Respublikadagi nodavlat taʼlim tashkilotlarining oʻquv kurslarida yoshlarning axborot texnologiyalari sohasida tahsil olishi uchun taʼlim krediti ajratishni tartibga solish chora-tadbirlari toʻgʻrisida |
27.02.2023 № 79-son |
Taʼlim tashkilotlari pedagog kadrlarini attestatsiyadan oʻtkazish tartibini takomillashtirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida |
23.03.2023 № 120-son |
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi makroiqtisodiy va hududiy tadqiqotlar institutini hamda biznes va tadbirkorlik oliy maktabi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida |
13.04.2023 № 153-son |
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 2-maydagi “Davlat oliy ta'lim muassasalari, respublikadagi xorijiy va nodavlat oliy ta'lim tashkilotlari talabalarini moddiy hamda ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” |
02.05.2023 y. № 181-son |
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 19-maydagi ““Mirzo Ulug‘bek vorislari” tayyorlov o‘quv kurslarini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” |
19.05.2023 y. № 206-son |
Pedagog xodimlar uchun yillik uzaytirilgan mehnat taʼtili davomiyligi meʼyorlarini belgilash chora-tadbirlari toʻgʻrisida |
26.06.2023 y. № 263-son |
Oliy, o‘rta maxsus va professional ta’lim muassasalari talaba va o‘quvchilarining qishki ta’tilini tashkil etish to‘g‘risida |
№ 560 03.10.2022 y. |
Oliy ta’lim tashkilotlarida masofaviy ta’lim shaklini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
№ 559 03.10.2022 y. |
Oliy, o‘rta maxsus va professional ta’lim tashkilotlarida xotin-qizlarning to‘lov-kontrakt asosida ta’lim olishi uchun ta’lim kreditlari ajratishni tartibga solish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
№ 457 18.08.2022 y. |
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining iqtisodiy-tahliliy faoliyatini kuchaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
№ 453 17.08.2022 y. |
Davlat oliy ta’lim muassasalari magistratura bosqichida ta’lim olayotgan xotin-qizlarning to‘lov-kontrakt mablag‘larini to‘lab berish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
№ 447 15.08.2022 y. |
Moliyaviy mustaqillik berilgan davlat oliy ta’lim muassasalarida davlat buyurtmasi (davlat granti) asosida kadrlar tayyorlash uchun O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan moliyalashtirish tartibini tasdiqlash to‘g‘risida |
№ 419 01.08.2022 y. |
O‘rta va o‘rta maxsus professional ta’lim muassasalarida sirtqi va kechki ta’limni tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
№ 411 28.07.2022 y. |
Vazirlar Mahkamasining «Boshlang‘ich, o‘rta va o‘rta maxsus professional ta’lim to‘g‘risidagi hujjatlarning davlat namunasini tasdiqlash haqida» 2020 yil 19 noyabrdagi 734-son qaroriga o‘zgartirish kiritish to‘g‘risida |
№ 408 27.07.2022 y. |
Oliy, o‘rta maxsus va professional ta’lim to‘g‘risidagi hujjatlarning dublikatini berish buyicha davlat xizmatlari ko‘rsatishning ma’muriy reglamentini tasdiqlash haqida |
№ 395 21.07.2022 y. |
O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida (O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi Harbiy musiqa akademik litseyini tashkil etish to‘g‘risida» 2022 yil 16 fevraldagi PQ-129-son va «Vatan tayanchi» bolalar va o‘smirlar harbiy-vatanparvarlik harakati faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida» 2022 yil 2 martdagi PQ-150-son qarorlari) (Ilovaning 1, 2-bandlari) |
№ 359 04.07.2022 y. |
Mutaxassisligi bo‘yicha kamida besh yil mehnat stajiga ega bo‘lgan xotin-qizlarni davlat oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilish tartibini tasdiqlash haqida |
№ 322 09.06.2022 y. |
Vazirlar Mahkamasining «Respublika oliy ta’lim kengashini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida» 2019 yil 26 dekabrdagi 1037-son qaroriga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish haqida |
№ 319 08.06.2022 y. |
«Yangi O‘zbekiston» universitetining iqtidorli talabalariga davlat grantini berish tartibi hamda O‘zbekiston Respublikasida faoliyat yuritayotgan xorijiy oliy ta’lim tashkilotlari va ularning filiallari hamda nodavlat oliy ta’lim tashkilotlariga to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga kirgan Prezident maktablari bitiruvchilariga subsidiya berish tartibi to‘g‘risidagi nizomlarni tasdiqlash haqida |
№ 300 02.06.2022 y. |
«IT-Park University» raqamli universitetini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
№ 297 01.06.2022 y. |
Akademik litseylar rahbar va pedagog xodimlarining uzluksiz malaka oshirish tizimini joriy etish to‘g‘risida |
№ 296 01.06.2022 y. |
«Tashkent Pharma Park» innovatsion ilmiy-ishlab chiqarish farmasevtika klasterida Farmasevtika texnik universiteti faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida |
№ 263 17.05.2022 y. |
