Bugun 29-noyabr kuni “Ma’rifat ulashib” loyihasi doirasida taniqli shoirlar Asror Mo'min, Mehribon Abdurahmonova va Shodi Otamurodlar ishtirokida bir qator ijodiy ucharshuvlarni o‘tkazish rejalashtirilgan.
Mazkur tadbirlar doirasida universitet prorektori Z.Zikriyayev adiblar bilan uchrashdi, suhbatda ijodiy uchrashuvlarning yoshlar ma’naviyatini yuksaltirishdagi ahamiyati, o‘zbek adabiyotining istiqboli, ijdokor yoshlar qobiliyatini rivojlantirishdagi o‘rni yuzasidan fikr almashildi.
Mehmonlarga universitet ma’muriyati tomonidan esdalik sovg‘alari-san’atshunoslik fakultetining mohir talabalari ijodlarindan namunalar taqdim qilindi.

Events within the framework of the “Ma’rifat Ulashib” project have begun
Today, November 29, a series of creative meetings are planned within the framework of the “Ma’rifat Ulashib” project with the participation of famous poets Asror Momin, Mehribon Abdurakhmonova and Shodi Atamurod.
As part of these events, the vice-rector of the university Z. Zikriyayev met with writers, during the conversation they exchanged views on the importance of creative meetings in raising the spirituality of youth, the prospects of Uzbek literature, and their role in developing the creative abilities of young people.
The guests were presented with souvenirs by the university administration - samples of the works of talented students of the Faculty of Art History.