сын |
О создании филиала федерального государственного автономного высшего учебного заведения «ММФИ «Национальный исследовательский ядерный университет» в г. Ташкенте и организации его деятельности |
20.07.2018 и. PQ-3875-сын |
О мерах по дальнейшему увеличению размеров заработной платы работников науки и высшего образования, поддержке реализации государством результатов научной и научно-технической деятельности |
20.07.2018г. PQ-3876-сын |
О создании Университета Аджу в Ташкенте |
30.11.2018 и. PQ-4041-сын |
2017 год
О создании факультета «Тхэквондо и спортивной деятельности» в Национальном университете Узбекистана имени Мирзо Улугбека |
16.11.2017 и. PQ-3390-сын |
О мерах по созданию при поддержке Правительства Республики Корея учебно-практического текстильного технологического парка на базе Ташкентского института текстильной и легкой промышленности. |
07.02.2017 и. PQ-2759-сын |
О дальнейшем совершенствовании системы последипломного образования |
16.02.2017 и. PF-4958-сын |
О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности средних специальных и профессиональных учебных заведений |
14.03.2017 и. PQ-2829-сын |
О мерах по дальнейшему развитию системы высшего образования |
20.04.2017 и. PQ-2909-сын |
О мерах по коренному совершенствованию и повышению эффективности системы подготовки кадров в Ташкентском государственном юридическом университете |
28.04.2017 и. PQ-2932-сын |
О приеме в средние специальные и профессиональные образовательные учреждения Республики Узбекистан в 2017/2018 учебном году |
05.02.2017 и. PQ-2941-сын |
О приеме в высшие учебные заведения Республики Узбекистан в 2017/2018 учебном году |
05.05.2017 и. PQ-2955-сын |
О мерах по организации деятельности Термезского филиала Ташкентского государственного технического университета имени Ислама Каримова |
29.06.2017 и. PQ-3101-сын |
О мерах по дальнейшему расширению участия отраслей и отраслей экономики в повышении качества подготовки высококвалифицированных специалистов |
27.07.2017 и. PQ-3151-сын |
О создании в высших учебных заведениях специальных заочных кафедр в области педагогики |
09.08.2017 и. PQ-3183-сын |
О мерах по дальнейшему совершенствованию системы подготовки педагогических кадров, переподготовки работников народного образования и повышения их квалификации |
26.09.2017 и. PQ-3289-сын |
О дальнейшем совершенствовании системы целевой подготовки кандидатов в высшие учебные заведения |
26.09.2017 и. PQ-3290-сын |
О совершенствовании порядка проведения вступительных испытаний на степень бакалавра в высшие учебные заведения республики. |
16.11.2017 и. PQ-3389-сын |
2016 год
Изменения и дополнения в Указ Президента Республики Узбекистан №ПФ-4732 от 12 июня 2015 года «О мерах по переподготовке и повышению квалификации руководителей и педагогов высших учебных заведений» о |