O'zbekiston yoshlar ittifoqi Markaziy Kengashi raisi Xayrulla Sattarov Guliston davlat universitetiga tashrif buyurdi. Dastlab, Markaziy Kengash raisi universitetda yoshlar yetakchisi tomonidan amalga oshirilgan ishlar, xususan, Ma'naviyat va ma'rifat markazi binosidagi yetakchi va koordinatorlar xonasi bilan tanishdi.
X.Sattarov volontyor talabalar bilan muloqot qilib, ularning rejalari bilan qiziqdi. Shuningdek, "Draf dealer instaserialini ko'rib..." burchagi Markaziy Kengash raisida katta taassurot qoldirdi va bu ishlarni bardavom tashkil etish tavsiya etildi.
Markaziy Kengash raisi universitet rektori bilan muloqot qilib, yoshlar ittifoqi boshlang'ich tashkiloti uchun yaratilgan imkoniyatlar uchun M.Xodjiyevga minnatdorlik bildirdi.

Chairman of the Central Council of the Youth Union Visits Gulistan State University
Chairman of the Central Council of the Youth Union of Uzbekistan, Khayrulla Sattarov, paid a visit to Gulistan State University. At the beginning of the visit, the Chairman became acquainted with the activities carried out by the university’s youth leader, particularly with the offices of the leaders and coordinators located in the building of the Center for Spirituality and Enlightenment.
Mr. Sattarov met with volunteer students and discussed their future plans. He was especially impressed by the corner titled “After watching the Draft Dealer Insta-series...” and recommended that such creative initiatives be continued.
During his meeting with the Rector of the University, the Chairman of the Central Council expressed his gratitude to Professor Muxsin Khodjiyev for the favorable conditions created for the Youth Union’s primary organization at the university.