2025-yil 11-fevral kuni Guliston davlat universitetiga Vengriyaning “OTB Bank group”ga tegishli boʻlgan “Yashil Ferma FE LLС” Oʻzbekistondagi loyihalar strategiyasi boʻyicha direktori Velosh Yanosh, xodimlarni saralash boʻyicha HR boshqaruvchisi Mesleni Ferens hamda Oʻzbekistondagi savdo loyihalari boshligʻi Fazakal Zoltanlardan iborat delegatsiya tashrif buyurdi.
Mehmonlarni universitet rektori M.Xodjiyev kutib oldi. Muzokaralar jarayonida M.Xodjiyev mehmonlarga universitet tarixi, bugungi kundagi rivojlanishi va istiqboli haqida batafsil maʻlumot berdi. Oʻz navbatida Vengriyalik hamkorlar mazkur loyiha yoʻnalishi va strategiyasi toʻgʻrisida maʼlumot berishib, Sirdaryo viloyati hududida Vengriya insvetitsiyasi asosida tovuq fermalari va goʻsht mahsulotlarini ishlab chiqarish korxonalarini barpo etish borasida ish boshlashganini, mazkur korxonalarga mahalliy mutaxassislar jalb qilinib, ularni ta’minlashda Guliston davlat universitetining ilmiy potensialidan foydalanish yuzasidan hamkorlikni oʻrnatish taklifini bildirishdi.
Tashrif yakunida tomonlar ikki tomonlama hamkorlik aloqalarini oʻrnatish va kelgusida istiqbolli rejalarni amalga oshirishni koʻzda tutuvchi hamkorlik Memorandumini imzolash boʻyicha fikr almashishdi. Mazkur hamkorlik aloqasi ikki tomon uchun ham oʻzaro manfaatli ekanligi qayd etildi.

Международные партнеры Гулистанского государственного университета расширяются
11 февраля 2025 года в Гулистанский государственный университет прибыла делегация, состоящая из директора по стратегии проектов в Узбекистане компании «Зелёная Ферма FE LLC», принадлежащей группе «OTB Bank» Венгрии, Велоша Яноша, HR-менеджера по подбору персонала Меслени Ференца и руководителя торговых проектов в Узбекистане Фазакала Золтана.
Гостей встретил ректор университета М. Ходжиев. В ходе переговоров М. Ходжиев подробно рассказал гостям об истории университета, его современном развитии и перспективах. В свою очередь, венгерские партнеры представили информацию о направлении и стратегии данного проекта, отметив, что уже начали работу по созданию птицефабрик и предприятий по производству мясной продукции в Сырдарьинской области на основе венгерских инвестиций. Они также предложили привлечь местных специалистов в эти предприятия и наладить сотрудничество с Гулистанским государственным университетом для использования его научного потенциала в подготовке кадров.
В завершение визита стороны обсудили подписание Меморандума о сотрудничестве, предусматривающего установление двусторонних партнерских отношений и реализацию перспективных проектов в будущем. Было отмечено, что данное сотрудничество взаимовыгодно для обеих сторон.