"Sport oyligi"ga start berildi
Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan 2025-yil may oyi respublika oliy va kasbiy taʼlim muassasalarida “Sportchi – yurt himoyachisi!” shiori ostida "Sport oyligi" deb eʼlon qilingan edi.
Mazkur tashabbus Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 30-oktabrdagi PF-6099-son — “Sogʻlom turmush tarzi va ommaviy sportni rivojlantirish toʻgʻrisida”gi farmoni ijrosi doirasida amalga oshirilmoqda.
2025-yil 5-may kuni mazkur oylikka rasman start berildi. Oylikning ochilish marosimi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda yurtimizdagi barcha oliy va kasbiy taʼlim muassasalarida bir vaqtning o‘zida jonli efir orqali amalga oshirildi.
Guliston davlat universitetida ham mazkur oylikka puxta tayyorgarlik ko‘rildi. Universitet Sport majmuasida oylikning start olishiga bag‘ishlanga tadbir o‘tkazildi, unda Guliston davlat universiteti rektori M.Xodjiyev, prorektorlar, bo‘lim boshliqlari, sportchi talabalar hamda sport to‘garaklari yetakchilari ishtirok etishidi.
Eslatib o‘tamiz, “Sportchi – yurt himoyachisi!” shiori ostida tashkil etilgan mazkur "Sport oyligi"da sportning: Badminton, futbol, voleybol, stol tennisi, basketbol, stritbol, gandbol, yengil atletika va dzyudo turlari bo‘yicha musobaqalar bo‘lib o‘tadi.

"Sports Month" has been launched
The Ministry of Higher Education, Science, and Innovation has declared May 2025 as "Sports Month" in higher and vocational education institutions of the republic under the slogan "An Athlete is a Defender of the Nation!"
This initiative is being carried out in accordance with the Presidential Decree No. PF-6099 dated October 30, 2020 — "On the Development of a Healthy Lifestyle and Mass Sports."
On May 5, 2025, the Sports Month was officially launched. The opening ceremony was broadcast live simultaneously across all higher and vocational education institutions in the country, with the participation of the Ministry of Higher Education, Science, and Innovation.
Gulistan State University also made thorough preparations for the Sports Month. A special event dedicated to the launch was held at the university’s sports complex, attended by Rector M. Khodjiyev, vice-rectors, department heads, student-athletes, and leaders of sports clubs.
It should be noted that during this "Sports Month" organized under the slogan "An Athlete is a Defender of the Nation!", competitions will be held in the following sports: badminton, football, volleyball, table tennis, basketball, streetball, handball, athletics, and judo.