Talabalar turar joylarini davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida qurish uchun O‘zbekiston Respublikasi Davlat budjetidan subsidiya ajratish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida |
№ 239 06.05.2022 y. |
Xorijiy tillarni o‘rganishni takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida |
№ 34 19.01.2022 y. |
Madaniyat, san’at va sport yo‘nalishlari bo‘yicha oliy ta’lim muassasalariga kirish uchun belgilangan imtiyozlar optimallashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida (ilovaning 1, 2-bandlari) |
№ 20 12.01.2022 y. |
Texnikumlarni muvaffaqiyatli tamomlagan bitiruvchilarni oliy taʼlim muassasalarining bakalavriat taʼlim yoʻnalishlariga suhbat asosida oʻqishga qabul qilish tartibi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash to'g'risida |
11.01.2022 y. № 17-son |
Qo'qon davlat pedagogika instituti faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida |
14.04.2021 y. № 212-son |
Toshkent viloyati chirchiq davlat pedagogika instituti faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida |
14.04.2021 y. № 213-son |
2021-2022 o'quv yili uchun "MMFI" milliy tadqiqot yadro universiteti federal davlat avtonom oliy ta'lim muassasasining Toshkent shahridagi filialiga o'qishga qabul qilish to'g'risida |
01.07.2021 y. № 413-son |
Chirchiq davlat pedagogika instituti huzuridagi Toshkent tumani xizmat ko'rsatish va servis texnikumining Chirchiq filialini tashkil etish chora-tadbirlari to'g'risida |
29.07.2021 y. № 472-son |
Respublika oliy ta'lim muassasalarida talabalarni turar joy bilan qamrab olish darajasini oshirish chora-tadbirlari to'g'risida |
09.09.2021 y. № 563-son |
Oliy taʼlim muassasalari talabalariga toʼlanadigan stipendiyalar miqdorlarini belgilash hamda stipendiyalar tayinlash va toʼlash tartibini takomillashtirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida |
31.01.2020 y № 59-son |
Y.Q. Absoatovni O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirining axborot texnologiyalari va yoshlar bo‘yicha o‘rinbosari etib tayinlash to‘g‘risida |
08.02.2020 y № 68-son |
O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi huzuridagi Oliy ta’limni rivojlantirish tadqiqotlari va ilg‘or texnologiyalarni tatbiq etish markazi faoliyatini tashkil etish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida |
10.02.2020 y № 75-son |
Oliy ta’lim muassasalari rektorlarini lavozimlarga tayinlash to‘g‘risida |
14.02.2020 y № 82-son |
O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilarini munosib rag‘batlantirishni tashkil etish, oliy ta’lim muassasalarida jismoniy tarbiya va sportni yanada rivojlantirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida |
20.02.2020 y № 106-son |
Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida |
03.03.2020 y № 117-son |
Toshkent shahridagi ““MEI” milliy tadqiqot universiteti” Federal davlat budjeti oliy ta’lim muassasasi filiali faoliyatini tashkil etishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida |
04.03.2020 y № 121-son |
O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida (O‘zbekiston Respublikasining “O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi to‘g‘risida” 2019-yil 10-dekabrdagi O‘RQ-591-son Qonuni) |
16.04.2020 y № 234-son |
TEAM universitetini tashkil etish to‘g‘risida |
18.04.2020 y № 241-son |
J.T. Mirzamaxmudovga Toshkent shahridagi “D.I. Mendeleyev nomidagi Rossiya kimyo-texnologiya universiteti” Federal davlat budjeti oliy ta’lim muassasasi filialining ijrochi direktori vazifasini bajarishni yuklash to‘g‘risida |
26.04.2020 y № 258-son |
Toshkent shahridagi Britaniya menejment universitetini tashkil etish to‘g‘risida |
08.05.2020 y № 272-son |
Vazirlar mahkamasining “Oliy taʼlimning davlat taʼlim standartlarini tasdiqlash toʻgʻrisida” 2001-yil 16-avgustdagi 343-son qaroriga oʻzgartirish va qoʻshimcha kiritish haqida |
№ 476-son |
“Yuridik ta’lim muassasalari (harbiy, maxsus oliy ta’lim muassasalaridan tashqari) talabalari tomonidan tanishtiruv va malakaviy amaliyotni, shuningdek stajirovkani o‘tash tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida”gi qarorga o‘zgartirishlar va qo‘shimcha kiritish to‘g‘risida |
2020-2025-yillarda kitobxonlik madaniyatini rivojlantirish va qo'llab-quvvatlash milliy dasturini tasdiqlash to'g'risida |
№ 781-son |
O'zbekiston Respublikasida ochiq ma'lumotlar sohasini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to'g'risida |
№ 808-son |
Oila institutini yanada rivojlantirish va yoshlarni oilaviy hayotga tayyorlash chora-tadbirlari to'g'risida |
№ 820-son |
Samarqand davlat universitetining Denov tadbirkorlik va pedagogika instituti moddiy-texnika bazasini mustahkamlash to'g'risida |
№ 823-son |
Oliy ta'lim muassasalarida ta'lim jarayonini tashkil etish bilan bog'liq tizimni takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida |
