2021/2022 o‘quv yilidan boshlab universitetda yaratilgan raqamli-elektron dars javdaliga professor-o‘qituvchilarning telefon raqamlariga bog‘lab qo‘yildi.
O‘qituvchining telefon raqamiga bir kun oldin avtomatik ravishda quyidagi ko‘rinishdagi xabar keladi: “Hurmatli ***! Ertaga soat 10:00da universitetng bosh binosining 121-auditoriyasida ***fandan darsingiz boladi. Iltimos kechikmasdan kelishingizni so‘raymiz!” Ertasi kuni o‘qituvchi belgilangan auditoriyaga qayd qilingan vaqtda kirganida bosh dispetcherning auditoriyalar belgilangan monitorida yashil tugma yonadi. Mabodo o‘qituvchi darsga kelmasa, bosh dispetcherning auditoriyalar belgilangan monitorida tegishli tugma qizil rangda paydo bo‘lib, dars o‘tilmayotganligini, o‘qituvchi darsga kelmaganligini qayd etadi.
Ushbu tizim universitetda o‘quv mashg‘ulotlar o‘tilishini ko‘p vaqt sarflamasdan nazorat qilish va mashg‘ulotlar jarayonida yuzaga keladigan salbiy holatlarning oldini olish imkonini beradi, deydi o‘quv ishlari bo‘yicha prorektor professor H.Qo‘shiyev.

Еще один новый подход к цифрово-электронному управлению образовательными процессами в Гулистанском государственном университете
Начиная с 2021/2022 учебного года, электронно-цифровое расписание курсов, созданное в университете, привязано к телефонным номерам профессоров и преподавателей.
Накануне на номер телефона учителя автоматически придет сообщение: «Уважаемый ***! Завтра в 10:00 у вас будут занятия по естествознанию в 121 аудитории главного корпуса университета. Пожалуйста, опоздайте! » На следующий день, когда учитель входит в назначенную аудиторию в назначенное время, на диспетчерской главного диспетчера загорается зеленая кнопка. Если учитель не приходит в класс, контролер покажет красную кнопку на мониторе аудитории, показывая, что урок не проводился и учитель не пришел в класс.
Эта система позволяет контролировать учебный процесс в вузе, не затрачивая много времени, и предотвращать негативные ситуации, возникающие во время обучения, - сказал проректор по учебной работе, профессор Х. Кушиев.