Bobur kabi seving Vatanni…
2024-yil 14-fevral kuni Guliston davlat universiteti Madaniyat saroyida Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 541 yilligiga bag‘ishlangan “Shoh va shoir” mavzusidagi ma’naviy-badiiy tadbir bo‘lib o‘tdi.Tadbirni universitet rektori M.Xodjiyev kirish soʻzi bilan ochib berdi. Tadirda Oʻzbek tilshunosligi kafedrasi dotsenti, filologiya fanlari boʻyicha fan doktori (DsC) I.Ermatov soʻzga chiqdi.
So‘zga chiqqan ma’ruzachilar Zahiriddin Muhammad Bobur o‘rta asr sharq madaniyati, adabiyoti va she’riyatida o‘ziga xos o‘rin egallagan adib, shoir, olim bo‘lishi bilan birga yirik davlat arbobi va sarkarda bo‘lganligi, Bobur keng dunyoqarashi va mukammal aql zakovati bilan Hindistonda Boburiylar sulolasiga asos solib, bu mamlakat tarixida davlat arbobi sifatida nomi qolgan bo‘lsa, serimlo o‘zbek tilida yozilgan “Boburnoma” asari bilan jahonning mashhur tarixnavis olimlari qatoridan ham joy olgani, uning nafis, go‘zal ruboiylari turkiy she’riyatining eng nodir durdonalari bo‘lib, “Mubayyin” (“Bayon etilgan”), “Xatti Boburiy”, “G‘arb ishi”, Aruz haqidagi risolalari esa islom qonunshunosligi, she’riyat va til nazariyasi sohalariga munosib hissa bo‘lib qo‘shilganligini ta’kidlab o‘tdishdi.
Tadbirning badiiy qismida San’atshunoslik fakulteti iste’dodlari ijrosida Bobur g‘azallari bilan aytiladigan “Bahor ayyomi”, “Qaro zulfing”, “Lola”, “Soqiynomai savti kalon” qo‘shiqlari, Filologiya fakulteti talabalari tomonidan Boburning g‘azallaridan namunalar va P.Qodirovning “Yulduzli tunlar” asaridan sahna ko‘rinishlarini mahorat bilan namoyish etildi.

Love the Motherland like Babur...
On February 14, 2024, a spiritual and artistic event dedicated to the 541st anniversary of the birth of Zahiriddin Muhammad Babur was held in the Palace of Culture of Gulistan State University on the theme "The King and the Poet". gave I. Ermatov, associate professor of the Department of Uzbek Linguistics, doctor of science in philological sciences (DsC) spoke at Tadir.
The speakers who spoke said that Zahiriddin Muhammad Babur was a writer, poet, scientist who occupied a unique place in the culture, literature and poetry of the Middle Ages and was a great statesman and soldier. He founded the Babur dynasty in India with his broad outlook and perfect intelligence, and his name remained in the history of this country as a statesman. Serimlo, with his work "Boburnoma" written in Uzbek, became one of the famous historians of the world, his elegant, beautiful Zal rubai's are the rarest masterpieces of Turkish poetry, and his treatises on "Mubayyin" ("Declared"), "Hatti Baburiy", "Garb ishi", Aruz are suitable for the fields of Islamic jurisprudence, poetry and linguistic theory. they emphasized that it was added as a contribution.
In the artistic part of the event, the songs "Bahor Ayyomi", "Karo zulfing", "Lola", "Soqiynomai savti kalon" sung with Babur's ghazals performed by the talents of the Faculty of Arts and Sciences, examples of Babur's ghazals by the students of the Faculty of Philology and Scenes from P. Kadirov's "Starry Nights" were skillfully presented.