№ 824-son |
Korrupsiyaga oid huquqbuzarlik haqida xabar bergan yoki korrupsiyaga qarshi kurashishga boshqa tarzda ko'maklashgan shaxslarni rag'batlantirish tartibi to'g'risidagi nizomni tasdiqlash haqida |

On measures to regulate the provision of educational loans for training young people in the field of information technology at training courses of non-governmental educational organizations of the Republic |
27.02.2023 № 79-й |
On additional measures to improve the procedure for certification of teaching staff of educational organizations |
23.03.2023 № 120-й |
On measures to organize the activities of the Institute of Macroeconomic and Territorial Studies under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan and the Higher School of Business and Entrepreneurship |
13.04.2023 № 153-й |
Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated May 2, 2023 “On measures to improve the system of material and social support for students of state higher educational institutions, foreign and non-governmental educational organizations in the republic” |
02.05.2023 № 181-й |
Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated May 19, 2023 “On measures to organize preparatory training courses “Heirs of Mirzo Ulugbek” |
19.05.2023 № 206-й |
On measures to establish standards for the duration of annual extended work leave for teaching staff |
26.06.2023 № 263-й |
About the organization of winter holidays for students and students of higher, secondary specialized and vocational educational institutions |
№ 560 03.10.2022 |
On measures to introduce distance learning in higher education institutions |
№ 559 03.10.2022 |
On measures to regulate the provision of educational loans for women on a fee-and-contract basis in organizations of higher, secondary specialized and vocational education |
№ 457 18.08.2022 |
On measures to strengthen the economic and analytical activities of the University of World Economy and Diplomacy |
№ 453 17.08.2022 |
On measures for the payment of fee-and-contract funds to women studying at State higher educational institutions at the Master's level |
№ 447 15.08.2022 |
On approval of the Procedure for financing personnel training from the State budget of the Republic of Uzbekistan on the basis of a state order (state grant) in state higher educational institutions that have been granted financial independence |
№ 419 01.08.2022 |
On measures for the organization of correspondence and evening education in secondary and secondary specialized vocational educational institutions |
№ 411 28.07.2022 |
8. |
On Amendments to the Resolution of the Cabinet of Ministers dated November 19, 2020 No. 734 "On approval of the State sample of documents on primary, secondary and secondary specialized vocational education" |
№ 408 27.07.2022 |
9. |
On approval of the Administrative Regulations for the provision of public services for the issuance of duplicate documents on higher, secondary specialized and vocational education |
№ 395 21.07.2022 |
10. |
On amendments and additions to some resolutions of the Government of the Republic of Uzbekistan (Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated February 16, 2022 No. PP-129 "on the organization of the military Music Academic Lyceum of the National Guard of the Republic of Uzbekistan" and Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated March 2, 2022 No. PP-150 "On the organization of the military patriotic movement children and adolescents "support of the Motherland") (paragraphs 1, 2 of the appendix) |
№ 359 04.07.2022 |
11. |
On approval of the Procedure for admission to state higher educational institutions of women with at least five years of work experience in their specialty |
№ 322 09.06.2022 |
12. |
On amendments and additions to the Resolution of the Cabinet of Ministers dated December 26, 2019 No. 1037 "on measures to establish the Republican Council of Higher Education" |
№ 319 08.06.2022 |
13. |
On approval of the Regulations on the procedure for granting state grants to talented students of the New Uzbekistan University and on the procedure for granting subsidies to foreign educational organizations of higher education and their branches, as well as non-governmental educational organizations on a fee-and-contract basis to graduates of presidential schools |
№ 300 02.06.2022 |
14. |
On measures to create a digital university "IT-Park University" |
№ 297 01.06.2022 |
15. |
On the introduction of a system of continuous professional development of the management and teaching staff of academic lyceums |
№ 296 01.06.2022 |
16. |
About the organization of the activities of the Pharmaceutical Technical University in the Innovative scientific and production pharmaceutical cluster "Tashkent Pharma Park" |
№ 263 17.05.2022 |
17. |
