Joriy yilning 2-8-fevral kunlari Guliston davlat universiteti rektori M.Xodjiyev boshchiligidagi delegatsiya Xitoy xalq respublikasida xizmat safarida bo‘ldi.  Tashrif davomida Xitoyning bir qator yetakchi ilmiy va innovatsion marzkazlari bilan  manfaatli hamkorlik aloqalari o'rnatildi. Jumladan:
Beifang Automotive Education Group bilan hamkorlik memorandumi imzolandi. Unga ko‘ra, Guliston davlat universiteti huzurida xalqaro standartlarga mos avtomobilsozlik yo‘nalishida o‘quv-trening markazi tashkil etiladi, zamonaviy laboratoriyalar yaratiladi hamda qo‘shma o‘quv rejalari joriy qilinadi.
Tianjin Light Industry Vocational Technical College bilan hamkorlikda universitet negizida “Lu Ban ustaxonasi”ni tashkil etish, qo‘shma konferensiyalar va talabalar almashinuv dasturlarini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Northwest A&F University bilan muzokaralar yakuniga ko‘ra, joriy yilda 20 nafar professor-o‘qituvchi Xitoyda malaka oshiradi, shuningdek talabalar uchun Summer Camp dasturlari tashkil etiladi.
Mazkur xizmat safari OAV diqqat markazida bo‘lib turibdi va axborot platformalarida keng yoritilmoqda:
🔗 "UzA"-Hamkorlik aloqalari yo‘lga qo‘yildi: https://uza.uz/oz/posts/hamkorlik-aloqalari-yolga-qoyildi_814804

В период с 2 по 8 февраля текущего года делегация Гулистанского государственного университета во главе с ректором М. Ходжиевым находилась с рабочим визитом в Китайской Народной Республике. В ходе визита были установлены взаимовыгодные партнерские отношения с рядом ведущих научных и инновационных центров Китая. В частности:
С группой Beifang Automotive Education Group был подписан меморандум о сотрудничестве. В соответствии с ним при Гулистанском государственном университете будет создан учебно-тренинговый центр по направлению автомобилестроения, соответствующий международным стандартам, организованы современные лаборатории и внедрены совместные учебные планы.
С Tianjin Light Industry Vocational Technical College достигнута договоренность о создании на базе университета «Мастерской Лу Баня», а также о реализации совместных конференций и программ академического обмена студентов.
По итогам переговоров с Northwest A&F University в текущем году 20 преподавателей пройдут повышение квалификации в Китае, а также будут организованы программы Summer Camp для студентов.
Данный служебный визит находится в центре внимания средств массовой информации и широко освещается на информационных платформах: