Joriy yilning 2-8-fevral kunlari Guliston davlat universiteti rektori M.Xodjiyev boshchiligidagi delegatsiya Xitoy xalq respublikasida xizmat safarida bo‘ldi.  Tashrif davomida Xitoyning bir qator yetakchi ilmiy va innovatsion marzkazlari bilan  manfaatli hamkorlik aloqalari o'rnatildi. Jumladan:
Beifang Automotive Education Group bilan hamkorlik memorandumi imzolandi. Unga ko‘ra, Guliston davlat universiteti huzurida xalqaro standartlarga mos avtomobilsozlik yo‘nalishida o‘quv-trening markazi tashkil etiladi, zamonaviy laboratoriyalar yaratiladi hamda qo‘shma o‘quv rejalari joriy qilinadi.
Tianjin Light Industry Vocational Technical College bilan hamkorlikda universitet negizida “Lu Ban ustaxonasi”ni tashkil etish, qo‘shma konferensiyalar va talabalar almashinuv dasturlarini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Northwest A&F University bilan muzokaralar yakuniga ko‘ra, joriy yilda 20 nafar professor-o‘qituvchi Xitoyda malaka oshiradi, shuningdek talabalar uchun Summer Camp dasturlari tashkil etiladi.
Mazkur xizmat safari OAV diqqat markazida bo‘lib turibdi va axborot platformalarida keng yoritilmoqda:
🔗 "UzA"-Hamkorlik aloqalari yo‘lga qo‘yildi: https://uza.uz/oz/posts/hamkorlik-aloqalari-yolga-qoyildi_814804

From February 2 to 8 of this year, a delegation of Gulistan State University led by Rector M. Khodjiev paid an official visit to the People’s Republic of China. During the visit, mutually beneficial partnerships were established with several leading scientific and innovative institutions in China. In particular:
A cooperation memorandum was signed with Beifang Automotive Education Group. According to the agreement, an international-standard automotive education and training center will be established at Gulistan State University, modern laboratories will be created, and joint curricula will be introduced.
An agreement was reached with Tianjin Light Industry Vocational Technical College to establish a “Lu Ban Workshop” at the university, as well as to launch joint conferences and student exchange programs.
Following negotiations with Northwest A&F University, 20 faculty members will undergo professional training in China this year, and Summer Camp programs will be organized for students.
This official visit has attracted significant media attention and is being widely covered across various information platforms:
🔗 "UzA"-Hamkorlik aloqalari yo‘lga qo‘yildi: https://uza.uz/oz/posts/hamkorlik-aloqalari-yolga-qoyildi_814804
🔗 "Dunyo"-Training and educational center for automotive engineering to be established in Syrdarya: https://dunyo.info/en/news/v-syrdare-budet-sozdan-uchebno-treningovyy-centr-po-napravleniyu