On approval of the Regulations on the procedure for allocating subsidies from the state budget of the Republic of Uzbekistan for the construction of student dormitories on the terms of public-private partnership |
№ 239 06.05.2022 |
18. |
On additional measures to improve the study of foreign languages |
№ 34 19.01.2022 |
19. |
On amendments to some resolutions of the Government of the Republic of Uzbekistan in connection with the optimization of established benefits for admission to higher educational institutions in the fields of culture, art and sports (paragraphs 1, 2 of the appendix) |
№ 20 12.01.2022 |
20. |
On approval of the Regulations on the procedure for admission to an interview of graduates who have successfully graduated from technical schools for bachelor's degree courses in higher educational institutions |
11.01.2022 № 17-й |
On measures to further improve the activities of the Kokand State Pedagogical Institute |
14.04.2021 № 212-й |
On measures to further improve the activities of the Chirchik State Pedagogical Institute of the Tashkent region |
14.04.2021 № 213-й |
About admission to the branch of the National Research Nuclear University "MIPT" in Tashkent for the 2021-2022 academic year |
01.07.2021 y. № 413-й |
On measures to organize the Chirchik branch of the Tashkent Regional College of Service and Maintenance at the Chirchik State Pedagogical Institute |
29.07.2021 y. № 472-son |
On measures to increase the level of student enrollment in dormitories in higher educational institutions of the Republic |
09.09.2021 y. № 563-й |
2020 г.
On measures to establish the amount of scholarships paid to students of higher educational institutions and to improve the procedure for the appointment and payment of scholarships |
31.01.2020 № 59-й |
On the appointment of Y.K. Absoatova as Deputy Minister of Higher and Secondary Special Education of the Republic of Uzbekistan for Information Technology and Youth |
08.02.2020 № 68-й |
On additional measures to organize the activities of the Center for Research on the Development of Higher Education and the Introduction of Advanced Technologies under the Ministry of Higher and Secondary Special Education of the Republic of Uzbekistan |
10.02.2020 № 75-й |
On the appointment of rectors of higher educational institutions |
14.02.2020 № 82-й |
On amendments and additions to some resolutions of the Government of the Republic of Uzbekistan aimed at organizing appropriate incentives for physical education teachers, further development of physical culture and sports in higher educational institutions |
20.02.2020 № 106-й |
On measures to further improve the activities of the Tashkent State University of Uzbek Language and Literature named after Alisher Navoi |
03.03.2020 № 117-й |
On additional measures to organize the activities of the branch of the National Research University of MEI in Tashkent |
04.03.2020 № 121-й |
On amendments to some resolutions of the Government of the Republic of Uzbekistan (Law of the Republic of Uzbekistan dated December 10, 2019 No. UP-591 “On the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan”) |
16.04.2020 № 234-й |
About the creation of the University TEAM |
18.04.2020 № 241-й |
J.T. Mirzamakhmudov in Tashkent On the assignment of the duties of Executive Director of the branch of the Federal State Budgetary Educational Institution of Higher Education ”D.I. Mendeleev Russian University of Chemical Technology" |
26.04.2020 № 258-й |
On the establishment of the British University of Management in Tashkent |
08.05.2020 № 272-й |
On amendments and additions to the Resolution of the Cabinet of Ministers of August 16, 2001 No. 343 "On approval of State educational standards of higher education" |
№ 476-й |
On amendments and additions to the resolution”On approval of the Regulations on the procedure for passing introductory and qualification practice, as well as internships by students of law educational institutions (except military, special higher educational institutions)" |
On the approval of the national program for the development and support of reading culture for 2020-2025 |
№ 781-й |
On measures to further develop the field of open data in the Republic of Uzbekistan |
№ 808-й |
On measures to further develop the institution of the family and prepare young people for family life |
№ 820-й |
On strengthening the material and technical base of the Depov Institute of Entrepreneurship and Pedagogy of the Samarkand State University |
№ 823-й |
On measures to improve the system related to the organization of the educational process in higher education institutions |
№ 824-й |
On approval of the Regulation on the procedure for encouraging persons who reported Corruption Offenses or otherwise contributed to the fight against corruption |