Respublikadagi nodavlat taʼlim tashkilotlarining oʻquv kurslarida yoshlarning axborot texnologiyalari sohasida tahsil olishi uchun taʼlim krediti ajratishni tartibga solish chora-tadbirlari toʻgʻrisida |
27.02.2023 № 79-son |
Taʼlim tashkilotlari pedagog kadrlarini attestatsiyadan oʻtkazish tartibini takomillashtirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida |
23.03.2023 № 120-son |
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi makroiqtisodiy va hududiy tadqiqotlar institutini hamda biznes va tadbirkorlik oliy maktabi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida |
13.04.2023 № 153-son |
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 2-maydagi “Davlat oliy ta'lim muassasalari, respublikadagi xorijiy va nodavlat oliy ta'lim tashkilotlari talabalarini moddiy hamda ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” |
02.05.2023 y. № 181-son |
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 19-maydagi ““Mirzo Ulug‘bek vorislari” tayyorlov o‘quv kurslarini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” |
19.05.2023 y. № 206-son |
Pedagog xodimlar uchun yillik uzaytirilgan mehnat taʼtili davomiyligi meʼyorlarini belgilash chora-tadbirlari toʻgʻrisida |
26.06.2023 y. № 263-son |
Oliy, o‘rta maxsus va professional ta’lim muassasalari talaba va o‘quvchilarining qishki ta’tilini tashkil etish to‘g‘risida |
№ 560 03.10.2022 y. |
Oliy ta’lim tashkilotlarida masofaviy ta’lim shaklini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
№ 559 03.10.2022 y. |
Oliy, o‘rta maxsus va professional ta’lim tashkilotlarida xotin-qizlarning to‘lov-kontrakt asosida ta’lim olishi uchun ta’lim kreditlari ajratishni tartibga solish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
№ 457 18.08.2022 y. |
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining iqtisodiy-tahliliy faoliyatini kuchaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
№ 453 17.08.2022 y. |
Davlat oliy ta’lim muassasalari magistratura bosqichida ta’lim olayotgan xotin-qizlarning to‘lov-kontrakt mablag‘larini to‘lab berish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
№ 447 15.08.2022 y. |
Moliyaviy mustaqillik berilgan davlat oliy ta’lim muassasalarida davlat buyurtmasi (davlat granti) asosida kadrlar tayyorlash uchun O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan moliyalashtirish tartibini tasdiqlash to‘g‘risida |
№ 419 01.08.2022 y. |
O‘rta va o‘rta maxsus professional ta’lim muassasalarida sirtqi va kechki ta’limni tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
№ 411 28.07.2022 y. |
Vazirlar Mahkamasining «Boshlang‘ich, o‘rta va o‘rta maxsus professional ta’lim to‘g‘risidagi hujjatlarning davlat namunasini tasdiqlash haqida» 2020 yil 19 noyabrdagi 734-son qaroriga o‘zgartirish kiritish to‘g‘risida |
№ 408 27.07.2022 y. |
Oliy, o‘rta maxsus va professional ta’lim to‘g‘risidagi hujjatlarning dublikatini berish buyicha davlat xizmatlari ko‘rsatishning ma’muriy reglamentini tasdiqlash haqida |
№ 395 21.07.2022 y. |
O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida (O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi Harbiy musiqa akademik litseyini tashkil etish to‘g‘risida» 2022 yil 16 fevraldagi PQ-129-son va «Vatan tayanchi» bolalar va o‘smirlar harbiy-vatanparvarlik harakati faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida» 2022 yil 2 martdagi PQ-150-son qarorlari) (Ilovaning 1, 2-bandlari) |
№ 359 04.07.2022 y. |
Mutaxassisligi bo‘yicha kamida besh yil mehnat stajiga ega bo‘lgan xotin-qizlarni davlat oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilish tartibini tasdiqlash haqida |
№ 322 09.06.2022 y. |
Vazirlar Mahkamasining «Respublika oliy ta’lim kengashini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida» 2019 yil 26 dekabrdagi 1037-son qaroriga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish haqida |
№ 319 08.06.2022 y. |
«Yangi O‘zbekiston» universitetining iqtidorli talabalariga davlat grantini berish tartibi hamda O‘zbekiston Respublikasida faoliyat yuritayotgan xorijiy oliy ta’lim tashkilotlari va ularning filiallari hamda nodavlat oliy ta’lim tashkilotlariga to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga kirgan Prezident maktablari bitiruvchilariga subsidiya berish tartibi to‘g‘risidagi nizomlarni tasdiqlash haqida |
№ 300 02.06.2022 y. |
«IT-Park University» raqamli universitetini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
№ 297 01.06.2022 y. |
Akademik litseylar rahbar va pedagog xodimlarining uzluksiz malaka oshirish tizimini joriy etish to‘g‘risida |
№ 296 01.06.2022 y. |
