Guliston davlat universiteti va Shaanxi A&F Technology University o‘rtasida onlayn hamkorlik uchrashuvi bo‘lib o‘tdi
Bugun Guliston davlat universiteti hamda Shaanxi A&F Technology University Axborot texnologiyalari yo‘nalishlari o‘rtasida onlayn muloqot bo‘lib o‘tdi. Mazkur uchrashuv Guliston davlat universiteti Xalqaro hamkorlik bo‘limi tashabbusi bilan tashkil etildi.
Onlayn uchrashuvda Shaanxi A&F Technology University Axborot texnologiyalari fakulteti hamda Guliston davlat universiteti Axborot texnologiyalari kafedrasi vakillari ishtirok etib, kelgusidagi o‘zaro hamkorlikni tizimli yo‘lga qo‘yish, aniq yo‘l xaritasini ishlab chiqish va o‘zaro fikr almashish masalalarini muhokama qildilar.
Zoom platformasi orqali bo‘lib o‘tgan uchrashuv davomida tomonlar quyidagi muhim yo‘nalishlar bo‘yicha batafsil fikr almashdilar va aniq amaliy maqsadlarni kelishib oldilar:
talabalar va professor-o‘qituvchilar almashinuvi imkoniyatlarini kengaytirish;
Xitoylik professor-o‘qituvchilar ishtirokida onlayn va oflayn darslar tashkil etish;
sun’iy intellekt, Big Data, Data Analytics va raqamli transformatsiya yo‘nalishlarida qo‘shma ilmiy loyihalarni amalga oshirish;
Scopus va Web of Science bazalarida indekslangan nufuzli jurnallarda qo‘shma ilmiy maqolalar chop etish;
ilmiy seminar, vebinar va stajirovkalarni hamkorlikda tashkil etish.
Uchrashuv yakunida tomonlar axborot texnologiyalari sohasida uzoq muddatli va barqaror hamkorlikni rivojlantirish, erishilgan kelishuvlarni bosqichma-bosqich amalga oshirish bo‘yicha kelgusidagi aniq qadamlarni belgilab oldilar.
Mazkur onlayn muloqot ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasidagi hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish, xalqaro tajriba almashinuvi va ta’lim hamda ilm-fan sohasida integratsiyani kuchaytirishda muhim ahamiyat kasb etadi.

An Online Cooperation Meeting Was Held between Gulistan State University and Shaanxi A&F Technology University
Today, an online meeting was held between the information technology fields of Gulistan State University and Shaanxi A&F Technology University. The meeting was organized at the initiative of the International Cooperation Department of Gulistan State University.
Representatives of the Faculty of Information Technology of Shaanxi A&F Technology University and the Department of Information Technology of Gulistan State University took part in the meeting. The participants discussed issues related to establishing systematic cooperation, developing a clear roadmap, and exchanging views on future collaboration.
During the meeting, held via the Zoom platform, the parties exchanged detailed views and agreed on concrete practical goals in the following key areas:
expanding opportunities for student and faculty exchange programs;
organizing online and offline classes with the participation of Chinese professors and lecturers;
implementing joint research projects in the fields of artificial intelligence, Big Data, Data Analytics, and digital transformation;
publishing joint scientific articles in reputable journals indexed in Scopus and Web of Science;
jointly organizing scientific seminars, webinars, and internships.
At the conclusion of the meeting, the parties identified specific next steps to develop long-term and sustainable cooperation in the field of information technology and to implement the achieved agreements in a phased manner.
This online dialogue plays an important role in elevating cooperation between the two higher education institutions to a new level, enhancing international experience exchange, and strengthening integration in education and science.