Huquqiy darsxona: Iqtisodiy sudlarga murojaat qilish huquqi va murojaatning shakli haqida
Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiy protsessual kodeksining 3-moddasiga muvofiq har qanday manfaatdor shaxs oʻzining buzilgan yoki nizolashilayotgan huquqlarini yoxud qonun bilan qoʻriqlanadigan manfaatlarini himoya qilish uchun iqtisodiy sudga (sudga) ushbu Kodeksda belgilangan tartibda murojaat qilishga haqli.
Bunda manfaatdor shaxs deganda, oʻzining buzilgan yoki nizolashilayotgan huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish toʻgʻrisida murojaat qilayotgan shaxs (daʼvogar, qarshi daʼvo arizasi boʻyicha esa javobgar, arizachi, nizoning predmetiga nisbatan mustaqil talablar bilan arz qiluvchi uchinchi shaxs) tushunilishi lozim.
Qonunchilikda nazarda tutilgan hollarda sudga boshqa shaxslar ham murojaat qilishga haqli.
Sudga murojaat qilish huquqidan voz kechish haqiqiy emas.
Sudga murojaat qilish:
fuqarolik huquqiy munosabatlaridan yuzaga keladigan nizolar boʻyicha — daʼvo arizasi shaklida;
buyruq tartibida ish yuritish, alohida toifadagi ishlar boʻyicha hamda ushbu Kodeksda nazarda tutilgan boshqa hollarda — ariza shaklida;
apellyatsiya va kassatsiya instansiyasi sudlariga murojaat etilganda, shuningdek ushbu Kodeks hamda boshqa qonunlarda nazarda tutilgan hollarda shikoyat (protest) shaklida amalga oshiriladi.

О праве на обращение в экономические суды и форме апелляции
В соответствии со статьей 3 Хозяйственного процессуального кодекса Республики Узбекистан любое заинтересованное лицо имеет право обратиться в экономический суд (суд) в порядке, установленном настоящим Кодексом, для защиты своих нарушенных или оспариваемых прав или интересов. охраняется законом.
При этом под заинтересованным лицом следует понимать лицо, обращающееся за защитой своих нарушенных или оспариваемых прав и законных интересов (истец, ответчик по встречному иску, заявитель, третье лицо, предъявляющее самостоятельные требования к субъекту). спора).
Иные лица имеют право обращаться в суд в случаях, предусмотренных законом.
Отказ от права на иск ничтожен.
Обращение в суд:
по спорам, возникающим из гражданских правоотношений, - в исковой форме;
производство в порядке приказного производства, в особых категориях дел и в иных случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, - в форме заявления;
оно осуществляется в форме жалобы (протеста) при обращении в суды апелляционной и кассационной инстанций, а также в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом и другими законами.