Guliston davlat universitetida “Sog‘lom hayot uchun 5000 qadam!” yurish marafoni davom etmoqda
Yurtimizdagi oliy ta’lim muassasalarida haftaning har chorshanba kuni “Sport kuni” sifatida keng nishonlanib kelinmoqda. Shu munosabat bilan, 2026-yil 13-may kuni Guliston davlat universitetida professor-o‘qituvchilar hamda ishchi-xodimlar ishtirokida “Sog‘lom hayot uchun 5000 qadam!” shiori ostida navbatdagi tonggi yurish marafoni tashkil etildi.
Erta tongdan boshlangan tadbirda universitet jamoasi vakillari ochiq havoda faol harakat qilib, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etish, jismoniy faollikni oshirish hamda kunni yuqori kayfiyat bilan boshlash imkoniga ega bo‘lishdi.
Ishtirokchilar belgilangan masofa bo‘ylab 5000 qadam bosib o‘tib, badanlarini chiniqtirishdi. Shuningdek, universitet sport targ‘ibotchisi va murabbiylari boshchiligida sog‘lomlashtiruvchi badantarbiya mashqlari bajarildi. Tadbirning keyingi qismida futbol hamda stol tennisi bo‘yicha sport o‘yinlari tashkil etilib, jamoa a’zolari o‘zlarining jismoniy tayyorgarliklarini sinovdan o‘tkazishdi.

The “5000 Steps for a Healthy Life!” Walking Marathon Continues at Gulistan State University
In higher educational institutions across our country, every Wednesday is widely celebrated as “Sports Day.” In this regard, on May 13, 2026, another morning walking marathon under the slogan “5000 Steps for a Healthy Life!” was organized at Gulistan State University with the participation of professors, teachers, and university staff members.
The event, which began early in the morning, provided university representatives with an opportunity to stay physically active outdoors, promote a healthy lifestyle, increase physical activity, and start the day with positive energy and enthusiasm.
Participants completed the designated 5000-step distance to strengthen their health and improve their physical well-being. In addition, health-improving morning exercises were conducted under the guidance of the university’s sports instructors and trainers. The second part of the event featured football and table tennis competitions, allowing participants to test their physical fitness and teamwork skills.