Iqtisodiy ish va iqtisodiy sud hujjatlari toʻgʻrisida
4-moddasiga muvofiq iqtisodiy ish ishda ishtirok etuvchi shaxslar va iqtisodiy sud ishlarini yuritishning boshqa ishtirokchilari tomonidan sudga taqdim etilgan hujjatlar, ishni koʻrish jarayonida sud tomonidan talab qilib olingan hujjatlar, shuningdek qogʻozda rasmiylashtirilgan sud hujjatlari va boshqa hujjatlar asosida shakllantiriladi.
Iqtisodiy ish elektron shaklda shakllantirilishi mumkin.
Iqtisodiy ish elektron shaklda shakllantirilgan taqdirda, ishda ishtirok etuvchi shaxslar va iqtisodiy sud ishlarini yuritishning boshqa ishtirokchilari oʻz elektron raqamli imzosi bilan tasdiqlangan hujjatlarni elektron shaklda sudga taqdim etishga haqli. Ishda ishtirok etuvchi shaxslar va iqtisodiy sud ishlarini yuritishning boshqa ishtirokchilari tomonidan sudga taqdim etilgan yozma hujjatlar ishga elektron shaklda qoʻshib qoʻyiladi, shundan soʻng yozma hujjatlar ularni taqdim etgan shaxslarga qaytariladi.
Iqtisodiy ish elektron shaklda shakllantirilgan taqdirda, sud hujjatlari sudyaning (sudyalarning) elektron raqamli imzosi bilan tasdiqlanadi, sud majlislarining hamda alohida protsessual harakatlarning bayonnomalari esa raislik qiluvchining va sud majlisi kotibining elektron raqamli imzosi bilan tasdiqlanadi.
Elektron shakldagi iqtisodiy ishni boshqa sudga yoki boshqa organga oʻtkazish telekommunikatsiya kanallari orqali amalga oshiriladi.
Elektron shaklda shakllantirilgan iqtisodiy ishning qogʻozdagi koʻchirma nusxasi boʻlishi mumkin.
Ushbu Kodeksning 5-moddasiga koʻra, sud hal qiluv qarori, ajrim, qaror, sud buyrugʻi shaklidagi sud hujjatlarini qabul qiladi.
Birinchi instansiya sudida ishni mazmunan koʻrish natijalari boʻyicha hal qiluv qarori qabul qilinadi.
Apellyatsiya va kassatsiya shikoyatlarini (protestlarini) koʻrish natijalari boʻyicha apellyatsiya va kassatsiya instansiyalari sudlari qaror qabul qiladi.
Qonunchilik bilan sudlarning vakolatiga berilgan maʼmuriy huquqbuzarlik toʻgʻrisidagi ishni koʻrish natijalari boʻyicha qaror qabul qilinadi.
Kreditorning soʻzsiz talablariga doir arizani koʻrib chiqish natijalari boʻyicha sud tomonidan sud buyrugʻi chiqariladi.

On economic work and economic court documents
In accordance with Article 4, the economic case is formed on the basis of the documents submitted to the court by the persons participating in the case and other participants in the economic court proceedings, the documents requested by the court during the hearing of the case, as well as court documents and other documents formalized on paper.
Economic work can be done electronically.
If the economic case is formed in electronic form, the persons involved in the case and other participants in economic court proceedings have the right to submit to the court in electronic form the documents certified by their electronic digital signature. The written documents submitted to the court by the persons participating in the case and other participants in economic court proceedings are attached to the case in electronic form, after which the written documents are returned to the persons who submitted them.
If the economic case is formed in electronic form, the court documents are confirmed with the digital signature of the judge (judges), and the minutes of the court sessions and separate procedural actions are confirmed with the digital signature of the chairman and the secretary of the court session.
Transfer of an economic case in electronic form to another court or other body is carried out through telecommunication channels.
A paper copy of an economic case formed in electronic form may be available.
According to Article 5 of this Code, the court accepts court documents in the form of a decision, ruling, decision, court order.
The court of first instance will make a decision based on the results of the substantive consideration of the case.
Courts of appeals and cassation instances make decisions based on the results of consideration of appeals and cassation complaints (protests).
A decision will be made based on the results of consideration of the case on administrative offense assigned to the jurisdiction of the courts by the legislation.
A court order will be issued by the court based on the results of the consideration of the application on the unconditional demands of the creditor.
Court documents that are accepted without a substantive resolution of the case are issued in the form of rulings.