«Tashkent Pharma Park» innovatsion ilmiy-ishlab chiqarish farmasevtika klasterida Farmasevtika texnik universiteti faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida |
№ 263 17.05.2022 y. |
Talabalar turar joylarini davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida qurish uchun O‘zbekiston Respublikasi Davlat budjetidan subsidiya ajratish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida |
№ 239 06.05.2022 y. |
Xorijiy tillarni o‘rganishni takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida |
№ 34 19.01.2022 y. |
Madaniyat, san’at va sport yo‘nalishlari bo‘yicha oliy ta’lim muassasalariga kirish uchun belgilangan imtiyozlar optimallashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida (ilovaning 1, 2-bandlari) |
№ 20 12.01.2022 y. |
Texnikumlarni muvaffaqiyatli tamomlagan bitiruvchilarni oliy taʼlim muassasalarining bakalavriat taʼlim yoʻnalishlariga suhbat asosida oʻqishga qabul qilish tartibi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash to'g'risida |
11.01.2022 y. № 17-son |
Qo'qon davlat pedagogika instituti faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida |
14.04.2021 y. № 212-son |
Toshkent viloyati chirchiq davlat pedagogika instituti faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida |
14.04.2021 y. № 213-son |
2021-2022 o'quv yili uchun "MMFI" milliy tadqiqot yadro universiteti federal davlat avtonom oliy ta'lim muassasasining Toshkent shahridagi filialiga o'qishga qabul qilish to'g'risida |
01.07.2021 y. № 413-son |
Chirchiq davlat pedagogika instituti huzuridagi Toshkent tumani xizmat ko'rsatish va servis texnikumining Chirchiq filialini tashkil etish chora-tadbirlari to'g'risida |
29.07.2021 y. № 472-son |
Respublika oliy ta'lim muassasalarida talabalarni turar joy bilan qamrab olish darajasini oshirish chora-tadbirlari to'g'risida |
09.09.2021 y. № 563-son |
Oliy taʼlim muassasalari talabalariga toʼlanadigan stipendiyalar miqdorlarini belgilash hamda stipendiyalar tayinlash va toʼlash tartibini takomillashtirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida |
31.01.2020 y № 59-son |
Y.Q. Absoatovni O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirining axborot texnologiyalari va yoshlar bo‘yicha o‘rinbosari etib tayinlash to‘g‘risida |
08.02.2020 y № 68-son |
O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi huzuridagi Oliy ta’limni rivojlantirish tadqiqotlari va ilg‘or texnologiyalarni tatbiq etish markazi faoliyatini tashkil etish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida |
10.02.2020 y № 75-son |
Oliy ta’lim muassasalari rektorlarini lavozimlarga tayinlash to‘g‘risida |
14.02.2020 y № 82-son |
O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilarini munosib rag‘batlantirishni tashkil etish, oliy ta’lim muassasalarida jismoniy tarbiya va sportni yanada rivojlantirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida |
20.02.2020 y № 106-son |
Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
03.03.2020 y № 117-son |
Toshkent shahridagi ““MEI” milliy tadqiqot universiteti” Federal davlat budjeti oliy ta’lim muassasasi filiali faoliyatini tashkil etishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida |
04.03.2020 y № 121-son |
O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida (O‘zbekiston Respublikasining “O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi to‘g‘risida” 2019-yil 10-dekabrdagi O‘RQ-591-son Qonuni) |
16.04.2020 y № 234-son |
TEAM universitetini tashkil etish to‘g‘risida |
18.04.2020 y № 241-son |
J.T. Mirzamaxmudovga Toshkent shahridagi “D.I. Mendeleyev nomidagi Rossiya kimyo-texnologiya universiteti” Federal davlat budjeti oliy ta’lim muassasasi filialining ijrochi direktori vazifasini bajarishni yuklash to‘g‘risida |
26.04.2020 y № 258-son |
Toshkent shahridagi Britaniya menejment universitetini tashkil etish to‘g‘risida |
08.05.2020 y № 272-son |
Vazirlar mahkamasining “Oliy taʼlimning davlat taʼlim standartlarini tasdiqlash toʻgʻrisida” 2001-yil 16-avgustdagi 343-son qaroriga oʻzgartirish va qoʻshimcha kiritish haqida |
№ 476-son |
“Yuridik ta’lim muassasalari (harbiy, maxsus oliy ta’lim muassasalaridan tashqari) talabalari tomonidan tanishtiruv va malakaviy amaliyotni, shuningdek stajirovkani o‘tash tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida”gi qarorga o‘zgartirishlar va qo‘shimcha kiritish to‘g‘risida |
2020-2025-yillarda kitobxonlik madaniyatini rivojlantirish va qo'llab-quvvatlash milliy dasturini tasdiqlash to'g'risida |
№ 781-son |
O'zbekiston Respublikasida ochiq ma'lumotlar sohasini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to'g'risida |
№ 808-son |
Oila institutini yanada rivojlantirish va yoshlarni oilaviy hayotga tayyorlash chora-tadbirlari to'g'risida |
