Do'stlik. Hamjihatlik. Tinchlik
Guliston davlat universiteti Rus tili va adabiyoti kafedrasi va musiqiy ta’lim kafedrasi bilan hamkorlikda “Do'stlik. Hamjihatlik. Tinchlik” mavzusida musiqiy kompozitsiya tashkil etildi.
Unda millatlararo do'stlik, o'zaro yordam, turli millat vakillari o'rtasidagi kelishuv, millatlararo va diniy bag'rikenglik, madaniy va ma'naviy birlik kabi tushunchalarni ochib berdi. O'zaro tushunish va do'stlik mavzusi bugungi kunda dolzarbdir. Har kuni biz bir-birimiz bilan aloqa qilamiz. Boshqalarni tinglashni bilmaydigan, odamlarning fikrlarini anglamaydigan insonlar yuqori axloqiy odamlar deb hisoblanmaydi.
Ma'lumki, ko'p asrlar davomida turli etnik guruhlar, madaniyatlar va dinlar vakillari bizning qadimiy va serhosil zaminimizda tinchlik va hamjihatlikda yashab kelgan. Mehmondo'stlik, mehr-oqibat, saxovat va chinakam bag'rikenglik xalqimizga xos bo'lib, uning mentalitetining asosidir.
Ikki yo'nalish talabalari tomonidan tayyorlangan qo'shiqlar, she'rlar, taniqli bastakorlar va shoirlarning do'stlik, Vatan, mehr-oqibat va o'zaro anglashuv muhabbat haqidagi qo'shiqlari yangradi.

Дружба. Согласие. Мир
В Гулистанским государственым университете со стороны кафедры «Русского языка и литературы» совместно c кафедрой «Музыкальное образование» проведена музыкальная композиция на тему «Дружба. Согласие. Мир.», посвященной духовности и просветительству.
Они разъясняли такие понятия, как межнациональная дружба, взаимовыручка, согласие между людьми разных национальностей, межнациональная и религиозная толерантность, культурное и духовное единство. Тема взаимопонимания и дружбы - актуальна в настоящее время. Ведь каждый день мы контактируем друг с другом. других, не желающие Люди, не понимающие воспринимать мнение людей, не умеющие слушать других, не умеющие сочувствовать другим – не могут считаться гуманными, высоконравственными людьми.
Известно, что на протяжении многих веков на нашей древней и благодатной земле в мире и согласии жили представители разных этносов, культур и религий. Гостеприимство, доброта, щедрость души и подлинная толерантность всегда были присущи нашему народу и стали основой его менталитета.
В песнях, стихах, подготовленных силами студентов двух направлений, прозвучали песни известных композиторов и поэтов о дружбе, о Родине, о любви о доброте и взаимопонимании.
Литературная композиция вызвала интерес и поддержку студентов направлений «Родной язык и литература (русский язык и литература в иноязычных группах)» “Филология и обучения языкам (русский язык), «Музыкальное образование».