Bobur kabi seving Vatanni…
2024-yil 14-fevral kuni Guliston davlat universiteti Madaniyat saroyida Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 541 yilligiga bag‘ishlangan “Shoh va shoir” mavzusidagi ma’naviy-badiiy tadbir bo‘lib o‘tdi.Tadbirni universitet rektori M.Xodjiyev kirish soʻzi bilan ochib berdi. Tadirda Oʻzbek tilshunosligi kafedrasi dotsenti, filologiya fanlari boʻyicha fan doktori (DsC) I.Ermatov soʻzga chiqdi.
So‘zga chiqqan ma’ruzachilar Zahiriddin Muhammad Bobur o‘rta asr sharq madaniyati, adabiyoti va she’riyatida o‘ziga xos o‘rin egallagan adib, shoir, olim bo‘lishi bilan birga yirik davlat arbobi va sarkarda bo‘lganligi, Bobur keng dunyoqarashi va mukammal aql zakovati bilan Hindistonda Boburiylar sulolasiga asos solib, bu mamlakat tarixida davlat arbobi sifatida nomi qolgan bo‘lsa, serimlo o‘zbek tilida yozilgan “Boburnoma” asari bilan jahonning mashhur tarixnavis olimlari qatoridan ham joy olgani, uning nafis, go‘zal ruboiylari turkiy she’riyatining eng nodir durdonalari bo‘lib, “Mubayyin” (“Bayon etilgan”), “Xatti Boburiy”, “G‘arb ishi”, Aruz haqidagi risolalari esa islom qonunshunosligi, she’riyat va til nazariyasi sohalariga munosib hissa bo‘lib qo‘shilganligini ta’kidlab o‘tdishdi.
Tadbirning badiiy qismida San’atshunoslik fakulteti iste’dodlari ijrosida Bobur g‘azallari bilan aytiladigan “Bahor ayyomi”, “Qaro zulfing”, “Lola”, “Soqiynomai savti kalon” qo‘shiqlari, Filologiya fakulteti talabalari tomonidan Boburning g‘azallaridan namunalar va P.Qodirovning “Yulduzli tunlar” asaridan sahna ko‘rinishlarini mahorat bilan namoyish etildi.

Люби Родину, как Бабур...
14 февраля 2024 года во Дворце культуры Гулистанского государственного университета состоялось духовно-художественное мероприятие, посвященное 541-й годовщине со дня рождения Захириддина Мухаммада Бабура на тему «Король и поэт». На Тадыре выступил И.Эрматов, доцент кафедры узбекского языкознания, доктор филологических наук (д.ф.н.).
Выступившие говорили, что Захириддин Мухаммад Бабур – писатель, поэт, учёный, занявший уникальное место в культуре, литературе и поэзии Средневековья, великий государственный деятель и воин, своим широким кругозором основал династию Бабур в Индии. мировоззрение и совершенный ум, а имя его осталось в истории этой страны как государственный деятель.Серимло с его трудом «Бобурнома», написанным на узбекском языке, стал одним из знаменитых историков мира, его изящные, красивые Зал Рубаи являются редчайшими шедевры турецкой поэзии, а его трактаты «Мубайин» («Объявленный»), «Хатти Бабурий», «Гарб иши», «Аруз» подходят для областей исламской юриспруденции, поэзии и лингвистической теории. Они подчеркнули, что он был добавлен как вклад.
В художественной части мероприятия песни «Бахор айёми», «Каро зульфинг», «Лола», «Сокийномай савти калон» в исполнении газелей Бабура в исполнении талантов факультета искусств и наук, примеры газелей Бабура умело представлены студенты филологического факультета и сцены из спектакля П. Кадырова «Звездные ночи».