№ 820-son |
Samarqand davlat universitetining Denov tadbirkorlik va pedagogika instituti moddiy-texnika bazasini mustahkamlash to'g'risida |
№ 823-son |
Oliy ta'lim muassasalarida ta'lim jarayonini tashkil etish bilan bog'liq tizimni takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida |
№ 824-son |
Korrupsiyaga oid huquqbuzarlik haqida xabar bergan yoki korrupsiyaga qarshi kurashishga boshqa tarzda ko'maklashgan shaxslarni rag'batlantirish tartibi to'g'risidagi nizomni tasdiqlash haqida |

О мерах по регулированию предоставления образовательных кредитов для обучения молодежи в области информационных технологий на учебных курсах негосударственных образовательных организаций республики |
27.02.2023 № 79-й |
О дополнительных мерах по совершенствованию порядка аттестации педагогических кадров образовательных организаций |
23.03.2023 № 120-й |
О мерах по организации деятельности института макроэкономических и территориальных исследований при Кабинете Министров Республики Узбекистан и Высшей школы бизнеса и предпринимательства |
13.04.2023 № 153-й |
Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 2 мая 2023 года “О мерах по совершенствованию системы материальной и социальной поддержки студентов государственных высших учебных заведений, иностранных и негосударственных образовательных организаций в республике” |
02.05.2023 № 181-й |
Постановление Кабинета министров Республики Узбекистан от 19 мая 2023 года “О мерах по организации подготовительных учебных курсов“наследники Мирзо Улугбека” |
19.05.2023 № 206-й |
О мерах по установлению норм продолжительности ежегодного продленного трудового отпуска для педагогических работников |
26.06.2023 № 263-й |
Об организации зимних каникул студентов и учащихся высших, средних специальных и профессиональных учебных заведений |
№ 560 03.10.2022 |
О мерах по внедрению дистанционной формы обучения в организациях высшего образования |
№ 559 03.10.2022 |
О мерах по регулированию предоставления образовательных кредитов для женщин на платно-контрактной основе в организациях высшего, среднего специального и профессионального образования |
№ 457 18.08.2022 |
О мерах по усилению экономико-аналитической деятельности Университета мировой экономики и дипломатии |
№ 453 17.08.2022 |
О мерах по выплате платно-контрактных средств женщинам, обучающимся в государственных высших учебных заведениях на уровне магистратуры |
№ 447 15.08.2022 |
Об утверждении Порядка финансирования из государственного бюджета Республики Узбекистан подготовки кадров на основе государственного заказа (государственного гранта) в государственных высших учебных заведениях, которым предоставлена финансовая независимость |
№ 419 01.08.2022 |
О мерах по организации заочного и вечернего обучения в средних и средних специальных профессиональных учебных заведениях |
№ 411 28.07.2022 |
О внесении изменения в постановление Кабинета Министров от 19 ноября 2020 г. N 734 "Об утверждении государственного образца документов о начальном, среднем и среднем специальном профессиональном образовании" |
№ 408 27.07.2022 |
Об утверждении Административного регламента предоставления государственной услуги по выдаче дубликатов документов о высшем, среднем специальном и профессиональном образовании |
№ 395 21.07.2022 |
О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правительства Республики Узбекистан (Указ Президента Республики Узбекистан от 16 февраля 2022 года № ПП-129 «об организации военно-музыкального академического лицея Национальной гвардии Республики Узбекистан» и Указ Президента Республики Узбекистан от 2 марта 2022 года № ПП-150 «Об организации деятельности военно-патриотического движения детей и подростков» опора Родины»)(п. 1, 2 приложения) |
№ 359 04.07.2022 |
Об утверждении Порядка приема на обучение в государственные высшие учебные заведения женщин, имеющих стаж работы по специальности не менее пяти лет |
№ 322 09.06.2022 |
О внесении изменений и дополнений в постановление Кабинета Министров от 26 декабря 2019 года № 1037 "о мерах по созданию республиканского совета высшего образования" |
№ 319 08.06.2022 |
Об утверждении Положений о порядке предоставления государственных грантов талантливым студентам университета» новый Узбекистан " и о порядке предоставления субсидий иностранным образовательным организациям высшего образования и их филиалам, а также негосударственным образовательным организациям на платно-контрактной основе выпускникам президентских школ |
№ 300 02.06.2022 |
О мерах по созданию цифрового университета» IT-Park University" |
№ 297 01.06.2022 |
О внедрении системы непрерывного повышения квалификации руководящего и педагогического персонала академических лицеев |
