"Sport oyligi"ga start berildi
Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan 2025-yil may oyi respublika oliy va kasbiy taʼlim muassasalarida “Sportchi – yurt himoyachisi!” shiori ostida "Sport oyligi" deb eʼlon qilingan edi.
Mazkur tashabbus Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 30-oktabrdagi PF-6099-son — “Sogʻlom turmush tarzi va ommaviy sportni rivojlantirish toʻgʻrisida”gi farmoni ijrosi doirasida amalga oshirilmoqda.
2025-yil 5-may kuni mazkur oylikka rasman start berildi. Oylikning ochilish marosimi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda yurtimizdagi barcha oliy va kasbiy taʼlim muassasalarida bir vaqtning o‘zida jonli efir orqali amalga oshirildi.
Guliston davlat universitetida ham mazkur oylikka puxta tayyorgarlik ko‘rildi. Universitet Sport majmuasida oylikning start olishiga bag‘ishlanga tadbir o‘tkazildi, unda Guliston davlat universiteti rektori M.Xodjiyev, prorektorlar, bo‘lim boshliqlari, sportchi talabalar hamda sport to‘garaklari yetakchilari ishtirok etishidi.
Eslatib o‘tamiz, “Sportchi – yurt himoyachisi!” shiori ostida tashkil etilgan mazkur "Sport oyligi"da sportning: Badminton, futbol, voleybol, stol tennisi, basketbol, stritbol, gandbol, yengil atletika va dzyudo turlari bo‘yicha musobaqalar bo‘lib o‘tadi.

Стартовал "Месяц спорта"
Министерством высшего образования, науки и инноваций май 2025 года объявлен в республиканских высших и профессиональных образовательных учреждениях как "Месячник спорта" под девизом "Спортсмен — защитник Родины!".
Эта инициатива реализуется в рамках исполнения Указа Президента Республики Узбекистан №УП-6099 от 30 октября 2020 года "О развитии здорового образа жизни и массового спорта".
5 мая 2025 года месячнику официально был дан старт. Церемония открытия была проведена в прямом эфире одновременно во всех высших и профессиональных учебных заведениях страны при участии Министерства высшего образования, науки и инноваций.
В Гулистанском государственном университете также была проведена тщательная подготовка к данному месячнику. В спортивном комплексе университета состоялось торжественное мероприятие, посвященное старту месячника, в котором приняли участие ректор университета М. Ходжиев, проректоры, руководители отделов, студенты-спортсмены и лидеры спортивных кружков.
Напоминаем, что в рамках "Месячника спорта", организованного под девизом "Спортсмен — защитник Родины!", будут проведены соревнования по следующим видам спорта: бадминтон, футбол, волейбол, настольный теннис, баскетбол, стритбол, гандбол, легкая атлетика и дзюдо.