№ 296 01.06.2022 |
Об организации деятельности фармацевтического технического университета в Инновационном научно-производственном фармацевтическом кластере» Tashkent Pharma Park" |
№ 263 17.05.2022 |
Об утверждении Положения о порядке выделения субсидий из государственного бюджета Республики Узбекистан на строительство студенческих общежитий на условиях государственно-частного партнерства |
№ 239 06.05.2022 |
О дополнительных мерах по совершенствованию изучения иностранных языков |
№ 34 19.01.2022 |
О внесении дополнений в некоторые постановления Правительства Республики Узбекистан в связи с оптимизацией установленных льгот для поступления в высшие учебные заведения по направлениям культуры, искусства и спорта (пункты 1, 2 приложения) |
№ 20 12.01.2022 |
Об утверждении Положения о порядке приема на собеседование выпускников, успешно окончивших техникумы, на направления бакалавриата высших учебных заведений |
11.01.2022 № 17-й |
О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Кокандского государственного педагогического института |
14.04.2021 № 212-й |
О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Чирчикского государственного педагогического института Ташкентской области |
14.04.2021 № 213-й |
О приеме на обучение в филиал ФГАОУ ВПО Национальный исследовательский ядерный университет "МФТИ" в г. Ташкенте на 2021-2022 учебный год |
01.07.2021 y. № 413-й |
О мерах по организации Чирчикского филиала Ташкентского районного техникума сервиса и обслуживания при Чирчикском государственном педагогическом институте |
29.07.2021 y. № 472-son |
О мерах по повышению уровня охвата студентов общежитиями в высших учебных заведениях республики |
09.09.2021 y. № 563-й |
О мерах по установлению размеров стипендий, выплачиваемых студентам высших учебных заведений, и совершенствованию порядка назначения и выплаты стипендий |
31.01.2020 № 59-й |
О назначении Й.К. Абсоатова заместителем министра высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан по информационным технологиям и молодежи |
08.02.2020 № 68-й |
О дополнительных мерах по организации деятельности Центра исследований развития высшего образования и внедрения передовых технологий при Министерстве высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан |
10.02.2020 № 75-й |
О назначении на должности ректоров высших учебных заведений |
14.02.2020 № 82-й |
О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правительства Республики Узбекистан, направленные на организацию соответствующего стимулирования учителей физической культуры, дальнейшее развитие физической культуры и спорта в высших учебных заведениях |
20.02.2020 № 106-й |
О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои |
03.03.2020 № 117-й |
О дополнительных мерах по организации деятельности филиала ” Национальный исследовательский университет MEI " в г. Ташкенте |
04.03.2020 № 121-й |
О внесении изменений в некоторые постановления Правительства Республики Узбекистан (Закон Республики Узбекистан от 10 декабря 2019 года № УП-591 “О Кабинете Министров Республики Узбекистан”) |
16.04.2020 № 234-й |
О создании университета TEAM |
18.04.2020 № 241-й |
Ж.Т. Мирзамахмудову в Ташкенте О возложении исполнения обязанностей исполнительного директора филиала Федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования ”Российский химико-технологический университет имени Д.И. Менделеева" |
26.04.2020 № 258-й |
О создании британского Университета менеджмента в Ташкенте |
08.05.2020 № 272-й |
О внесении изменений и дополнений в постановление Кабинета Министров от 16 августа 2001 г. N 343 "Об утверждении государственных образовательных стандартов высшего образования" |
№ 476-й |
О внесении изменений и дополнения в постановление”Об утверждении Положения о порядке прохождения ознакомительной и квалификационной практики, а также стажировки студентами юридических образовательных учреждений (кроме военных, специальных высших учебных заведений)" |
Об утверждении национальной программы развития и поддержки культуры чтения на 2020-2025 годы |
№ 781-й |
О мерах по дальнейшему развитию сферы открытых данных в Республике Узбекистан |
№ 808-й |
О мерах по дальнейшему развитию института семьи и подготовке молодежи к семейной жизни |
№ 820-й |
Об укреплении материально-технической базы Деновского института предпринимательства и педагогики Самаркандского государственного университета |
№ 823-й |
О мерах по совершенствованию системы, связанных с организацией образовательного процесса в высших учебных заведениях |
№ 824-й |
Об утверждении Положения о порядке поощрения лиц, сообщивших о коррупционных правонарушениях или иным образом содействовавших противодействию коррупции |